Potřetí během 4 let vítězí GM Radek Kalod!

16.12.2008 07:00 | O losinského kapra 2008

V sobotu 13. prosince 2008 se v hotelu Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou uskutečnil již 16. ročník jednoho z našich nejlepších a nejsilnějších rapid turnajů O losinského kapra 2008. Letos byl podruhé součástí Grand Prix ČR v rapid...

V sobotu 13. prosince 2008 se v hotelu Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou uskutečnil již 16. ročník jednoho z našich nejlepších a nejsilnějších rapid turnajů O losinského kapra 2008. Letos byl podruhé součástí Grand Prix ČR v rapid šachu a zároveň se hrál také jako Mistrovství Moravy a Slezska v rapid šachu. Na startu se sešla početná (142 hráčů a hráček!) a silná konkurence, průměr první desítky činil krásných 2470! Palmu vítězství si již potřetí během čtyř let odvezl GM Radek Kalod, kterému se v podhůří Jeseníků skutečně nesmírně daří!

Losiny jsou opravdu krásný turnaj. Můžete přijet již v pátek, večer pak posedět v hospůdce s přáteli u korbelu zlatavého moku, ráno Vám vstávání a koncentraci před turnajem zpříjemní živá hudba, letos v podání VBandu Velké Losiny. A motivace? Stačí se před turnajem podívat na bohatě prostřený stůl s finančními i věcnými cenami, cenový fond je jednou z velkých ozdob losinského turnaje. Dejme nyní slovo vítězi turnaje, tedy GM Radku Kalodovi:

"V prosinci se každoročně koná v Koutech nad Desnou velice silný rapid turnaj. Tento rok byl na pořadu dne již 16.ročník a pořadatelé v čele s ředitelem turnaje Ing. Miroslavem Kopřivou, CSc., a organizacním tymem - Františkem Klézlem, Petrem Viktorinem a Vladimírem Burešem, udělali opět velký pokrok a svůj podnik obohatili o několik zvučných jmen. Poprvé na turnaj zavítal můj oddílový kolega z Nového Boru GM Robert Cvek a IM Tomas Kulhánek, IM Biolkové, a sestava byla doplněna o další stálice, GM Sergejeva, IM Žilku, IM Šimáčka, GM Veličku, GM Medunu, IM Kaňovskeho a další zvučná jména. Dáme si trošku statistiky - 5 GM, 11 IM, 8 FM, a 142 hráčů, myslím si, že je to po rapidu v Pardubicích a v Hustopečích nejsilnější rapid u nás a je zde skvělá atmosféra. Pořadatelé zaslouží velký dík za každoroční úsilí.

Já jsem se odhlásil z turnaje 3 dny před začátkem kvůli pracovním povinnostem, ale po diplomatickém rozhovoru s panem Františkem Klézlem jsem se nakonec turnaje na poslední chvili zúčastnil. Upřímně řečeno, moc jsem neočekával, že zde již potřetí za poslední 4 roky vyhraji. Měl jsem proto několik důvodů. Bylo zde zastoupeno dravé mládí, a přední řady kontrolovali šachoví profesionálové, GM Cvek, GM Velička, IM Šimáček, GM Sergejev, stále se lepšící IM Štěpán Žilka a další. Nicméně, říkal jsem si, když přijde šance, vylovím dalšího kapříka z losinských vod. A šance přišla, neboť velká řada favoritů začala brzy ztrácet body. Nejlépe vystartoval IM Biolek, měl 4 ze 4, a lídři turnaje se každé kolo měnili. Obrat nastal v sedmém kole, kdy jsem vyhrál klíčovou parti proti IM Langnerovi a získal půlbodový náskok na ostatní pronásledovatele. Po bojovné remize v osmém kole s jedničkou turnaje GM Cvekem jsme před poslednim kolem byli 3 hráči, jež měli velké šance na vítězství - GM Kalod, IM Žilka a IM Kulhánek, všichni 6,5 z 8 a pak velký peloton hráčů s 6 body. Já jsem v poslednim kole bílými remizoval s Tomem Kulhánkem v momentě, kdy stál Štěpán Žilka prohraně a spoléhal jsem na své lepší vedlejší hodnocení. Ale tento ročník byl velmi vyrovnaný, neboť 7 bodů získalo hned 5 hráčů a odstupy byly minimální, což můžete posoudit z konečné tabulky. Skvělý turnaj měl Tomáš Kulhánek, David Kaňovský, Ladislav Langner, Vladimír Sergejev a Štěpán Žilka, ale právě posledně jmenovaný prohrál v posledním kole, což ho odsunulo z předních mist. A již nyní se těším na další úspěšný ročník."

Mistrem Moravy a Slezska v rapid šachu pro rok 2008 se stal celkově třetí IM David Kaňovský (Agentura 64 Grygov), nejlepší ženou WIM Věra Medunová, juniorem FM Vojtěch Plát a nejlepší juniorkou byla vyhlášena Nikola Lužíková, avšak podle výsledkové listiny jí (pokud se nepletu) měla být Karolína Langnerová. Nejstarším účastníkem byl 86-tiletý Inocenc Němec z Přerova, nejmladším devítiletý Víťa Kratochvíl z Náměště nad Oslavou.

