2. kolo: Už pouze 4 bezchybné týmy

03.11.2008 15:11 | Prvoligový souhrn 2008/2009

Číslo dvě by dnes mohlo charakterizovat všechny podstatné informace dalšího odehraného kola prvoligových soutěží. Po dvou kolech jsou v obou dvou skupinách na čele vždy už pouze dva týmy bez ztráty bodu. V tomto ohledu “vyčnívá

Číslo dvě by dnes mohlo charakterizovat všechny podstatné informace dalšího odehraného kola prvoligových soutěží. Po dvou kolech jsou v obou dvou skupinách na čele vždy už pouze dva týmy bez ztráty bodu. V tomto ohledu “vyčnívá“ pouze chvost tabulky, kde bodový zisk nezaznamenala shodně trojice týmů.
1. liga - západ
TJ Pankrác 2,5 – 5,5 TJ Slavia Hradec Králové
Holdia DP Praha B 5,5 – 2,5 Sokol Plzeň - Letná
Sokol Plzeň I 2 – 6 1. Novoborský ŠK B""
Space" Poštovní spořitelna "B"" 4 – 4 Výstaviště Lysá nad Labem
Sokol Vršovice 3 – 5 2222 ŠK Polabiny
ŠK Sokol Vyšehrad 5,5 – 2,5 TJ ŠO Chrudim

Davidu Kaňovskému se i letos v dresu Polabin daří – důkazem je bilance 2/2 (foto: archiv D. Kaňovského)

Na čele západní skupiny se vyhřívají Polabiny, což rozhodně není žádné překvapení – od loňska ještě posílené družstvo s vynikající docházkou (a to i v termínech německých lig!) se řadí k hlavním favoritům celé soutěže. Tuto roli pardubičtí potvrdili i na půdě nebezpečných Vršovic, kde v bojovném zápase zvítězili 5:3. O své dojmy ze zápasu se s námi podělil náš spolupracovník IM David Kaňovský: „Zápas s Vršovicemi nebyl zdaleka tak jasný, jak by mohl napovídat výsledek 5:3 pro hosty, tedy pro nás, jednu chvíli to reálně vypadalo, že budeme zuby nehty bojovat o remízu. Caissa se na nás ovšem tentokrát celkem hezky zazubila...:-) Já s Martinem jsme svoje partie dovedli k vítěznému konci poměrně bez problémů, naopak Lubošovi se nedělní partie vůbec nevydařila a zaznamenal svou vůbec první prohru v dresu Polabin. Aleš také nakonec svého soupeře přehrál, získal kvalitu a v koncovce upletl pěknou matovou síť. Martinova partie vyústila v naprosto korektní remízu. František byl celou partii pod tlakem, ve střední hře přehlédl silný mezitah d6! a pozice se mu postupně začala sypat mezi prsty. Kdo nakonec otočil zápas, byli Pepa s Majklem. Pepovu partii jsem neviděl celou, pouze vím, že měl figuru méně, kterou ovšem dokázal vybojovat zpět a věžovou koncovku dokonce vyhrál! I Majkl stál hodně podezřele, určitě v několika místech partie na prohru, jenomže Honza Svatoš si nechal velmi málo času a v závěru se raději spokojil s remízou, zápas stejně již nemohl zvrátit. Celkově tedy šlo o zajímavý duel, ve kterém Lubošovu slabší chvilku vyvážil Pepa, který si už ani nepamatoval, kdy naposledy v 1. lize vyhrál, poněvadž loni to rozhodně nebylo...:-)“.

Michal Konopka pomohl posunout Vyšehrad do předních pater tabulky (foto: P. Boleslav)

Druhým šestibodovým týmem je Vyšehrad, což už jako překvapení označit musíme – účast v tomto ročníku si totiž pražský tým zajistil jen na funkcionářském poli díky skutečnosti, že Sokol Plzeň I nechtěl mít v soutěži dva týmy... Nicméně tento ročník je pro Vyšehrad naprosto odlišný, když po úvodní nejtěsnější výhře s Pankrácí uspěl i s Chrudimí, tentokráte však výraznějším rozdílem 5,5:2,5. Přitom jediným zásadním rozdílem oproti loňsku je nahrazení GM Zezulkina IM Konopkou, ten však již během úvodních dvou kol stihl odehrát více partií než Zezulkin za celou loňskou sezonu. Nepříliš přesvědčivě si naopak počíná pro mnohé hlavní favorit – Lysá nad Labem. V úvodním kole z toho byla nejtěsnější výhra s Plzní-Letnou, tentokrát už ani hvězdami nabitá sestava svého litoměřického soupeře nezdolala. Na prvních 7 šachovnicích totiž i proti velmistrům Oralovi nebo Lechtýnskému dokázaly Litoměřice zvítězit 4:3, zápasovou remízu Lysé zachránil až Husárik hrající na 8. šachovnici, což byla jediná šachovnice, kde měli ratingově navrch domácí. Tradičně o medaile hrající Pankrác zažívá jeden z nejhorších startů do sezony vůbec. Nula bodů po dvou kolech zde měli snad jen v sezoně 2005/2006, zde ovšem nutno připomenout, že Pankrác v této sezoně hrála dokonce v extralize. V zápase proti Hradci Králové však byla od bodů hodně daleko, o čemž vypovídá i celkový výsledek 2,5:5,5. Holdia Praha oproti úvodnímu kolu nastoupila oslabena o IM Přibyla hrajícího v současné chvíli v Německu na MS seniorů. V zápase proti Plzni-Letné se to však nikterak neprojevilo – na konečných 5,5:2,5 zkorigovali hosté až díky výhrám na posledních šachovnicích. Pro doplnění jen upozorním, že o zápase Sokol Plzeň I – 1. Novoborský ŠK “B“ jsme informovali již včera.

1. liga - východ
Slavia Kroměříž 2,5 – 5,5 ŠK Duras Brno BVK
TJ Mittal Ostrava 5 – 3 ŠK Panda Rychnov n/Kněžnou
Tatran Litovel 4,5 – 3,5 Jakl Karviná
ŠK Lokomotiva Brno 2 – 6 ŠK Slavoj Poruba
ŠK Gordic Jihlava 5 – 3 ŠK Staré Město
SK Slavia Orlová 2,5 – 5,5 ŠK Bydo Zakřany

Velice dobrý a obsáhlý souhrn druhého kola východní části vyšel na stránkách Jihomoravského šachového svazu, na který já pouze v sekci odkazů připojuji weby, na kterých se buď již dnes nebo v nejbližších dnech budete moci dočíst o konkrétních zápasech z pohledu kapitánů jednotlivých družstev.

Odkazy

databáze soutěží ŠSČR
Panda Rychnov n/K
Duras Brno
Staré Město
0x 2822x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat