V Pardubicích se slavilo

17.03.2009 06:59 | Prvoligový souhrn 2008/2009

Řada otázek zůstala nezodpovězena, a tak v posledním kole 29. března bude stále o co hrát. Předně se sluší pogratulovat Polabinám k naprosto zaslouženému postupu do Extraligy, protože v jinak vyrovnané skupině západ toto družstvo n...

Řada otázek zůstala nezodpovězena, a tak v posledním kole 29. března bude stále o co hrát. Předně se sluší pogratulovat Polabinám k naprosto zaslouženému postupu do Extraligy, protože v jinak vyrovnané skupině západ toto družstvo nad ostatními čnělo o třídu výše. Na východě naopak došlo ke střídání na čele tabulky, když souboj dvou letos nejúspěšnějších družstev skončil výhrou brněnského Durasu. Na opačných pólech tabulky bude potřeba ještě rozhodnout, které týmy sestoupí do druhých lig. Cesta o stupínek níže v hierarchii šachových soutěží čeká v obou skupinách po 3 družstvech a zatím známe pouze dvojici nešťastných – zatímco Plzeň – Letná je s dvoubodovým ziskem odsouzena již od minulého kola, brněnská Lokomotiva o naději přišla až tuto neděli.
1. liga západ
TJ Pankrác 6 - 2 Sokol Vršovice
ŠK Sokol Vyšehrad 3 – 5 Space" Poštovní spořitelna "B""
TJ ŠO Chrudim 4,5 – 3,5 Sokol Plzeň I
2222 ŠK Polabiny 2 - 6 Holdia DP Praha B
Výstaviště Lysá nad Labem 5,5 – 2,5 TJ Slavia Hradec Králové
1. Novoborský ŠK B"" 4,5 – 3,5 Sokol Plzeň - Letná

Výbornou formu z Koutů nad Desnou, kde vyhrál FIDE Open, potvrdil v 1. lize Michal Novotný. Protože však zůstal v barvách Polabin osamocen, připsalo si pardubické družstvo první porážku v sezoně.

Čelním týmům se v předposledním kole nedařilo. Světlou výjimkou v tomto ohledu byl 1. Novoborský ŠK “B“, který si i v oslabené sestavě nejtěsnějším poměrem poradil s již jistě sestupující Plzní – Letnou (nedělní reportáž). Další už rozdávali body zachraňujícím se týmům. Za nejpřekvapivější výsledek můžeme bezpochyby označit první porážku v sezoně pardubických Polabin s pražskou Holdií. Polabinám sice oproti standardní sestavě chyběl na Slovensku hrající David Kaňovský, to však více než plně vykompenzovala absence GM Votavy a IM Hausnera na straně druhé. Díky zaváhání ostatních však již kolo před koncem mohou 2222 ŠK Polabiny slavit postup do Extraligy pro sezonu 2009/2010. Gratulujeme. Největší medailové ambice měla před tímto kolem družstva Vyšehradu a Vršovic. Vyšehrad se k boji o medaile postavil důstojně, přesto po bojovném průběhu podlehl družstvu Poštovní spořitelny “B“ 3:5. Postoj Sokola Vršovice je však na místě ostře zkritizovat – místo boje o medaile se rozhodl vyjít vstříc jinému pražskému oddílu na cestě k záchraně. Jinak totiž nastoupení na půdě stále ještě ohrožené Pankráce pouze se 6 hráči nazvat ani nelze. Výsledkem budiž zasloužená porážka 2:6, která ovšem pro Vršovice stále neznamená ztrátu šancí na medaili – definitivně si ji zajistí vítěz vzájemného souboje s Vyšehradem, při výraznější prohře Nového Boru existují i varianty, že by medaili získali dokonce oba. Stále je tak o co hrát, i když logicky daleko zajímavější je boj o záchranu. V tom si vedle již zmíněných Holdie a Pankráce výrazně pomohla i Chrudim, která ve veledůležitém zápase porazila 4,5:3,5 plzeňský Sokol I, čímž dostala plzeňský klub a potažmo i celý plzeňský šach do prekérní situace – s největší pravděpodobností totiž kromě Letné spadne i známější z plzeňských klubů a město, kde se ještě v nedávné době hrávala Extraliga, by nyní zůstalo dokonce i bez 2. nejvyšší soutěže. Již jen teoreticky naopak sestup hrozí Lysé n/L. Středočeské družstvo totiž do důležitých bojů dokázalo vyvázat z německých povinností GM Tomáše Orala, což je velmi znatelná posila. Výsledkem je třetí výhra v řadě a postupné řešení starostí, kterak se vypořádat s dvěma družstvy v 1. lize pro následující sezonu.

1. liga východ
Slavia Kroměříž 4,5 – 3,5 ŠK Gordic Jihlava
SK Slavia Orlová 5 – 3 ŠK Lokomotiva Brno
ŠK Bydo Zakřany 5,5 – 2,5 Tatran Litovel
ŠK Staré Město 2,5 – 5,5 TJ Mittal Ostrava
ŠK Slavoj Poruba 3,5 – 4,5 ŠK Duras Brno BVK
Jakl Karviná 3,5 – 4,5 ŠK Panda Rychnov n/Kněžnou

Tahákem kola a nejočekávanějším zápasem celého víkendu bylo utkání Slavoj Poruba – Duras Brno, který v případě výhry domácích mohl rozluštit tajenku postupujícího do Extraligy i z východní skupiny. Místo toho však došlo ke střídání v čele tabulky. Duras Brno, byl sice kvůli kolizi s vyvrcholením slovenské extraligy oslaben více (GM Polák a IM Michalík), přesto díky výhrám Buchníčka a Vyskočila (jehož podrobný popis celého zápasu naleznete na stránkách Jihomoravského šachového svazu) zaznamenal nejtěsnější výhru. Postup tak má ve svých rukou, stačí mu k němu „pouze“ porazit sestupem ohroženou Karvinou. Stejně jako v západní skupině, i na východě zřejmě medaile nemá až tak velkou váhu. Jinak si totiž takto prořídlou sestavu Tatranu Litovel skutečně vysvětlit nelze. Výsledkem byla zasloužená porážka s Bydem Zakřany, které nezastavila ani porážka týmové jedničky Radka Kaloda se Štěpánem Žilkou. I tento laxní přístup však nakonec Litovli k udržení bronzové příčky stačil, protože oslabené Staré Město podlehlo Mittalu Ostrava 2,5:5,5, čímž se ostravský klub zajistil prvoligovou příslušnost i pro příští sezonu. Velký krok k záchraně udělala i Orlová, když jinak remízový zápas s Lokomotivou Brno rozhodly na posledních šachovnicích sestry Olšarovy, čímž jen umocnily obtížné období, kterým si nyní velký brněnský oddíl prochází. Díky kombinaci s dalšími výsledky se Lokomotiva stává prvním jistým sestupujícím. Naopak svou před tímto kolem už jen teoretickou naději notně přiživila Kroměříž. Vyhrála totiž 4,5:3,5 s Jihlavou a v případě výhry v posledním kole v Rychnově může ještě zachránit smůlovatou sezonu čítající 5 (!) porážek 3,5:4,5. Všechny tyto varianty by však padly, kdyby Karviná porazila Rychnov n/K. V tu chvíli by sestupující trojice byla jasně daná (Lokomotiva Brno, Rychnov n/K a Kroměříž), rychnovské pandy se ovšem těmto úvahám po těžkém boji vzepřely, za což jistě mohou poděkovat i hráči Kroměříže. Jakou formu poděkování zvolí, nám ukáže až následující kolo. Nyní jsou tedy sestupující počty následující: Orlová, která má v soutěži druhé nejhorší skóre, dokázala z minima vytěžit maximum v podobě 11 bodů, což s největší pravděpodobností znamená záchranu – osobně totiž nevěřím, že by Orlovou přeskočil Rychnov i Karviná, zvláště když druhý jmenovaný tým pojede v závěrečném kole na půdu Durasu Brno, kde již jistě bude připraveno vítězné a oslavné šampaňské.

Závěrem moravské skupiny bych ještě rád poděkoval Neklanu Vyskočilovi za zaslání výsledků důležitého sestupového zápasu Karviná – Rychnov n/K, který velmi dlouho ve svazové databázi chyběl.

Odkazy

databáze soutěží ŠSČR
Jihomoravský šachový svaz
12x 2871x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (12) Aktualizovat
17.03.2009 17:27 | Autor neznámý

Jak porazit budoucího IM Neklana Vyskočila www.skduras.cz/cz/ostatni/komentovana-partie.html

17.03.2009 16:21 | Autor neznámý

M. Dragoun: Díky, už jsem to opravil.

17.03.2009 16:16 | Autor neznámý

ad clanek: ve vysledcich zapadni ligy je vysledek Novoborsky B-Sokol Plzen Letna opacne.

17.03.2009 12:52 | Autor neznámý

re Zdeněk Janda: Každá kauza má svůj vývoj. Varování Papaye a Sejkory většina členů konference nebrala vážně, ale budoucnost dá zapravdu těm dvěma. Názor většiny nemusí být vždy správný. Je to jako s poplatky ve zdravotnictví. Menšina je podporuje, protože ví, že jsou určeny na dobrou věc. Většina je odmítá, protože nevidí dál než do vlastní kapsy. Nakonec zvítězí názor většiny, ale v delším horizontu na to doplatí všichni.

17.03.2009 11:43 | Autor neznámý

re zak - asi jste nemyslel znova otevírat již "omleté" téma,ani já ho nehodlám znova rozvíjet.Ten článek v Euru - však před tím opakovaně varoval Sejkora (i na Konferenci). Škoda,že jsme nedokázali zvýšit příspěvky na Svaz již v r.2006.Teď bychom byli vysmátí.A ptejte se,kdo za to může.Hlavně,že si jistá osoba pochvaluje,jak šetříme,že? A fatální následky ? Nemyslím si,jen si budeme muset zvyknout si, sami sebe podporovat.

17.03.2009 11:24 | Autor neznámý

jo, teď už se jmenuje "prosázená aréna".

17.03.2009 11:23 | Autor neznámý

článek na toto téma se objeví s šachovém týdeníku, viz. pravý sloupec - V šachovém tisku

17.03.2009 10:47 | Autor neznámý

ta telocvicna bude asi Sazka arena...ted uz se asi jmenuje jinak...

17.03.2009 10:04 | Autor neznámý

V Pardubicích se slavilo, ale brzy budeme všichni nejspíš truchlit, protože Šachový svaz bude brzy nejspíše bez peněz. V týdeníku EURO vyšel v pondělí článek jak je to v současnosti se Sazkou a věru není to příjemné čtení. Existují signály z ostatních sportovních svazů, že letos Sazka žádné peníze na sport nepošle protože je pro sport prostě nemá. Všechny zisky musí jít na brutální splátky dluhopisů za jistou pražskou tělocvičnu. A to až do roku 2021, tedy ještě 12 roků. Existují reálné důvody k obavám o to, jestli Sazka pod tíhou obrovského zadlužení nakonec nezkrachuje. To může mít fatální následky pro celé sportovní hnutí v České republice. Zde je odkaz www.euro.cz/detail.jsp?id=13625

17.03.2009 09:17 | Autor neznámý

Podobný problém jako v Plzni je i v Brně, blízkost Rakouska také dělá své. Naopak na tom vydělávají slezské a severomoravské týmy, blízkost Polska pro ně znamená významnou pomoc.

17.03.2009 08:52 | Autor neznámý

Apač: Zásadním problémem Plzně je blízkost Německa, což při letošních 7 kolizích znamená obrovský problém, hráči totiž raději upřednostňuji eurový příjem před hraním za svůj mateřský klub. Jinak samozřejmě není pochyb, že v plné sestavě by Plzeň do 1. ligy (ne-li dokonce do Extraligy) patřila.

17.03.2009 08:43 | Autor neznámý

ty jo, koukám na tabulku západu a vypadá to, že po tom, co Plzeň loni ztratila extraligu letos asi přijde i o obě první ligy... co tam ty klucí plzeňský dělají, že tam jdou šachy tak zugrund?