Favorité nepřesvědčili

20.10.2008 11:10 | Prvoligový souhrn 2008/2009

I naše druhé nejvyšší soutěže již mají ostrý start za sebou a hned úvodní kolo potvrdilo, že v obou skupinách budeme svědky velmi vyrovnaných zápasů. Když totiž nepočítáme výhru Durasu Brno v Rychnově n/K (7:1!), tak všechna ...

I naše druhé nejvyšší soutěže již mají ostrý start za sebou a hned úvodní kolo potvrdilo, že v obou skupinách budeme svědky velmi vyrovnaných zápasů. Když totiž nepočítáme výhru Durasu Brno v Rychnově n/K (7:1!), tak všechna utkání skončila maximálním rozdílem 5,5:2,5. Sestava prakticky každého družstva je nyní vyztužená o titulovaného hráče, nejvíce z tohoto pohledu mohli být diváci zvědavi na Lysou n/L na západě, na východě pak na dvojici Tatran Litovel a Bydo Zakřany.
1. liga - západ
ŠK Sokol Vyšehrad 4,5 – 3,5 TJ Pankrác
TJ ŠO Chrudim 3 – 5 Sokol Vršovice
2222 ŠK Polabiny 5,5 – 2,5 Poštovní spořitelna B
Lysá nad Labem 4,5 – 3,5 Sokol Plzeň I
1. Novoborský ŠK B 4 – 4 Holdia DP Praha B
Sokol Plzeň - Letná 4 – 4 Slavia Hr. Králové

Nováček z Lysé n/L patří mezi hlavní favority skupiny – se soupiskou GM Oral, GM Lechtýnský, IM Priehoda, IM Špaček a IM Neckář si snad ani nižší cíle klást nemůže. Otázkou bude, jak se tým vyrovná s kolizemi s německými soutěžemi, nicméně to nebyl případ 1. kola, kdy všichni jmenovaní nastoupili. Zápas proti Sokolu Plzeň I měl být jasnou záležitostí, zvláště když plzeňští nastoupili s hráči uvedenými na 2. – 5. a 12. – 15. místě soupisky. Ovšem papírové předpoklady se až tak úplně nenaplnily – Lysá si totiž nejtěsnější výhru zajistila díky zadním šachovnicím, kde by se dal vyrovnaný souboj očekávat více. Do čela tabulky se vyhouply Polabiny, které potvrzují, že jejich loňská vydařená sezona nebyla náhodná. Svou už tak silnou sestavu z loňska navíc vhodně doplnily, a když jim začne ještě pravidelně nastupovat Vigen Mirumian, mám o svém favoritovi na postup jasno. V jednoznačném zápase proti rezervě bývalého týmu ČSOB bez jediné porážky přišla výhra 5,5:2,5. Stejně “zkušeně“, avšak s méně výrazným výsledkem si poradily i Vršovice v Chrudimi (3:5) a Vyšehrad s Pankrácí (4,5:3,5). Nejbojovnější zápas kola (alespoň co se rezultativních výsledků týká) předvedli hráči Sokola Plzeň Letná a Hradce Králové. Zápas při pouze 2 remízách skončil nakonec dělbou bodů, premiéra hradecké posily Vojty Pláta se příliš nepovedla, když podlehl černými IM Michálkovi. O posledním zbylém zápase 1. Novoborského ŠK “B“ s Holdií Praha “B“ jsme Vás informovali již včera.

1. liga - východ
SK Slavia Orlová 4,5 – 3,5 Slavia Kroměříž
ŠK Bydo Zakřany 4 – 4 ŠK Gordic Jihlava
ŠK Staré Město 5,5 – 2,5 ŠK Lokomotiva Brno
ŠK Slavoj Poruba 4,5 – 3,5 Tatran Litovel
Jakl Karviná 5,5 – 2,5 TJ Mittal Ostrava
Rychnov n/Kněž. 1 – 7 ŠK Duras Brno BVK

O skupině východ mají lepší přehled na stránkách Jihomoravského šachového svazu, nicméně stejně se alespoň u některých zápasů krátce pozastavím. “Ženský faktor“ zpravidla rozhodoval rychnovské zápasy. Proti Durasu Brno však ženy svůj minizápas prohrály 3:0 a protože se jich nezastali ani mužští kolegové, odvezli si hosté výraznou výhru 7:1. Úspěšnější v tomto ohledu byla Orlová – na prvních šesti šachovnicích sice o bod prohrála, ale sestry Olšarovy na zadních dvou stolech dokázaly zápas kompletně otočit. Zvědaví jsme byli zejména na představení nováčků – už loni jsme o Karviné ve 2. lize psali, že takovéto družstvo (tehdy IM Sikora-Lerch na 7. šachovnici) by se neztratilo ani o soutěž výše a potvrzení těchto slov přišlo hned v 1. kole. Karviná totiž 5,5:2,5, navíc bez jediné porážky, přehrála Mittal Ostrava. Ještě ambicióznější se zdá být Bydo Zakřany (velmistři Kalod s Blatným nebo mezinárodní mistři Bernášek se Zpěvákem), ovšem jejich start už tak vydařený nebyl. Oslabená Jihlava byla na všech šachovnicích ratingově horší, ovšem i přesto to byli hráči Zakřan, kdo musel zachraňovat zápasovou remízu. Nováčkem, i když tady spíše v negativním slova smyslu, je díky sestupu z extraligy i tým Tatranu Litovel, s průměrem základu 2422 zřejmě největší favorit. Hned v úvodním kole však přijel do Ostravy oslaben a dvě důležité výhry vzadu přinesly Porubě nejtěsnější vítězství. Staré Město po loňském sestupu béčka nyní již nemusí tříštit síly, přesto došlo k mírnému oslabení. V úvodním zápase se to ale nepotvrdilo – výhra 5,5:2,5 nad Lokomotivou Brno byla bez jediné porážky a tedy jednoznačně zasloužená.

Odkazy

Svazová databáze
2x 1224x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
20.10.2008 20:30 | Autor neznámý

No mě teda favorité rozhodně nepřesvědčili - od Lysé bych v takovémto zápase čekal 6:2, Litovel dokonce prohrála...

20.10.2008 17:12 | Autor neznámý

Snad "Favorité přesvědčili",nebo tomu nerozumím.