Týmů bez porážky ubývá

17.11.2008 07:00 | Prvoligový souhrn 2008/2009

Již jen 7 statečných nezakusilo v tomto ročníku prvoligových soutěží hořkost porážky. Sérií pouze výher se však mohou pochlubit už jen 3 kluby, na západě Polabiny a na východě Duras Brno a Slavoj Poruba, který už díky předehr

Již jen 7 statečných nezakusilo v tomto ročníku prvoligových soutěží hořkost porážky. Sérií pouze výher se však mohou pochlubit už jen 3 kluby, na západě Polabiny a na východě Duras Brno a Slavoj Poruba, který už díky předehrávce má výhry dokonce 4. Na opačném pólu tabulky se naopak čím dál více vyjasňuje, koho letos čeká velmi tuhý boj o záchranu. Na východě bez bodu prozatím zůstávají Slavia Kroměříž a Lokomotiva Brno, na západě pak pro mnohé jistě velmi překvapivě s medailovými ambicemi hrající Pankrác.

1. liga – západ

TJ Slavia Hradec Králové 5 : 3 Holdia DP Praha B
Sokol Plzeň - Letná 2,5 : 5,5 Sokol Plzeň I
1. Novoborský ŠK B 5,5 : 2,5 Space Poštovní spořitelna B
Výstaviště Lysá nad Labem 4 : 4 Sokol Vršovice
2222 ŠK Polabiny 6 : 2 ŠK Sokol Vyšehrad
TJ ŠO Chrudim 4,5 : 3,5 TJ Pankrác

Tahákem kola měl být souboj dvou šestibodových týmů, nicméně favorizované Polabiny nedaly Vyšehradu pražádnou šanci a výsledkem 6:2 se osamostatnily na 1. místě tabulky. Naopak velmi rozpačité se zatím může zdát působení hlavního favorita skupiny Lysé n/L. Od sestavy s velmistry Oralem a Lechtýnským a další trojicí mezinárodních mistrů bych očekával daleko lepší výsledku než jednu hubenou výhru a nyní již druhou remízu v řadě. Nicméně ani takto našlapaná sestava Lysé na půdě Vršovic nepomohla k lepšímu výsledku a to dokonce na prvních 4 šachovnicích Lysá svůj minisouboj prohrála! Zklamáním jsou bezpochyby i výkony Pankráce – prakticky identický tým, který loni jen o skóre nepostoupil do extraligy, se nyní topí na chvostu celé tabulky. Do Chrudimi přijel pražský tým i se svými elitními hráči GM Jirovským a IM Doležalem, kvůli prohře na zadních 2 šachovnicích však po nejtěsnějším výsledku odjíždí s prázdnou. Na medaile letos jistě myslí i Hradec Králové s Holdií, v jejichž vzájemném utkání podstoupil další těžkou zkoušku nadějný Vojta Plát. Utkal se totiž s velmistrem Janem Votavou a i přes bílé figury prohrál. Hradeckému družstvu to ovšem nikterak nevadilo, protože využilo oslabení soupeře na zadních šachovnicích a vyhrálo celkově 5:3. Plzeňské derby se alespoň podle současného postavení obou družstev v tabulce zdálo být velmi důležitým utkáním pro záchranu v soutěži. První 3 body v sezoně si z něj nakonec připsal ratingově silnější a v této soutěži zkušenější Sokol Plzeň I. A snad jen pro doplnění dodávám, že o zápase rezerv Nového Boru a Poštovní spořitelny jsme informovali již včera.

1. liga – východ

ŠK Bydo Zakřany 4,5 : 3,5 Slavia Kroměříž
ŠK Staré Město 5 : 3 SK Slavia Orlová
ŠK Slavoj Poruba 6,5 : 1,5 ŠK Gordic Jihlava
Jakl Karviná 5 : 3 ŠK Lokomotiva Brno
ŠK Panda Rychnov n/Kněžnou 4 : 4 Tatran Litovel
ŠK Duras Brno BVK 8 : 0 TJ Mittal Ostrava

V čele východní skupiny se usadil Slavoj Poruba, k čemuž mu pomohlo nejen vítězství v předehrávce 6. kola z před 14 dnů, ale i jejich včerejší jihlavský soupeř. Ten totiž dorazil do Ostravy v pouhých 6 lidech, navíc vzhledem k trenérské účasti Petra Háby na drážďanské olympiádě nemohl svému soupeři konkurovat ani, co se kvality kádru týká. Samotný výsledek 6,5:1,5 hovoří za vše. Ještě s menším počtem hráčů, konkrétně pouze v 5 (!) dorazil na půdu brněnského Durasu Mittal Ostrava a za tuto troufalost nehodnou druhé nejvyšší soutěže byl zaslouženě potrestán debaklem 8:0! Ambicióznímu Starému Městu se ani letos začátek soutěže příliš nepodařil a jak napovídá reportáž ze 3. kola, před zápasem s Orlovou nebyla atmosféra uvnitř klubu právě ideální. Ani tato složitá situace však staroměstským nezabránilo naplnit roli favorita výhrou 5:3. První bod v sezoně si v zápase proti loni ještě extraligové Litovli připsala Panda Rychnov n/K, když se klíčová ukázala být překvapivá výhra Poláka Zeberského nad GM Sergeevem. Obdobný úspěch se nepodařil Kroměříži, která statečně vzdorovala favorizovanému Bydu Zakřany, nejtěsnější prohru však neodvrátila, ani Lokomotivě Brno. Ta prohrála 5:3 na půdě Jaklu Karviná a zůstává tak spolu s Kroměříží posledním týmem bez bodového zisku.

Odkazy

Databáze nss.cz - 1.česká liga - západ
databáze soutěží ŠSČR
Jihomoravský šachový svaz
0x 3382x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat