Radují se Bohemians

05.04.2011 05:43 | Prvoligový souhrn 2010/2011

Skóre 4,5:3,5 by si v letošní sezoně mohli patentovat Bohemians Praha. Celkově tímto výsledkem zvítězili hned v šesti případech a takto stylově zakončili i poslední zápas s Novým Borem “B“. Toto „neplýtvání“ body v jednotli...

Skóre 4,5:3,5 by si v letošní sezoně mohli patentovat Bohemians Praha. Celkově tímto výsledkem zvítězili hned v šesti případech a takto stylově zakončili i poslední zápas s Novým Borem “B“. Toto „neplýtvání“ body v jednotlivých zápasech znamená sice „až“ třetí místo dle skóre, ale protože rozhodující jsou zápasové body, slaví Bohemka po roční odmlce naprosto zasloužený návrat do extraligy.

Konečné pořadí sezony 2010/2011 (upraveno z db.chess.cz)

Na její zaváhání čekala Poštovní spořitelna, která taktéž v nejsilnější možné sestavě přehrála Vyšehrad 5:3. Po zjištění výsledku z Nového Boru ji však zbyly oči pro pláč a možná i vzpomínka na prohraný klíčový zápas s Bohemians v 8. kole – samozřejmě poměrem 3,5:4,5. Bronzovou medaili si za velmi vydařenou sezonu bezpochyby zaslouží Holdia Praha, která se letos mohla opřít o GM Jana Votavu, který v druhé německé Bundeslize přestal nastupovat za Erfurt a odehrál tak všech 11 partií. Právě jeho bod s jindy neprůstřelným GM Jirovským přinesl Holdii závěrečnou výhru nad Pankrácí. Díky vydařenému finiši (4 výhry v řadě včetně té v posledním kole, která k roli třetího sestupujícího odsoudila pražské Kobylisy) může premiérovou sezonu za vydařenou vyhlásit i ambiciózní Jičín. Ke splnění předsezonního medailového cíle chyběly Jičínu body ze začátku sezony, kdy se jednoznačně projevila nervozita z role favorita. Výsledek z Jičína určitě nejvíce potěšil v nedalekém Hradci Králové hrající Kozolupy. Jejich prořídlá sestava totiž možnost zajistit si záchranu vlastním výkonem propásla, a tak vzala zavděk neúspěchem svého přímého konkurenta. V posledním nezmíněném zápase se hrálo již jen o čest, když se v souboji dvou sestupujících alespoň trochu podařilo napravit dojem z nepovedené sezony pražským Vršovicím, i když k přeskočení Českých Budějovic na předposlední místo jim v zápase ještě jeden půlbod chyběl.

Skupina východ svou postupovou tajenku rozluštila již v předchozím kole, nicméně i tak bylo kolo závěrečné velmi dramatické. Teoreticky totiž poslední sestupové místo mohlo připadnout ještě 6 týmům! Orlová i Zlín “B“ se z těchto propočtů dostali poměrně snadno, protože jejich již sestupující soupeři nastoupili ve značně prořídlých sestavách, a tak se vše v podstatě smrsklo na nepřímý souboj Durasu a Mittalu Ostrava. Pro podrobnější popis událostí doporučuji tradičně obsáhlou reportáž Neklana Vyskočila na stránkách Jihomoravského šachového svazu, každopádně alespoň jako krátké shrnutí poslouží konstatování, že Duras uhájil cennou výhru 4,5:3,5 s Litovlí “B“, což při předpokládané porážce Mittalu Ostrava s Grygovem “B“ znamená sestup ostravského týmu.

Partie ze závěrečného kola

Odkazy

databáze soutěží ŠSČR
0x 1208x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat