Z východu postupuje Slavoj Ostrava-Poruba

21.03.2011 05:43 | Prvoligový souhrn 2010/2011

Zatímco východní skupina už má 3 ze 4 zásadních otázek zodpovězeny, na západě stále na tu nejdůležitější zprávu čekáme. V této sezoně nad ostatními čnějící trojice týmů totiž zažila další bezchybné kolo, což znamená...

Zatímco východní skupina už má 3 ze 4 zásadních otázek zodpovězeny, na západě stále na tu nejdůležitější zprávu čekáme. V této sezoně nad ostatními čnějící trojice týmů totiž zažila další bezchybné kolo, což znamená, že se pořadí na medailových stupních nezměnilo. Extralize jsou tak i nadále nejblíže Bohemians, kteří dokázali přerušit sérii čtyř výher v novém roce obrozené Pankráce (z pěti loňských kol pouhé 2 body).

Pořadí po 10. kole (upraveno z db.chess.cz)

Přímý souboj o bronzovou medaili mezi Hradcem Králové a Holdií Praha rozhodly černé figury, kterými domácí uhráli 3,5/4. Naději na extraligu živí i ERA-Poštovní spořitelna, která uspěla poměrem 5:3 v Kozolupech. Při kolizi s německými soutěžemi byla sestava Kozolup opět velice děravá, skoro by se až nechtělo věřit, že družstvu stále ještě reálně hrozí sestup (pokud Kobylisy vyhrají s Jičínem, kterému až o tolik nejde, musí Kozolupy bodovat na půdě silného Hradce Králové). Tuto možnost si udrželi hráči Kobylis díky těsné výhře s již sestupujícími Vršovicemi. Zajímavostí zápasu je partie Kohout – Dvořák, do které oba hráči vstupovali s tristní bilancí 1,5/7, nicméně ani v duchu této sezony mimořádná výhra vršovického hráče body poslednímu týmu tabulky nepřinesla. Ze sestupové matematiky se naopak vymanil Nový Bor “B“, který uspěl v Českých Budějovicích (včerejší reportáž), čímž právě svého soupeře odsoudil do role druhého sestupujícího. Již dříve setřásl sestupové starosti i Jičín, což se velmi pozitivně odrazilo i na jeho výsledcích. Včerejší těsná výhra s Vyšehradem tak byla již třetí v řadě a jičínští jsou rázem jen jedno místo od svého předsezonního cíle, jímž byla medaile.

Skupina východ měla na programu velké finále v podobě přímého souboje o postup mezi Slavojem Poruba a Grygovem “B“. Podle nastoupivších sestav měla o postup viditelně zájem obě družstva, i když obzvláště Grygovu by přítomnost dvou družstev v nejvyšší soutěži způsobila sice příjemné, ale určitě starosti navíc. Tento scénář však dále rozvíjet nemusíme, protože Slavoj si atakem na zadních šachovnicích po výhře 4,5:3,5 zajistil postup do extraligy již s předstihem kola. Výrazně dramatičtější je naopak boj o sestup, kdy ke dvěma jistým sestupujícím – Rychnovu n/K a Třinci “B“ – přibude ještě jeden tým z početné skupiny jedenácti-, resp. dvanáctibodových mezi 5. – 10. místem. Podrobnější reportáž již tradičně nabízí Neklan Vyskočil na stránkách Jihomoravského šachového svazu.

Partie z úvodních 9 kol

Odkazy

databáze soutěží ŠSČR
1x 1489x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
21.03.2011 07:35 | Autor neznámý

Pohled na zápas Grygov B-Poruba z pohledu domácích najdete zde