Vedou Polabiny a Duras Brno

19.01.2009 06:59 | Prvoligový souhrn 2008/2009

Před tímto kolem vedoucí týmy ani v jedné skupině nezaváhaly, přesto na východě došlo ke změně lídra. Slavoj Poruba už totiž měl svůj vítězný duel se Starým Městem (4,5:3,5) předehrán, a tak se možnost vyšvihnout se do čela...

Před tímto kolem vedoucí týmy ani v jedné skupině nezaváhaly, přesto na východě došlo ke změně lídra. Slavoj Poruba už totiž měl svůj vítězný duel se Starým Městem (4,5:3,5) předehrán, a tak se možnost vyšvihnout se do čela otevřela pro brněnský Duras, který ji také díky výhře 5:3 v Jihlavě využil. Na opačných pólech tabulky je situace stále ještě hodně otevřená, kritická je snad jen u jednobodové Plzně-Letné ve skupině západ.
1. liga západ
TJ Pankrác 5 - 3 Sokol Plzeň I
Space" Poštovní spořitelna "B"" 6 - 2 Holdia DP Praha B
Sokol Vršovice 5 - 3 TJ Slavia Hradec Králové
ŠK Sokol Vyšehrad 5 - 3 Sokol Plzeň - Letná
TJ ŠO Chrudim 3 - 5 1. Novoborský ŠK B""
2222 ŠK Polabiny 4,5 - 3,5 Výstaviště Lysá nad Labem

Přítrž úspěšné bilanci IM Martina Petra (před tímto kolem 4,5/5) učinil Lubomír Neckář z Lysé n/L. Ovšem ani jeho výhra Lysé k bodům nepomohla.

Důležitý krok k výhře nad družstvem Lysé n/L učinily Polabiny již na losovací schůzi – díky kolizi s německými soutěžemi totiž středočeskému družstvu chyběli hned 4 úvodní hráči ze soupisky (GM Oral, GM Lechtýnský, IM Špaček a IM Priehoda), což z něj činilo daleko přijatelnějšího soupeře. A přestože Polabinám tentokrát chyběl ve slovenské extralize výborně hrající David Kaňovský, byly v tomto zápase jasným favoritem, což po poněkud překvapivém průběhu nakonec dokázaly potvrdit. Nejbližším pronásledovatelem i nadále zůstává v této sezoně obrozený Vyšehrad. V pohodě, v jaké se pražské družstvo nachází, pro něj prozatím poslední Plzeň-Letná nebyla vážnějším ohrožením, když se naplno projevila větší síla Vyšehradu na zadních šachovnicích. Na medailovém stupni se udrželo i novoborské „béčko“, o jehož zápase jste se již mohli přečíst včera. Na tomto místě již jen zmíním, že se v tomto kole jednalo o jediný úspěch hostujícího družstva. Ve vzájemném zápase dvou medailových aspirantů dokázal nad Hradcem Králové uspět Sokol Vršovice, i když jak napovídá reportáž, mohl zápas skončit klidně i s opačným vítězem. Výrazný krok k záchraně učinila pražská Pankrác, která musí napravovat nepodařenou první polovinu soutěže. Silné družstvo, které jinak vždy hrává o medaile, zřejmě udělalo za loňskem tlustou čáru, čehož důkazem budiž výhra 5:3 nad Sokolem Plzeň. Naopak výrazné problémy se záchranou letos čekají Holdii Praha. Německo tradičně odvane takřka polovinu základní sestavy, za kterou poté musejí zaskakovat náhradníci. A když je jejich bilance zatím pouhopouhých 2/14 (tj. 14 %!!), nelze se ani předposlednímu místu divit. Oslabení tentokrát využila i litoměřická Poštovní spořitelna “B“.

1. liga východ
Slavia Kroměříž 3,5 - 4,5 Tatran Litovel
ŠK Lokomotiva Brno 4 - 4 TJ Mittal Ostrava
ŠK Gordic Jihlava 3 - 5 ŠK Duras Brno BVK
SK Slavia Orlová 2 - 6 ŠK Panda Rychnov n/Kněžnou
ŠK Bydo Zakřany 4,5 - 3,5 Jakl Karviná
ŠK Staré Město 3,5 - 4,5 ŠK Slavoj Poruba

O změně na čele již byla řeč v úvodním odstavci. Duras Brno byl sice oslaben o hráče hrající ve slovenské extralize, ale protože i Jihlavě chyběla jednička v podobě Petra Háby, zůstal v zápase favoritem. Tuto roli nakonec potvrdil, čímž v čele tabulky přeskočil tento víkend nehrající Slavoj Poruba. Výhrami svou pozici v horní polovině tabulky potvrdila družstva Byda Zakřany a Tatranu Litovel. Ambiciózní nováček ze Zakřan porazil 4,5:3,5 Karvinou i přes již třetí (!) porážku GM Pavla Blatného v sezoně. Stejný výsledek si na své konto připsal i Litovel, který zápas odehrál v doslova vybrakované sestavě se svým sponzorem dokonce na 4. šachovnici. Zbytek družstev bezpochyby bojuje o záchranu. Nejhorší výchozí pozici má zatím Lokomotiva Brno se 4 body. Nutno ovšem podotknout, že všechny své body získala v posledních 2 kolech, kdy začala nastupovat v silnějších sestavách. Po výhře nad vedoucím Durasem Brno tentokrát přišla remíza s obdobně ohroženým Mittalem Ostrava. Z dalších ohrožených týmů si pomohla už jen rychnovská Panda (reportáž), která si do Orlové přijela pro výraznou výhru 6:2, které dosáhla bez jediné partiové porážky. V souhrnu tak moravská skupina narozdíl od skupiny české domácím týmům příliš nepřála, protože jedinou domácí výhru si připsaly pouze Zakřany.

Odkazy

databáze soutěží ŠSČR
Jihomoravský šachový svaz
0x 3821x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat