Polabiny s oslavou musí počkat

02.03.2009 17:59 | Prvoligový souhrn 2008/2009

Zatímco v západní skupině je na čele zcela jasno, na východě se situace na čele opět změnila. Duras Brno totiž nenastoupil v nejsilnější sestavě, což Staré Město v čele s Vlastou Babulou dokázalo přetavit v nejtěsnější výhru....

Zatímco v západní skupině je na čele zcela jasno, na východě se situace na čele opět změnila. Duras Brno totiž nenastoupil v nejsilnější sestavě, což Staré Město v čele s Vlastou Babulou dokázalo přetavit v nejtěsnější výhru. Jak už to tak bývá, dva se perou a třetí se směje. Vzniklé situace naplno využil Slavoj Poruba, který se jednoznačnou výhrou vyhoupl do čela. Los soutěže navíc na další kolo přichystal skutečný bonbonek – Poruba v přímém souboji o postup přivítá právě Duras Brno. Možná tak budeme znát oba postupující ještě před závěrečným kolem.
1. liga západ
1. Novoborský ŠK B"" 4,5 – 3,5 TJ Pankrác
Sokol Plzeň - Letná 3,5 – 4,5 Výstaviště Lysá nad Labem
TJ Slavia Hradec Králové 4 - 4 2222 ŠK Polabiny
Holdia DP Praha B 4 – 4 TJ ŠO Chrudim
Sokol Plzeň I 3 – 5 ŠK Sokol Vyšehrad
Space" Poštovní spořitelna "B"" 3,5 – 4,5 Sokol Vršovice

Zápasovou remízu zajistil Polabinám výhrou na 8. šachovnici Jaroslav Mojžíš

Polabiny mohly slavit už nyní, k tomu by ovšem potřebovaly vyhrát nebo pomoc v podobě zaváhání svých pronásledovatelů. Nestalo se však ani jediné – Polabiny poprvé v sezoně ztratily zápasové body, za remízu 4:4 v Hradci Králové, a hlavní pronásledovatelé přitom nezaváhali. Získaný bod však znamená, že teoreticky může pardubické družstvo sesadit již jen Sokol Vršovice, který vyhrál 4,5:3,5 nad Poštovní spořitelnou “B“, ale i tak ztrácí propastných 6 bodů. Zajímavější jistě bude boj o zbytek stupňů vítězů a samozřejmě také o záchranu. Aspiranti na medaili v tomto kole šli důsledně za svým cílem – vedle již zmíněných Vršovic totiž v Plzni s místním Sokolem I vyhrál i Vyšehrad a v domácím zápase využil oslabení Pankráce i Novoborský ŠK “B“. Paradoxně tak trochu ztratil Hradec Králové, i když ze všech družstev zaznamenal vůbec nejcennější výsledek – remizovat s Polabinami se letos ještě nikomu nepoštěstilo. Zachraňující se týmy si v tomto kole moc nepolepšily – prohrála Plzeň I i Pankrác, stále však těsně zůstávají nad čarou ponoru. Naopak přímý souboj prozatím sestupujících Holdie Praha a Chrudimi skončil 4:4, což nepomohlo ani jednomu družstvu... Jediným, kdo rázně vykročil k záchraně, tak zůstává Lysá n/L, která již samotnou sestavou dala jasně najevo, že v soutěži hodlá zůstat. Oproti původním předpokladům se totiž podařilo i v kolizním termínu s německými soutěžemi zajistit účast GM Orala, IM Špačka a IM Priehody, což v kombinaci s těsnou výhrou 4,5:3,5 pomohlo odsoudit Plzeň-Letnou k definitivnímu sestupu o patro níže.

1. liga východ
TJ Mittal Ostrava 6,5 – 1,5 ŠK Bydo Zakřany
ŠK Duras Brno BVK 3,5 – 4,5 ŠK Staré Město
ŠK Panda Rychnov n/Kněžnou 1,5 – 6,5 ŠK Slavoj Poruba
Jakl Karviná 5 – 3 Slavia Kroměříž
Tatran Litovel 5 – 3 SK Slavia Orlová
ŠK Lokomotiva Brno 3,5 – 4,5 ŠK Gordic Jihlava

Skupině východ se i tentokrát velmi obšírně na stránkách Jihomoravského šachového svazu věnuje Neklan Vyskočil, a tak připojím jen několik svých postřehů. O postupových počtech jsem se zmínil v naprostém úvodu celého článku. Na tomto místě se tak věnujme spíše opačnému pólu tabulky. Mittal Ostrava je pravděpodobně již zachráněn, k čemuž mu pomohla překvapivě vysoká výhra nad ambiciózním nováčkem ze Zakřan. Rozhodně bych nečekal, že absence GM Kaloda se na tak silném družstvu projeví nejvýraznější porážkou v dosavadním krátkém prvoligovém účinkování. Jasno je zřejmě i o prvním sestupujícím, protože Kroměříž prohrála s oslabenou Karvinou 3:5 a na záchranu ztrácí stále 4 body. Do nižších soutěží ji s největší pravděpodobností doplní dva týmy ze čtveřice Lokomotiva Brno, Panda Rychnov n/K (oba po 7 bodech), Orlová (8 bodů) a Karviná (10 bodů). Bodově si v 9. kole pomohla akorát Karviná, přičemž zarážející je zejména porážky Lokomotivy Brno, která v nejsilnější sestavě nestačila na oslabenou Jihlavu. Velmi mnoho nám ohledně záchrany napoví hned následující kolo, kdy se celá čtveřice utká ve vzájemných zápasech následujícím způsobem: Orlová – Loko Brno, Karviná – Rychnov n/K.

Odkazy

databáze soutěží ŠSČR
Jihomoravský šachový svaz
0x 3432x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat