Ve vedení Lysá nad Labem

02.11.2009 06:03 | Prvoligový souhrn 2009/2010

Zatímco východní skupina odehrála své druhé kolo již před týdnem, v západní skupině si kluby na další pokračování musely počkat na první listopadový den. Česká skupina je v mnoha ohledech velmi specifická. Předně tu oproti sku...

Zatímco východní skupina odehrála své druhé kolo již před týdnem, v západní skupině si kluby na další pokračování musely počkat na první listopadový den. Česká skupina je v mnoha ohledech velmi specifická. Předně tu oproti skupině východní kolikrát rozhoduje již samotné rozlosování. Odliv kvalitních titulovaných hráčů za finančně mnohem lukrativnějšími podmínkami do blízkého Německa totiž představuje značný rozdíl, zda např. s družstvem kalibru Lysé n/L hrajete v kolizní termín či nikoli. Dalším specifikem je jistě daleko menší zapojení cizinců, z čehož zejména v podobě kvalitních hráčů z Polska a Slovenska řada klubů v moravské skupině profituje.
1. liga západ - 2. kolo
Výstaviště Lysá nad Labem 6 – 2 TJ Slavia Hradec Králové
Poštovní spořitelna B"" 4,5 – 3,5 TJ ŠO Chrudim
ŠK Sokol Vyšehrad 5 – 3 Poštovní spořitelna A""
TJ Pankrác 2,5 – 5,5 1. Novoborský ŠK B""
Holdia DP Praha B"" 4 – 4 QCC České Budějovice
TJ Sokol Praha Vršovice 4 – 4 ŠK Teplice

K výhře Lysé n/L nad Hradcem Králové přispěl na 5. šachovnici IM Vítězslav Priehoda (2402) výhrou nad IM Milošem Možným (2370)

Termín 2. kola patřil k jedněm z celkového počtu pěti, který s již zmíněnými německými nekolidoval. Sestavy, které nastoupily k zápasům, tak můžeme považovat za jedny z nejsilnějších, jaké se vůbec v letošní sezoně představí. Jednoznačně v tomto ohledu vynikal zápas Lysá n/L – Hradec Králové, tedy týmů, které na soupiskách mají celkem 3 velmistry, 9 mezinárodních mistrů a 3 mistry FIDE. O síle obou družstev vypovídají průměrné ratingy obou nastoupivších sestav (2412 vs 2368) nebo také IM Neckář až na 6. šachovnici. Samotný zápas byl však alespoň dle výsledku zcela jednoznačný, jeho průběh můžete zjistit z následující reportáže. S Lysou n/L zatím poněkud překvapivě drží krok pouze Nový Bor “B“, o jehož nedělním zápase s pražskou Pankrácí jste si mohli přečíst již včera. Od dvou družstev Poštovní spořitelny jsem v tomto kole očekával 3 body, avšak získané zcela v opačném gardu. Chrudim si trošku pokazila dojem z 1. kola, kdy porazila silný Hradec Králové, a podlehla Poštovní spořitelně “B“ 4,5:3,5, přestože s výjimkou jediné šachovnice byla v zápase ratingovým favoritem. Naprosto nepovedený zápas naopak zažilo její áčko, pro které v zápase s Vyšehradem hovořil rating takřka na všech šachovnicích, a to v některých případech dosti výrazně. Od začátku nepovedený zápas (jak se můžete dočíst v přímé reportáži) se díky výhře zkušeného družstva Vyšehradu 5:3 stal jednoznačně největším překvapením kola. Zbylé dva zápasy skončily remízou, což při tříbodovém systému určitě ani jednoho z účastníků nemůže zvlášť těšit. Nejvíce zklamaná jistě musí být Holdia Praha, jejíž sestava s GM Votavou a mezinárodními mistry Přibylem, Michálkem a Freislerem určitě proti oslabeným Českým Budějovicím myslela na plný bodový zisk. Pražský tým však už poněkolikáté doplatil na horší formu druhé poloviny své sestavy. První bod po návratu na prvoligovou scénu si připsaly i Teplice, které sice přehrály nebezpečné Vršovice na předních šachovnicích, ale neúspěchy ústeckých hostů nakonec znamenaly zápasovou remízu.

Odkazy

databáze ŠSČR
0x 872x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat