Zveme vás na křest knihy

22.06.2012 11:43 | Open Teplice 2012

Na začátku byl ohromný šok a černý smutek. 29.3.2010 nás opustil pan Jindřich Trapl. Musíme přece něco udělat. Tak vznikla myšlenka vydat knihu, která bude dalším generacím připomínat tohoto skvělého šachistu, trenéra a předev

Na začátku byl ohromný šok a černý smutek. 29.3.2010 nás opustil pan Jindřich Trapl. Musíme přece něco udělat. Tak vznikla myšlenka vydat knihu, která bude dalším generacím připomínat tohoto skvělého šachistu, trenéra a především člověka. Na začátku jsme měli jen dvě devízy. Obrovské nadšení a souhlas paní Traplové. A tak začaly naše večerní schůzky na téma napiš, sežeň, zajisti, domluv, oslov toho a toho, přines... Ono se to lehce řekne, vydáme knihu, ale kolik je za tím starostí, technických problémů, jazykových konzultací, e-mailů třeba i do Maďarska a prohledaných starých krabic. Navíc nikdo z našeho týmu koordinátorů projektu není v tomto profesionál. Naše povolání jsou psaní a vydávání knih velmi vzdálená.

Občas na nás padla trudomyslnost. Obávali jsme se, že práci nedokončíme. Pak jsme však si nainstalovali šachové fonty. Místo divných brouků na nás vykoukli střelci a králové a knížka začala dostávat svůj první tvar. A následovalo další kolo. Přeformátuj, znovu nafoť, přeházej, doplň, přepiš, oprav, zkontroluj. Možná nějaký znalec ještě namítne, že tahle čárka mohla být čárkovatější a dvojtečka dvojtečkovatější…. Naše schůzky připomínaly klasický brainstorming i přenášení mraveniště kousek po kousku na jiné místo. A povedlo se. Dva roky práce se zhmotnily do knížky, která skutečně voní čerstvou tiskařskou černí.

Symbolická je už obálka knížky. Na přední straně se mladý pan Trapl záhadně usmívá nad šachovnicí a jeho oči říkají "Jo, já vám ještě ukážu." A na zadní straně pak vidíme toho stejného člověka, ale již ověnčeného tituly a medailemi. Právě přebírá jednu z mnoha cen a jeho šibalské oči jako by říkaly: "Tak vidíte!"

Čtenářům knížky Mezinárodní mistr Jindřich Trapl se občas zalesknou oči, někdy se upřímně rozchechtají a pak jim zas spadne brada, jakou že šílenou oběť to pan Trapl zase vymyslel a jak to vůbec mohl vyhrát. Dozvíte se, co měl společného s Chuckem Norrisem, jaký byl houbař, kdy hrál se samými černými figurkami a v jaké situaci musel syn Jindřich tajit své příjmení. Můžete si přečíst vzpomínky rodiny, přátel, vynikajících šachistů a žáků pana Trapla, podíváte se na jeho mediální obraz. Naši přední šachisté analyzovali nejzajímavější partie z klasického i korespondenčního šachu. Projdete si přehled výsledků, tabulky ze slavných i dávno zapomenutých turnajů. Uvidíte fotografie z různých období, civilní i šachové. Prostě si z jednotlivých článků poskládáte obraz skromného člověka, který těm dřevěným figurkám vdechl duši.

Slavnostní křest knihy Mezinárodní mistr Jindřich Trapl proběhne v sobotu 23. 6.2012 před zahájením osmého kola našeho Openu v Estrádním sále Domu kultury v Teplicích. Pro knihu, která poprvé spatří světlo světa, jsme vybrali tradičně tři kmotříčky. Jména zatím neprozradíme, jen naznačíme, bude to nejlepší přítel, zlatý kolega a nejúspěšnější učedník. Účast na křtu přislíbila i návštěva nejvzácnější.

Přijďte se podívat!

Rádi bychom poděkovali paní Zdence Traplové, její dceři Štěpánce a synu Jindřichovi za jejich víru, kterou v nás měli po celou dobu, za jejich trpělivost a odhodlání.

kolektiv autorů

4x 1303x
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat
11.07.2012 10:55 | Autor neznámý

K příspěvku JiH: pokud bude o knihu zájem, samozřejmě zařídíme dotisk - kolikrát bude potřeba.

24.06.2012 06:03 | Autor neznámý

Chtěl bych zde teplickým přátelům poblahopřát ke krásné knížce o Jindrovi Traplovi , kterou jsem si včera večer s chutí pročetl . Hezká a zdařilá fotogalerie mi připomněla chvíle strávené s Jindrou a šachové komentáře k jeho partiím od Jirky Dufka a Davida Navary byly to nejlepší,co jsem poslední dobou četl a studoval. Kniha , která je svým formátem ojedinělá , o které můžeme říci , že je " naše " , bude mít přední  místo v mé obsáhlé knihovně . Těm přátelům , co se zasloužili o konečnou podobu   a .

23.06.2012 21:24 | Autor neznámý

Z webu: „Kniha vyšla v nákladu 300 kusů a je o ni značný zájem.“

(Takže byla vydána pouze jako sběratelská vzácnost.)

 

22.06.2012 13:30 | Autor neznámý

Gratuluji všem, kteří se na knize podíleli, že své úsilí dovedli do zdárného konce.