Souboj ve Valašské Bystřici aneb pozor, když je dáma na há

16.09.2012 06:43 | Open Valašská Bystřice

Byl jsem velmi rád, že si mohu zahrát exhibiční zápas s Ríšou Biolkem juniorem. Jednak jsem věděl, že to nebude snadný zápas a šachově to bude velmi zajímavé a přínosné, dále mě velmi lákala beskydská příroda a taky to pro m

Byl jsem velmi rád, že si mohu zahrát exhibiční zápas s Ríšou Biolkem juniorem. Jednak jsem věděl, že to nebude snadný zápas a šachově to bude velmi zajímavé a přínosné, dále mě velmi lákala beskydská příroda a taky to pro mě byla ozdravná kůra – konečně se odstřihnout od pupeční šňůry jménem internet (Olympiáda), jel jsem tam tedy bez počítače. Vzal jsem si pouze šachy a pár variant napsaných vlastnoručně na papír v den odjezdu, šlo o takovou mini přípravu černých figur.

Byl jsem ubytován nedaleko hrací místnosti. Ubytování bylo prostě skvělé, nepamatuji si, abych byl ubytován v místnosti, kde byl šachový stůl (!), souprava šachů a pohodlné křesla. Vedle (ve stejném bytě-patře) byli ubytování manželé Mirek a Lucka Kozlovi, velmi příjemní lidé, se kterými jsem si užil spousty legrace. A samozřejmě nesmím zapomenout na jejich dceru, mladou dámu Julinku, které sice ještě nebylo ani jeden rok, ale i přesto dokázala vznést do diskuzí pádné argumenty a nekompromisně si prosadit vlastní názor :). Mimochodem v předvečer mého odjezdu se událo tolik neuvěřitelných náhod (jako v nějaké černé komedii), že jsem po příchodu do bytu (po partii) byl přesvědčen, že nás někdo vykradl, a nebo hůře, že zrovna vykrádá, takže jsem se po bytu pohyboval s napřaženými pažemi a očekával jsem střet. Samozřejmě jsem o něj nestál.

Hrálo se v nové, moderní budově, kde byl i šachový klub (o patro výše) a pěkná restaurace i s posezením venku. Hrací sál byl velký a prostorný. My s Ríšou jsme hráli na pódiu. Pokud se chtěl někdo šachově vzdělávat, tak si mohl vybrat z nabízené šachové literatury. Pořadatelé ve středu uspořádali pro všechny šachisty raut, kde zadarmo nabízeli domácí produkty – koláče, sýry hodně druhů a uzeniny (asi jich taky bylo hodně druhů, ale jako vegetarián…). Nejdříve mě však smysly zavedly ke slivovici, byla výborná! :) A pak sýry, koláče a sýry a koláče atd. Načerpal jsem dostatek síly na partii a nejenom já :) Klobouk dolů před pořadateli.

Přátelský zápas IM Richard Biolek jr. vs GM Robert Cvek

Byl jsem velmi rád, že jsem na turnaji potkal lidi, které jsem už dlouho neviděl. Kolik je to let, co jsem naposledy viděl Ludvíka Steinhausera, Anču s Václavem? Ludvík mě dorazil, když se totálně změnil (fyzicky) – shodil neuvěřitelných 30kg a nyní závodí na kolech. Neuvěřitelné! Na turnaji panovala (a to doslovně) velmi příjemná a přátelská atmosféra. To se jen tak nevidí, vůbec jsem nezaznamenal ani stín nějakého konfliktu. Analýzy se prováděly přímo v hospodě, kde byla spousta šachů. No neanalyzujte :).

A ta příroda… Nádhera, co budu povídat. Na Búřově jsem se pěkně svalil do posekané trávy a pozoroval jsem dlouhodobě nebe. Zjistil jsem, že dostat se z bodu A do bodu B co nejrychleji není to, oč jde. Jedna z nejkrásnějších procházek co jsem zažil, se mi trochu vymkla z rukou a tak jsem kráčel nejdříve po červené, pak žluté pak po zelené a došel jsem po žádné. Měl jsem velkou radost, že jsem zpozoroval Mirka s kočárkem, jelikož jsem zjistil, že už někde blízko bude domov a hej, Mirek mě upozornil, že jenom přejdu mostek a jsem tam :).

pohoštění

A co říci závěrem? Budu citovat jednoho postaršího pána z Brna: „to je ten nejúžasnější turnaj co znám, jezdím tu každý rok, a budu tu jezdit každý rok, až do smrti, hm, viděl bych to na třicet let.“

Děkuji pořadatelům a vlastě všem, za jedinečný nejen šachový zážitek! A jako Arnie mohu dodat,“ já se vrátím!“

A teď hr k šachům. K zápasu.

Hrálo se tempem 90 minut na 40 tahů a pak půl hodina do konce + za každý tah (celou partii) 30 sekund. Zápas jsem nakonec vyhrál 3:1, ale jak uvidíme, bylo to velmi těžké. Soupeř mi nedal ani políčko zadarmo a odehrály se velmi urputné bitvy. První partie měla 47tahů, druhá 56 tahů, třetí 54 tahů a čtvrtá (poslední) 49 tahů. Myslím si, že pro oba hráče byl zápas velmi přínosný a jasně ukázal „kde co opravit a nad čím zapracovat“.

První dvě partie bylo něco neuvěřitelného! Přehlédl jsem v první partii dáma há šest šach a v druhé dáma há tři šach. Obzvláště ta druhá partie byla přímo taktickou smrští. Ve třetí partii se mi už konečně podařilo dostatečně zamezit výpady dámy na há a soupeře jsem postupně přehrál. Ve čtvrté, poslední partii, se opět přenesla přes šachovnici taktická bouře, po které Ríša poněkud znejistěl a pak hrubě chyboval. Nyní se podívejme na partie podrobně:

Biolek,Richard jr. - Cvek,Robert
Přátelský zápas na 4 partie (1), 09.09.2012
[GM Robert Cvek]

V zahájení jsme se asi oba překvapili a v osmém tahu jsem obětoval pěšce a vznikla velmi ostrá pozice. Nad svým jedenáctým tahem přemýšlel Ríša celých 35minut(!) a já nad odpovědí 26minut. Přesto jsem to asi nezahrál optimálně a zdálo se mi, že jsem plně nevyrovnal. Kritická je pozice na diagramu po 23.Jd3, kdy jsem v rychlém sledu zahrál... 1...Jfd7?? (Dva otazníky jsou za sériií tahů a přehlédnutí šachu na h6) [1...Jbd7! to bylo samozřejmě lepší. Bílý má dokonce dva pěšce více, ale na a6 padne a je otázka co má bílý hrát. V popartiové analýze jsme se chvíli dívali na: 2.e5 Jxe5 3.Jxc5 d3!? s velmi dvojsečnou hrou, ačkoliv se mi zdá, že i po lepším ...Jbd7 má černý o něco horší šance.] 2.Jg4 Vxa6 ...a s šokem jsem si uvědomil, že jsem zcela přehlédl dáma na há šest šach!! 3.Dh6+ Jistěže, černý je KO. V tento moment soupeři zbývalo 9minut a mě 17minut. Rozhodl jsem se o protihru, ať to stojí co to stojí. 3...Kg8 4.e5 Ja4 Tam se mi moc nechtělo, ale hrozilo braní na c5 a pak Jf6+ 1-0 5.Vce1 Vae6! 6.Jf4 Vxe5 7.Jxe5 Jxe5 Diagram

Druhý kritický moment. Je jasné, že bílý stojí na výhru. Ale jak soupeře dorazit? Ríša měl už jenom 2minuty a naštěstí neviděl silné 8.Jh3! s Jg5, vůbec jsem nevěděl co proti tomu dělat. 8.Jd5?! Jc3! Šejdit, šejdit a šejdit. Myslím si, že šance na výhru dává braní na c3 a stáhnutí dámy, ale tam už "něco" černý má, bílý nemá zádnou "lozenku". Navíc má černý v zásobě tah ...h3 s myšlenkou po gxh3 zahrát Jxf3+ a visí pak věž na e1. V analýze jsme měli: 9.f4 [9.Jxc3 dxc3 10.De3 Dd4 hrozí ...Jxf3+ proto: 11.Dxd4 cxd4 12.f4 d3 13.fxe5 jistě uznáte, že hodnotit podobné varianty s pár sekundami je nepříjemné a docela obtížné. 13...d2! 14.Vd1 Vxe5 u této analýzy byli přítomni: Pavel Šimáček, Richard Biolek senior a pak oba hráči a nikdo moc nechtěl tuto pozici hodnotit :-)] 9...Jxd5 10.fxe5 Je3 11.Vxe3 Tento tah udělal Ríša s posledními třemi sekundami. 11...dxe3 12.Dxe3 De7 Zde už má černý celkem dobré šance na remízu, ale časovka pokračuje... nyní měl bílý zahrát 13.a4! se stále lepší pozicí, ale soupeř časovku vůbec nezvládnul: 13.Df4? Vd8 14.Vc1?! Vd4 15.De3 De6 16.Dg5 Vxc4 17.Vd1 Vg4 18.Dd8+ Kg7 Diagram

Zde skončila časová (oboustraná) tíseň a bylo jasné, že je to bílý, kdo musí hledat remízu. Ríša asi po 14ti minutovém přemýšlení našel silné: 19.Dd5! h3! 20.g3 Va4?! Soupeř po partii ukázal, že zajímavější a lepší bylo uhnout na e7. Špatně jsem však spočítal následující koncovku. 21.Dxe6 fxe6 22.Vc1! c4?! [22...Vxa2 23.Vxc5 Vg2+ (23...Va1+!? 24.Kf2 Vh1 25.g4 Vxh2+ 26.Kg3 Vh1) 24.Kh1 Ve2 byla ještě poslední šance se o něco snažit] 23.Vc2 Kh6 [23...g5 24.g4!=] 24.Kf2 Kg5 25.Ke3 úplně jsem totiž přehlédl, že se bílý král dostane na d4, proto jsem po 25...Kf5 nabídl remízu, kterou soupeř přijal. Velmi dramatická partie! 1/2-1/2

Cvek,Robert - Biolek,Richard jr.
Přátelský zápas na 4 partie (2), 10.09.2012
[GM Robert Cvek]

Po včerejší - velmi dlouhé partii - jsem se dohodl se soupeřem a s pořadateli, že začneme druhou partii (a i další dvě) o hodinu dříve, tj. v 15,00, jelikož se na mě končilo velmi pozdě. Mirek si pak na pokoji ze mě dělal srandu, že jsem jako Bobby F., který když nehrál zcela podle svých not, hned vznášel pozadavky :-)
Rozehráli jsme zajímavé zahájení a relativně v rychlém tempu, nyní jsem skoro á tempo zahrál už dopředu připravený tah a šel jsem se ven nadýchat vzduchu a prohodit řeč se známými, kteří se trousili pomalu, ale jistě na začátek kola, které začínalo v 16,00. Se svojí pozicí jsem byl náramě spokojený, jelikož na braní pěšcem je g4 a pak Jf6+ a dámuška na d7 je KO a po braní střelcem přijde f4 a pak Jd4 (visí Jh5) atd. 1.dxe5?? Nic zlého netuše jsem zahrál takovou povrchní hovadinu(!!) Bílý měl hrát asi Se3 nebo Dd2 s nejasnou pozicí. Objektivně vzato si asi tah dxe5 nezaslouží dva otazníky, ale během partie bych tam vlepil i tři.
Asi po 10ti minutách jsem se vracel k šachovnici, když jsem vylézal schodky pódia, tu jsem... 1...Jg5! ...tu jsem se zarazil, že pěšec na e5 ještě existuje a jdou mi hodiny. O vteřinu později jsem zpozoroval tu stvůru na g5 a posadil se. Zchladil se kofolou a v duchu jsem nemohl uvěřit, že nyní jsem přehlédl to samé co v první partii, ale teď tedy dáma na há tři šach anebo pozor, když je dáma na há! Omg...
Celých 25minut jsem dumal a viděl jsem jenom černou smršť likvidující bílou pozici, ale co naplat. Ještě jsem se podíval, že udělám 20.g4 tj. přežít ještě 7tahů, ať to není miniaturka... 2.g4 To mi přišlo jako jediné. Počítal jsem toho opravdu hodně, ukázi jednu hezkou variantu, která by akorát tou miniatůrou (zhruba) končila: [2.e6 Dxe6 3.Jef4 Jxf4+ 4.Jxf4 Vxf4 5.gxf4 Dh3+ 6.Kf2 zprvu se mi v PV zdálo, že to je vytoužená remíza, ale běda: 6...Sd4+!! 7.Dxd4 Dxf3+ 8.Ke1 Ve8+ 9.Kd2 Ve2+ KO] 2...Vxf3!? Ríša to tam napálil po 8mi minutách, ale více jsem se obával jednoduchého braní na e5 střelcem. 3.Vxf3 Dxg4+ Nyní vzniknou velmi krkolomné varianty a bílý má prostě kliku, ze najde úzkou cestičku z černého mraku figur: 4.Jg3 Dh3+ 5.Kf2 Jxg3 Diagram

6.Jf6+! Jedině tak, musíte uznat, že jde o zajímavou taktickou přestřelku. 6...Sxf6 7.Dd5+ Kh8 8.Vxg3 Df5+ 9.Kg2 Sxe5 [9...Dxb1 10.exf6 je pro černého nezdravé] 10.Vf1 Dc2+ 11.Kh1 Bílý se pohybuje po mostu jménem : vynuceno, ale OK. 11...De4+ [11...Sxg3 12.Sd4+ Se5 13.Sxe5+ dxe5 14.Dxe5+ Kg8 15.Dxg5+ Dg6 16.Dd5+] 12.Vg2 To jsem zahrál rychle, viděl jsem koncovku, kde mám sice 2 pěšce méně, ale dobré remízové šance, ale myslel jsem si, že po Vg2 je bílý zcela OK a nestojí hůře, což jsem špatně ohodnotil. [12.Dxe4 Jxe4 13.Vg2 Jg3+ 14.Vxg3 Sxg3 15.Vf7! (15.Sd4+!? Se5 (15...Kg8?? 16.Vg1+-) 16.Sxe5+ dxe5 17.Vf7 Vd8! je nepříjemné) 15...Vc8 16.Sd4+ Se5 17.Sxe5+ dxe5 18.Vd7!? x Vd8 a s Kg2,Kf3 a Ke4(18.Kg2!? Vd8 (18...Vg8+ 19.Kf3 Vg7 20.Vf8+) 19.Vxc7 Vd2+ 20.Kf3 Vxb2 21.Ke4 a zde díky aktivitě figur si myslím, že bílý neriskuje prohru.) ] 12...Dh4+ 13.Sh2 Diagram

13...Vg8! Opět nepříjemné! Po tomto tahu jsem si uvědomil, že to není tak dobré jak se zdálo. 14.Dxb7 Po tomto tahu mi zbývalo 14 minut a... 14...Dxc4 ...a soupeři 16minut. 15.Sxe5+ dxe5 16.Vfg1 c6 17.De7 Myslel jsem si, že nyní musí černý věčně šachovat. 17...Dh4+ 18.Vh2 De4+ 19.Vgg2 De1+ 20.Vg1 De4+ 21.Vgg2 Diagram

Zde jsem nachvíli zatrnul, že má soupeř 21...Je6, ale naštětstí má bílý protitrik. 21...Df5! Ještě velmi dobrý pokus o výhru. [21...Je6? 22.Vxh7+! Dxh7+ 23.Vh2+-] 22.Dxa7 Vd8! Diagram

Zde skončila časová kontrola a zamyslel jsem se, bylo tedy nad čím přemýšlet. Až po dvaceti minutách přemýšlení jsem přišel na to, že po.... 23.Vxg5! ...bílý zachrání remízu. Stroje si poradí daleko rychleji a pozici projasní během pár sekund, ale mi přišlo, že jde o jediný tah vedoucí k remíze. 23...De4+! 24.Vhg2 Vd1+ 25.Dg1 Dh4+ 26.Vh2 Vxg1+ 27.Vxg1 De4+ 28.Vhg2 Diagram

Celá zápletka byla vynucená. Bílý drží remízu díky slabému černému králi a silnému (volnému) pěšci a2. 28...Df3 29.a4 Dh3+ 30.Vh2 Df3+ 31.Vhg2 e4 Diagram

32.Kh2! To je situace, kdy do boje a vlastně i do čela bílé armády, jde král. Konečně se vymaňuje z nepříjemné pasti na h1. 32...Dh5+ 33.Kg3 Dg5+ 34.Kh3 Df5+ 35.Kh4 Df6+ 36.Kh3 Diagram

Černý nemá nic lepšího než věčný šach, jelikož hrozí Vg8+ a úprk volného a pěšce. 36...Df3+ 37.Kh4 Df4+ 38.Kh3 Df3+ Po partii jsem byl opravdu unavený. Partie mě stála hodně sil, tak jsem si nezapočítal opravdu dlouho. Byl to vskutku dobrý trénink na PV... 1/2-1/2

Biolek,Richard jr. - Cvek,Robert
Přátelský zápas na 4 partie (3), 11.09.2012
[GM Robert Cvek]

Zde se mi podařilo soupeře překvapit v zahájení. Ríša po partii potvrdil, že se v pozici po zahájení moc dobře necítil. Nejdříve obětoval pěšce a posléze kvalitu, podařilo se mi však neutralizovat určitý tlak bílého a postupně pozici zesilovat a nyní přišlo logické (32tah v partii): 1...Dc2! Visí věž a po 2.Vb4 a5 s dalším ...Dxe4+ je bílý KO, proto bílý zahrál: 2.Da3 ale přišlo evidentní 2...Vxc6 3.dxc6 Dxc6 Diagram

Tato pozice je pro bílého prohraná, jelikož má slabého krále. Plán černého velmi často bývá (v podobné pozici s pěšcem více při dámě + věži) oslabit královské křídlo soupeře, ochromit jeho figury starostí o volného pěšce a pak zaútočit na krále. Zde už ale slabý král je. 4.Kg3 Vd8! To je onen útok, myslím si, že bílý je zcela určitě KO. 5.Da1 Navíc měl Ríša jenom jednu minutu. Já měl asi 14minut. 5...Vd2 6.Vxa6 Dxe4 7.Va4 Vd3+ 8.Kh2 Df3 9.Df1 Vd2!? Diagram

Přechod do věžovky s dvěmi pěšci více se mi zdál OK 10.Db1+ f5 11.Dxf5+ Dxf5 12.gxf5 Vxf2+ 13.Kg3 Vxf5 14.h4 Kg6 15.Va8 Vf7 16.Ve8 Kf5 17.Kf3 Kg6+ Diagram

Jistěže. Správný plán je odřezat bílého krále a pak se prosadit e pěšcem za podpory krále a nebo dobrat h pěšce. 18.Kg3 Vf5 19.Kg4 Vf4+ 20.Kg3 Kf5 21.h5 Vg4+ 22.Kf3 Vg5 23.Vg8 Kf6 0-1

Cvek,Robert - Biolek,Richard jr.
Přátelský zápas na 4 partie (4), 12.09.2012
[GM Robert Cvek]

Poslední partie zápasu byla opět velmi ostrá. Připravil jsem si "novinku" z druhé partie (na dřevěné šachovnici, to je jiné kafe, než s počítačem), ale soupeř reagoval velmi chytře a pozice získala velmi nejasný charakter. V 16tém tahu jsem bral jezdce na h5 a soupeř na d5, za pár tahů mi soupeř sebral pěšce na h3 (pěšci se vyrovnali) a po 20.Df3 přišel kritický moment. Soupeř mohl a měl vyměnit dámy a koncovka by byla rovná, ale místo toho Ríša á tempo dámou ustoupil, což mě velmi překvapilo, jelikož to byl spíše bílý, kdo měl iniciativu. Nicméně, pozice byla stále velmi složitá a vyžadovala přesný PV, nejenom do hloubky, ale i hodnocení. Kritická pozice dvě přišla po mém posledním tahu 28.Sc1 - předcházela tomu hromadná výměna na g6 - v tento moment mi zbývalo do kontroly 25minut a Ríša měl ještě 44minut.
Sopeř se zamyslel na celých 20minut a zahrál: 1...g5?? To byl pro mě šok!
Mimochodem, když soupeř přemýšlel, považoval jsem za nejsilnější tah 1...Kg8! král prostě uhýbá z různých šachů. Nicméně faktem je, že černá pozice není zcela OK. Každá koncovka je špatná (věžovka díky d6 slabině a střelcovka díky hodně pěšcům na barvě střelce) a není jasné, co má vlastně černý hrát/plánovat. Na 1...Kg8 je asi nejsilnější 2.Sh6 ačkoliv je bílá pozice OK, je jeho výhoda spíše drobnější. Nehce se mi věřit, že by bílý stál výrazněji lépe, díky určité slabosti bílého krále.
Vraťme se však k partii, po tahu 1...g5 jsem uviděl myšlenku černého. Že po 2.Dh5+ přijde ...Dh7 a po výměně dam a dobrání pěšce na g5 bude mít černý jistou protihru v aktivní věži. Může tedy vzít bílý pěšce hned? 2.Sxg5! Jistěže a nejsou to zadné složité počty. Ríša mi po partii řekl, že na tento samozřejmný tah (asi) zapomněl. 2...Vg8 3.Dh5+ Lákalo mě i 3.Dg2, ale nevěděl jsem co po 3...Vg6 3...Dh7 4.Dxh7+ Kxh7 Nyní je to ovšem jiné, jelikož černý má pasivní věž, vazba po "g" sloupci nic není. 5.Vf5 Diagram

5...a4 Tento tah se mi zdál slabší, ale i tak je pozice černého velmi špatná. Zbytek je věcí - ne složité - techniky. To znamená se uklidnit a pořádně počítat a dávat pozor, mít nervy OK a nic neuspěchat. [5...Vc8 6.Sf6!; 5...Kg6 6.Sf4!] 6.bxa4 Va8 7.Sf6 Sg3 Po tomto tahu jsem se naposledy v partii déle zamyslel (je tu dost lákavých pokračování) a vymyslel jsem: 8.Sxd4 Vxa4 9.Vf7+ Kh6 10.Kg2! Diagram

10...Se1 [10...Vxd4 11.Kxg3 Vxd3+ 12.Kf4 je černý KO, padne pěšec d6] 11.Se3+ Kg6 12.Vxb7 Vxa2+ 13.Kf3 Va3 Zde skončila časovka a Ríša mi nachystal ještě jednu léčku. 14.Vb6 Kf7 15.Vxd6 Vxd3 16.Ke2 Vb3 17.e5 Diagram

17...Sb4!? Ještě léčka, je třeba být pozorný CELOU partii 18.Vd7+ [18.Vb6?? Vxe3+ 19.Kxe3 Sc5+=] 18...Ke8 19.Vb7 Vb2+ 20.Kf3 Sc3 21.Vxb2 Sxb2 22.Ke4 1-0

A. Steinhauserová

simultánka GM Roberta Cveka

šestice nejlepších

Tadeáš Baláček s cenou

8x 2404x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (8) Aktualizovat
17.09.2012 17:47 | Autor neznámý

Také se i velmi líbí, jakým způsobem Robert Cvek píše. Tak hezky romanticky, a hlavně čtivě...

16.09.2012 23:31 | Autor neznámý

No co; GM Cvek obecně píše velmi čtivě a nápaditě a přitom velmi s chybama. Navrhoval bych psát klidně dál a u oficiálnějších textů zapojit korektora. Ty chyby jsou děsivý, ale radši čtu takovej článek než článek neslanej nemastnej, byť zkontrolovanej.

16.09.2012 22:36 | Autor neznámý

"shtějí"  je překlep

16.09.2012 22:34 | Autor neznámý

:-))) řekněmež si, že "samozřejmně" taky není pravopisný skvost - poznámka pro ty, kteří se odvolávají na mne, shtějí-li kritizovat chyby...

16.09.2012 11:49 | Autor neznámý

Ještě upravím na správnou míru: ne "16tém", ale "16.". Pokud jde o "25 minut" "7 tahů", jde jen o mezeru mezi slovy, nic jiného. Jinak samozřejmě souhlasím s Maklim, dnes je gramatika velkým problémem a tyto problémy s číslovky rozhodně nebijí do očí jako zaměněné "y" s "i". Z toho ovšem naše velmistry podezírat nemohu.

16.09.2012 11:24 | Autor neznámý

 Pěkný článek, gramatika zlatá na tuto dobu :-)

Naprosto souhlasím s pánem z Brna, takže všem úžasným pořadatelům lze jen popřát do těch dalších 30 let pevné zdraví, setrvalý elán, zájem sponzorů "aji" větší zájem o účast ze strany regionálních šachistů!

Martin Klíma

16.09.2012 10:59 | Autor neznámý

Luky: díky :-) Jinak ty komenty k partii to je problém, jelikož se to píše v chassebasi, kde není ž a kde je to tak malé a kostrbaté, že se lehko na něco zapomene, či přehlédne. Teď bylo trošku více času, tak tam asi není tolik přehlédnutí/chyby ala zapomenutí písmene. Navíc a to uznávám, že neřeším, zda je správně 25minut či 25 minut, žádný word mě na to neupozorní protože tam není, nicméně, bych byl raději (samozřejmně) kdyby to bylo bez gramatické chyby, ale to je, uznejme, utopie :-) A taky se svoji pamětí si nezapamatuji co je správně a zřejmě to není priorita, při tak zanešén disku...

 

16.09.2012 10:44 | Autor neznámý

Pěkný článek, měl bych jen připomínky ke gramatice v souvislosti s číslovkami: nelze "14ti minutovém" ani "10ti minutách", ale "14minutovém" a "10 minutách". To samé  je "8mi" či "16tém", správně je "8" a "16".  Rovněž nelze "32tah", ale "32. tah". Vůbec podivně vypadá, když autor stále píše 25minut, 7tahů bez mezer. Na druhou stranu Robert na rozdíl ode mě umí šachy :-)