Konečné pořadí

Pořadí Jméno a příjmení Oddíl Počet bodů
1. GM Radek Kalod 1. Novoborský ŠK 7
2. IM Tomáš Kulhánek Šachový klub Zikuda Turnov 7
3. IM David Kaňovský Agentura 64 Grygov 7
4. IM Ladislav Langner Tž Třinec 7
5. GM Vladimir Sergeev Šachový klub Zikuda Turnov 7
6. IM Štěpán Zilka Šachový klub Zikuda Turnov 6,5
7. IM Richard Biolek sr. Agentura 64 Grygov 6,5
8. GM Petr Velička Šachový klub Geofin Ostrava 6,5
9. IM Sergej Veselovský Jakl Karviná 6,5
10. FM Vojtěch Plát Tž Třinec 6,5

Mistrovství Moravy a Slezska v rapid šachu 2008

Pořadí Jméno a příjmení Oddíl Počet bodů
1. IM David Kaňovský Agentura 64 Grygov 7
2. IM Ladislav Langner Tž Třinec 7
3. IM Richard Biolek sr. Agentura 64 Grygov 6,5

Kompletní výsledkovou listinu si můžete prohlédnout zde.

Fotogalerie

Tradiční cenou pro vítěze turnaje O losinského kapra je krásný dort (i letos byl vynikající, jak mohu osobně potvrdit...:-)), za ním jsou vidět pohár pro Mistra Moravy a Slezska, malé poháry pro vítěze kategorií muži, ženy, junioři a juniorky a velmi sympaticky vyhlížející dárkové koše pro prvních šest hráčů celkového pořadí (autor: JF, zdroj: nss).

1. GM Radek Kalod (autor: PM, zdroj: nss).

2. IM Tomáš Kulhánek (autor: PM, zdroj: nss).

3. IM David Kaňovský (autor: PM, zdroj: nss).

4. IM Ladislav Langner (autor: PM, zdroj: nss).

5. GM Vladimir Sergeev (autor: PM, zdroj: nss).

Čerstvý Mistr Moravy a Slezska v rapid šachu pro rok 2008 IM David Kaňovský (autor: PM, zdroj: nss).

Oddíloví kolegové GM Robert Cvek a GM Radek Kalod, Caissa se tentokráte více přiklonila k Radkovi (zdroj: Vladimír Bureš).

Odkazy

Stránky pořádajícího oddílu
Grand Prix ČR v rapid šachu 2008/2009
8x 2845x
Fotogalerie
Komentáře (8) Aktualizovat
17.12.2008 08:16 | Autor neznámý

radku, pripajam sa ku gratulaciam. hrat s tebou blicky ci rapid, to je vzdy osemetna zalezitost...

16.12.2008 22:56 | Autor neznámý

Diky za pochvalu a slova uznani od silnych hracu. Turnaj mel skvelou atmosferu a byla radost v nem hrat. Poradetele pro hrace delaji maximum a je az s podivem, co tym sachovych nadsencu z Losin dokaze zorganizovat. To se pak clovek snadno motivuje k spickovym vykonum.. S Ladou se mne partie povedla(spise mu nesedla-abych byl uprimny), ale z meho pohledu velmi povedena byla i partie se Sergejem Veselovskym, kde se mi jej povedlo pekne prehrat...Co se tyce politiky, mozna ma Ota bystry usudek, ale tento rok jsem nesel ani k volbam, kdyz jsem videl, co se na nasi politicke scene odehrava a Ota mne tam chce poslat...:-)Dekuji, ale nemam nato zaludek. Plati jeden nazor, ze kdo nic neumi,a chce rychle zbohatnout,jde do politiky:-) Ja jsem zacal od unora pracovat a jsem relativne spokojen:-)

16.12.2008 22:18 | Autor neznámý

Radek vyhrál opravdu zaslouženě - v 7.kole mě poslal přímo do baru, kde mě chvíli resuscitovali. Nicméně je si třeba uvědomit, jaké je poslední (9.) kolo ruská ruleta, neboť předpokládaná výhra se mnou posílala Roberta na dělení 1.místa s Radkem při stejném bucholzu!, ale špatně zatočil bubínkem revolveru... Dalšími vítězi pak byli pořadatelé - opravdu úroveň, jak by měla být, krásné prostředí, výborné ubytování, dobrá nálada ráno nastartovaná jazzíkem a skvělý moderátor: pružný bar - horám zdar! Děkuji - Ladis Langner

16.12.2008 20:35 | Autor neznámý

Na Radkovi Kalodovi mne fascinuje, že - pokud je můj dojem z letmých setkání správný - je mezi šachisty bílou vránou, protože je tzv. extrovert. Se svým intelektuálním a osobnostním vybavením by dle mého soudu mohl být špičkovým politikem. Namítnete-li, že na politika by byl příliš chytrý, pak vězte, že to nejsou takoví blbci, jak se jeví v televizi (alespoň někteří z nich).

16.12.2008 15:07 | Autor neznámý

Fotka je fakt dobrá :) Turnaj byl výborný! Vřele doporučuji všem přijet. Už se těším zase za rok, jenom bych to poslední kolo neměl prohrávat, ale Láďa mě zaříz naprosto zaslouženě. bolek: kalouš byl vedle mě neustále (karamba!), ale žel to nevydrželo až na tu "bednu" :) Nutno uznat, že Radek vyhrál zaslouženě...

16.12.2008 08:24 | Autor neznámý

Vladimír Bureš: To je fak dobrý!!! Zdá se mi, že tihle dva seděli pořád vedle sebe :)

16.12.2008 08:02 | Autor neznámý

Posílám pro zajímavost "FOTO DNE" z Šumperského a jesenického deníku: http://sumpersky.denik.cz/multimedia/galerie/267441.html?section=1,161

16.12.2008 07:57 | Autor neznámý

Karolíně Langerové jsem s omluvou předal pohár pro nejlepší juniorku ještě v hracím sále. Ještě jednou se omlouváme.