Boj o postup se dramatizuje

12.02.2013 11:43 | Prvoligový souhrn 2012/2013

Holdia Praha měla před sedmým kolem na čele luxusní náskok pěti bodů. Pro jejího hlavního konkurenta – ERA Poštovní spořitelnu – se tak při vzájemném zápase skýtala ideální a vlastně i poslední příležitost z tohoto rozdíl...

Holdia Praha měla před sedmým kolem na čele luxusní náskok pěti bodů. Pro jejího hlavního konkurenta – ERA Poštovní spořitelnu – se tak při vzájemném zápase skýtala ideální a vlastně i poslední příležitost z tohoto rozdílu ukrojit. Důležitosti zápasu si oba týmy byly velmi dobře vědomy – Holdia nasadila vůbec nejsilnější sestavu v ročníku, včetně v Německu za podezření z nápovědy potrestaného GM Falko Bindricha, Poštovní spořitelna naopak musela oželet IM Lukáše Černouška, který místo boje o postup upřednostnil zachraňování ve slovenské extralize.

Pořadí po 7. kole (upraveno z databáze ŠSČR)

Ratingové předpoklady za této konstelace předpovídaly vyrovnaný zápas, avšak zjevně lepší den měli domácí, kteří proměnili zápas v jednoznačnou záležitost v podobě 6,5:1,5. Tím stáhli náskok Holdie na čele tabulky na pouhé dva body a otevřeli tím příležitost i Jičínu, který má ztrátu totožnou a navíc vzájemný zápas s Holdií v 10. kole k dobru. Na 16 bodů se Jičín vyšvihl jednoznačnou výhrou 6,5:1,5 v Hradci Králové, když podruhé v řadě neprohrál ani partii. Výrazně tabulkou stoupá i Lysá n/L “B“, která ke své čtvrté výhře v řadě – 5,5:2,5 se Sokolem Kobylisy – nemusela použít ani jednoho ze čtyř hostů uvedených na soupisce. Oslabená sestava pražského celku toho ale nevyužila a nevyhrála ani partii. Velmi blízko k záchraně si mohl pomoci jeden z aktérů zápasu Pankrác – Nový Bor “B“ a po průběhu, který jsme v reportáži přiblížili již v neděli, se to povedlo hostům. Zbylé dvě utkání se hrála o pověstných 6 bodů – Polabiny s Českými Budějovicemi i Vršovice s Vyšehradem jsou totiž spolu s dalším pražským týmem z Kobylis hlavními kandidáty na 3 sestupová místa. O záchraně budou rozhodovat vskutku maličkosti – oba zápasy totiž skončily nejtěsnějším poměrem 4,5:3,5. Obzvláště dramaticky vrcholilo utkání PolabinyČeské Budějovice, kde za stavu 3,5:3,5 Marek Vokáč takřka matil Matěje Hrabušu, bohužel pro hosty však špatně zmáčkl či nedomáčkl hodiny, čímž prohrou na čas zápas naprosto otočil. Budějovice tak místo klidnějších 10 bodů rázem trnou s odstupem pouhých 3 bodů na sestupové příčky. Pardubické Polabiny naopak první výhrou v sezoně srovnaly zachraňující se týmy do rozmezí jediného bodu. Otočit zápas se povedlo i Vršovicím, které proti Vyšehradu hned 3x podlehly bílými. Přitom zejména partie Sodomy i Šelelja v průběhu vypadaly na výsledek naprosto opačný.

Ve východní skupině je situace naprosto identická – vede Karviná s 18 body, tlačí se na ni dvojice šestnáctibodových – Orlová a Duras Brno. Situace se může ještě více zamotat v následujícím kole, kdy si los nachystal utkání Karviná – Duras Brno. V nedělním kole z vedoucích týmů zaváhal pouze Duras, který pouze remizoval s Grygovem. Karviná i Orlová naopak za těsně výhry 4,5:3,5 v Kroměříži, resp. se Starým Městem připisují důležité 3 body. Detailnější pohled na 7. kolo nabízejí stránky Jihomoravského šachového svazu.

Partie

Odkazy

databáze ŠSČR
0x 2148x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat