Další střídání v čele – vedou Bohemians

15.02.2011 10:43 | Prvoligový souhrn 2010/2011

Stejně jako po kole minulém se i nyní – po odehrání 8. kola – změnil lídr a tím pádem i průběžný postupující ze západní skupiny první ligy. Rozlosování nedělního kola tomu nahrávalo, protože se v přímém souboji utkala Po...

Stejně jako po kole minulém se i nyní – po odehrání 8. kola – změnil lídr a tím pádem i průběžný postupující ze západní skupiny první ligy. Rozlosování nedělního kola tomu nahrávalo, protože se v přímém souboji utkala Poštovní spořitelna s Bohemians Praha. Důležitosti zápasu odpovídaly i sestavy, když oběma chyběl ze základní sestavy jediný hráč. Nejprestižnější partií bezpochyby byla Černoušek – Jirka, kde se střetli dva odchovanci Bohemians, kteří spolu nejen na republikových šampionátech odehráli nespočet partií (podle JJových statistik již 21 vážných). Tentokrát se hrála principiální birdova hra, kde dobrou přípravu zúročil bílý. Celkově se však díky výhrám na 5. – 7. šachovnici radovali Bohemians.

Pořadí po 8. kole (upraveno z db.chess.cz)

Nicméně souboj o postup ani zdaleka rozhodnut není. Promluvit by do něj bezpochyby chtěla i Holdia Praha, která pro letošek body v jednotlivých partiích rozhodně neplýtvá – výhra 5:3 nad Kozolupy je její druhou nejvyšší výhrou v sezoně. Další týmy mají od postupové pozice odstup větší, než mohou získat v jednom zápase, nicméně medaile je bezpochyby na dosah. Po slabém období mezi 4. a 6. kolem se opět chytl Hradec Králové, který si v Českých Budějovicích připsal druhou výhru v řadě. Budějovice naopak k záchraně potřebují každý bod, a tak již ke druhému zápasu v řadě povolaly i GM Ftáčníka, bohužel pro ně to však ani tentokrát k bodům nepomohlo. V ještě horší situaci jsou pražské kluby z Vršovic a Kobylis. Kobyliský nováček po výborném rozjezdu sezony prohrál již šestý zápas v řadě, přičemž útěchou mu rozhodně nemůže být, že vždy prohrává těsným poměrem 5:3 nebo jako nyní v zápase proti Pankráci 4,5:3,5. Vršovice mají po těsné porážce s Vyšehradem svůj prvoligový osud již takřka zpečetěn. K záchraně by totiž musely zvítězit ve všech zbývajících zápasech, což se troufám tvrdit, že se jim nepovede již hned v dalším kole s Jičínem. Právě ambiciózní nováček je posledním, jehož zápas ještě nebyl zmíněn. V domácím prostředí se utkal s Novým Borem “B“ (novoborská reportáž bude nezvykle uveřejněna až v průběhu týdne) a vzhledem ke své poměrně kritické situaci postavil s výjimkou Korobova vůbec nejsilnější možnou sestavu. A když ke všemu připočteme ještě GM Vokáče a IM Kulhánka v novoborských barvách, tak se v zápase objevil na prvoligové poměry velmi slušný počet pěti velmistrů a tří mezinárodních mistrů. Větší zkušenosti a herní kvalita nakonec přisoudila zasloužené vítězství domácím, kteří si zajistili přecijen poklidnější zbytek sezony.

V krátkosti se zmiňme i o skupině východ, kde došlo k velkému překvapení na úkor Grygova “B“. Dosavadní suverén totiž ztratil v sezoně první body, když jej výrazným poměrem 6:2 sestřelil jihlavský Gordic. Takový výsledek samozřejmě nahrál Slavoji Poruba, který se těsnou výhrou s Tatranem Litovel “B“ vyhoupl do čela. Podrobnější reportáž již tradičně nabízí Neklan Vyskočil na stránkách Jihomoravského šachového svazu.

Partie z předchozích 7 kol

Odkazy

databáze soutěží ŠSČR
0x 1477x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat