Vítězem domácí Karel Kratochvíl

31.12.2010 10:04 | Olexův memoriál 2010

Včera odpoledne skončil Olexův memoriál, turnaj, který v dobách své největší slávy (v roce 1985) měl 385 účastníků. Jeho poslední kolo přesypalo pořadí na předních místech, protože do té doby vedoucí IM Igor Gažík (2332) mu...

Včera odpoledne skončil Olexův memoriál, turnaj, který v dobách své největší slávy (v roce 1985) měl 385 účastníků. Jeho poslední kolo přesypalo pořadí na předních místech, protože do té doby vedoucí IM Igor Gažík (2332) musel kvůli horšímu pomocnému hodnocení zvítězit s jičínským Milanem Šnorkem (2179). V ostré variantě sicilské nejprve odmítl remízu, nicméně v zápletkách se lépe orientoval jičínský hráč, který se tak dotáhl na Gažíkových 5 bodů. Tím se otevřela cesta k prvenství pro domácího Karla Kratochvíla (2153), který po porážce v 5. kole právě s Gažíkem už asi v tuto možnost ani nedoufal. Potřeboval k tomu porazit jednu ze 4 účastníků rodiny Gažíkových v turnaji – WIM Renatu (2150) –, což se mu nakonec povedlo a k loňskému třetímu místu tak připojuje i umístění nejvyšší.

O pořadí na 2. – 4. místě nakonec mezi pětibodovou trojicí rozhodovalo až druhé pomocné hodnocení, protože střední buchholz měli všichni tři naprosto identický. Buchholz neočištěný nakonec určil pořadí 2. Gažík, 3. Šnorek a 4. Karhánek.
Vítězem souběžně hraného openu B, který se při 7 kolech a 10 účastnících hrál takřka systémem každý s každým, se zaslouženě stal Pavel Kopkan (1927), který své největší konkurenty porazil a body tak ztratil pouze za remízy s hráči z pátého, resp. šestého místa konečného pořadí. O jeho dominanci svědčí zejména skutečnost, že výhru mohl slavit již po 6. kole, což je v podobně krátkých turnajích opravdu neobvyklé.

Partie

Odkazy

Stránky turnaje
fotogalerie
historie turnaje
Výsledky z Chess-results.com – Open A
Výsledky z Chess-results.com – Open B
Loňský průběh na nss.cz
0x 999x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat