V boji o záchranu přituhuje

26.02.2013 03:43 | Prvoligový souhrn 2012/2013

Zatímco v první polovině soutěže dlouho zůstával velký počet týmu bez jediného bodu, v posledních kolech zachraňující se týmy pravidelně bodují. Napomáhá tomu samozřejmě i los, který hned v několika případech spolu svedl sest...

Zatímco v první polovině soutěže dlouho zůstával velký počet týmu bez jediného bodu, v posledních kolech zachraňující se týmy pravidelně bodují. Napomáhá tomu samozřejmě i los, který hned v několika případech spolu svedl sestupem přímo ohrožené týmy, které se tak utkávají o pověstných 6 bodů. Největší vzepětí v posledních kolech předvedly pardubické Polabiny, které v 6 kolech nasbíraly jediný bod, aby nyní připsaly dvě výhry v řadě. Tou druhou – 5:3 na půdě Sokolu Kobylisy – se pardubičtí dokonce poprvé v sezoně vynořili z pásma ponoru.

Pořadí po 8. kole (upraveno z databáze ŠSČR)

Jejich soupeř zde naopak zůstává, stejně jako Vyšehrad, který však k jejímu opuštění měl soupeře z nejtěžších – vedoucí Holdii. V zápase Vyšehrad bez jediné vyhrané partie podlehl 3:5 a může si jen postesknout, že se mu s takto silnou sestavou nedařilo nastupovat od samého začátku sezony. S těžkým soupeřem si záchranářskou situaci mírně vylepšili borci z Vršovic, když ratingově jasně silnější Lysou n/L “B“ odremizovali. Ani tento počin jim však k opuštění posledního místa nestačil. Na opačném pólu tabulky se mnoho neudálo – výhru vedoucí Holdie jsme již zmínili a nezaváhala ani ERA Poštovní spořitelna, i když dle sestav se dala očekávat výraznější výhra než hubených 4,5:3,5 s oslabenou sestavou Nového Boru “B“. Z vedoucí trojice tak ztratil pouze Jičín, který taktéž v sestavě daleko od optima pouze remizoval s obdobně děravou sestavou Pankráce. Pokud se někdo v souhrnu dopočítal k 5 zápasům, rozhodně se nespletl – utkání týmů z Českých Budějovic a Hradce Králové bylo odloženo (odehrát se musí do dalšího kola, tj. do 17. 3.), protože nedělní počasí dlouhým cestám vůbec nepřálo.

Pořadí po 8. kole (upraveno z databáze ŠSČR)

Ve východní skupině se hrál klíčový zápas v boji o postup. Karviná přivítala Duras Brno, před kterým hájila dvoubodový náskok. Důležitosti zápasu odpovídaly i sestavy, když se oběma kapitánům podařilo postavit to nejsilnější, co jejich soupiska nabízí. Zápas nakonec alespoň výsledkově skončil jednoznačně pro domácí, kteří při pěti remízách třikrát vítězně udeřili. Na druhém místě se tak osamostatnila Orlová, kterou jen jediná půlka dělila od čistého zápisu v Litovli. Boj o záchranu už mohou zabalit jednobodové Polabiny “B“, jejichž zrak se tím pádem ještě více upíná do české skupiny, protože sestup dvou družstev současně by byl pro klub velmi nepříjemný. Na další dvě místa je kandidátů velké množství, protože např. průběžně pátý Grygov má na záchranu náskok pouhopouhé 2 body. Detailnější pohled na 8. kolo nabízejí stránky Jihomoravského šachového svazu.

Partie

Odkazy

databáze ŠSČR
2x 1146x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
09.03.2013 17:22 | Autor neznámý

Dohrávka 1. ligy - západ:

České Budějovice - Hradec Králové 2,5:5,5

1. Vokáč-Petr 0-1
2. Lechtýnský-Nun Jiří 0-1
3. Vybíral-Možný 0-1
4. Blažek-Doring 0-1
5. Richtrová-Nun Josef 1/2
6. Bostl-Novák 0-1
7. Nídl-neobsazeno 1-0 *
8. Vacek-neobsazeno 1-0*
 
 

26.02.2013 11:41 | Autor neznámý

Kdyby 1. liga západ a 2. ligy skončily v pořadí, jaké je teď, sejde se v 2. lize devět pražských týmů. A 1. liga západ by za rok při cestách poznala krásy naší vlasti dosyta - Karlovy Vary, Nový Bor, ČB, Turnov, Hradec. Ono se to naštěstí změní