GM Robert Cvek šest ze šesti

13.08.2009 09:59 | Metalmex Open FIDE 2009

Tradiční liberecký Open, který se hraje současně jako krajský přebor jednotlivců, se již přehoupl do své druhé půle. A letos se může pochlubit historicky rekordní účastí. Startovní listina čítá téměř osmdesát účastníků,...

Tradiční liberecký Open, který se hraje současně jako krajský přebor jednotlivců, se již přehoupl do své druhé půle. A letos se může pochlubit historicky rekordní účastí. Startovní listina čítá téměř osmdesát účastníků, mezi kterými jsou nejen vítězové předchozích ročníků FM Josef Kopal (Tj Slavia Hradec Králové), FM Christoph Natsidis (Leipzig-Gohlis) a Zdeněk Maršálek (ŠK Zikuda Turnov), ale i sám předseda ŠSČR FM Vlastimil Sejkora (ŠK Děčín), FM Tomáš Studnička (ŠK Litoměřice) a také třešnička na dortu – mezinárodní velmistr Robert Cvek (1. Novoborský). Mimochodem, ačkoli Robert Cvek pochází z dalekého moravského Krnova, nasazuje letos v krajském přeboru jednotlivců laťku opravdu hodně vysoko!

Situace po 6. kolech

100% výkon a “šest ze šesti” GM Roberta Cveka jsou nejen úctyhodným důkazem kvalit šachového profesionála, ale také významnou sportovní motivací zejména pro mladší účastníky turnaje.

Krásnolipský Tomáš Buchcar

I mnozí amatérští účastníci libereckého šachového klání si zaslouží pozornost. Jednoznačně famózní výkon předvádí krásnolipský „rozjetý vlak“ Tomáš Buchcar (FIDE ELO 1937), jehož Perfo se po šesti kolech vyšplhala na neskutečných 2354 bodů! A byl to právě Tomáš, kdo v druhém kole výhrou nad Zdeňkem Maršálkem značně zchladil ambice loňského vítěze soutěže. Po šestém kole je Tomáš Buchcar na druhém (!) místě v průběžném pořadí. Skvěle si počíná také Marcel Bednář (ŠK Holdia Dp Praha) – po šestém kole je pátý, vetknut mezi GM, FM a soukolí „rozjetého vlaku“. Uvidíme…

Zatím nejúspěšnějším hráčem domácího klubu TJ Desko Liberec v průběžném hodnocení je Zdeněk Cakl (13. místo), pronásledován Markem Braunem (15. místo).

Analýzy a přednáška

Šachový turnaj Metalmex Open ctí od svého prvního ročníku jisté krédo. Jeho myšlenkou je investovat veškeré sponzorské prostředky k motivaci věnovat se hře v šachy. Královské hře! Tomu vždy odpovídalo velké množství cen těm nejúspěšnějším v mnoha kategoriích. Letos poprvé a jistě ne naposledy vyšel organizátorům v rámci původní ideje vstříc mezinárodní velmistr Robert Cvek.

Ne, nemáme (zatím) na židle velmistrů vyčleněn bambilion. Ne, Robert Cvek neměl přehnané nároky na svou účast v turnaji. Avšak neměl také námitek proti neobvyklému: Popartiové analýzy s mládeží jsou perfektním obohacením a narváno je po každém kole. Jako bonus je na dnešek naplánována přednáška na téma Capablanca (José Raul). Zahajuje od 11:30 v hrací místnosti Deska.

Partie

Odkazy

Metalmex Open 2009
Výsledky
On-line přenos
Reportáže na stránkách Desko Liberec
0x 1801x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat