Nové extraligové družstvo?

18.10.2009 22:54 | Druholigový souhrn 2009/2010

Dnes byla zahájena další sezona druhých lig, ve kterých se i letos účastní některá velmi zajímavá družstva. Předně je třeba upozornit na družstvo AD Jičín, který by se se svými pěti velmistry a sestavou s průměrným ratingem os...

Dnes byla zahájena další sezona druhých lig, ve kterých se i letos účastní některá velmi zajímavá družstva. Předně je třeba upozornit na družstvo AD Jičín, který by se se svými pěti velmistry a sestavou s průměrným ratingem osmičky nejlepších hráčů 2407 rozhodně neztratil ani v naší nejvyšší soutěži. Za pozornost pak určitě stojí, že jeho jednička GM Anton Korobov (2633) je po Movsesjanovi, Navarovi a novoborských Vitiugovovi s Lázničkou ratingově pátým nejsilnějším hráčem, který se v letošních českých soutěžích družstev vůbec představí!
2. liga A
Sokol Plzeň 1 A 4 – 4 ŠK Líně A
ŠK Český Krumlov A 4 – 4 SK Viktoria Žižkov A
Sokol Tábor A 4,5 – 3,5 TJ Spartak Žebrák A
Sokol Plzeň Letná A 5,5 – 2,5 ŠK Sokol Klatovy A
TJ Bohemians Praha B 2 – 6 TJ Šakal Kozolupy A
Sokol Platan Písek A 4,5 – 3,5 TJ Sokol Domažlice A

V partii dvou loňských spoluhráčů vyhrál Miloš Svoboda (2184) nad Martinem Jarošem

Nejvíce nerozhodných výsledků, konkrétně v zápasech Sokol Plzeň I – Líně a Český Krumlov – Viktoria Žižkov, se událo ve skupině A. Těsné byly i zápasy Tábor – Žebrák a Písek – Domažlice, oba ale nakonec skončily výhrou domácích 4,5:3,5. Za pozornost zde jistě stojí, že Žebráku nepomohla ani přítomnost GM Maníka, i když podle sestavy usuzuji, že jeho výsledky budou spíše více záviset na tom, kterak dopadne večerní předzápasová „příprava“. Loňská první liga dopadla pro plzeňská družstva velice špatně, když sestoupil Sokol i Plzeň-Letná. Obě družstva by se jistě ráda vrátila, nicméně bezchybně k tomu vykročil pouze letenský klub, který si bez porážky v poměru 5,5:2,5 poradil s mladým družstvem Klatov. Naopak sestava již jmenovaného Sokola Plzeň je částečně oslabená, protože část jeho stabilních hráčů hraje 2. ligu za Kozolupy. A právě Kozolupy se po výhře 6:2 nad Bohemians Praha “B“ vyhouply do čela tabulky.

2. liga B
Karlovarský ŠK Tietz B 0,5 – 7,5 Karlovarský ŠK Tietz A
Sokol Praha Kobylisy 6 – 2 SK Děčín A
Slovan Jirkov 4 – 4 TJ Neratovice
1. Novoborský ŠK C 3,5 – 4,5 MARTY Baník Most
ŠK Kladno A 3 – 5 TJ Pankrác B
TJ SSZŠ Litvínov 3 – 5 ŠK Spartak Ústí n.L.

Za děčínské dokázal udržet černé figury pouze zdejší častý přispěvatel Zdeněk Janda (2160)

Hlavní favorité, ke kterým můžeme počítat Tietz Karlovy Vary “A“, Pankrác “B“, Kobylisy a Ústí n/L, v úvodním kole nezaváhali. Nejjednodušší úlohu mělo áčko Karlových Varů, které bylo na své klubové kamarády až příliš kruté – na porážku 0,5:7,5 budou jistě chtít co nejdříve zapomenout. Jistě i Děčín si svou obnovenou premiéru ve druhé lize představoval jinak – v Praze na půdě Kobylis nevyhrál jedinou partii, čehož logickým důsledkem je porážka 6:2. Zbylé jmenované týmy Pankráce a Ústí n/L už do skóre tolik bodů nepřipisovaly, ale s výhrami 5:3 na půdě Kladna, resp. Litvínova. O zápase Nový Bor “C“ – Marty Most (3,5:4,5) připravujeme na zítra samostatnou reportáž, poslední nezmíněný zápas Jirkov – Neratovice pak skončil bez vítěze.

2. liga C
JOLY Lysá nad Labem B"" 6,5 – 1,5 ŠK ZVU Engineering Lípa
Sokol Kolín 3 – 5 ŠK Zikuda Turnov B""
TJ Tourist Biomedica Říčany 4 – 4 ŠK Sokol Mladá Boleslav
TJ Dukla Praha 3 – 5 TJ Slavia Hradec Králové B""
SK OAZA Praha 3,5 – 4,5 Stadion Kutná Hora
ŠK AD Jičín 6 – 2 Desko Liberec

Oazu Praha posílil Josef Erneker (2283), nicméně ani jeho výhra k bodům nestačila

Stejně jako v loňské sezoně se od samého začátku na čele objevily tradiční týmy – Lysá na/L “B“ i Jičín si proti nováčkům z Lípy (reportáž), resp. Liberce (reportáž – liberecká a jičínská) mohly dovolit nastoupit ne úplně kompletní, přesto na své konto připsaly cenné výhry. O půl bodu více (6,5:1,5) nakonec získala Lysá, čímž se dostala na 1. místo. Nováčci však nikterak smutnit nemusí – klíčové zápasy se pro ně odehrají jindy. I zbylý loňský medailista – Zikuda Turnov “B“ – na startu nezaváhal, když bez jediné prohry zvítězil v Kolíně 5:3. Pozici favorita dokázal i přes poměrně prořídlou sestavu potvrdit ještě Hradec Králové “B“, i když dle reportáže měl zjevně notnou dávku štěstí. Mladé Boleslav je pro tuto sezonu oslabena odchodem Martina Řehořka do extraligového Turnova, což pro letošek znamená slevení z medailových ambicí důkazem budiž remíza s loni jen horko těžko se zachraňujícími se Říčany. Velké ambice naopak jistě má Oaza Praha, takže její porážku s nováčkem z Kutné Hory můžeme jednoznačně označit za největší překvapení kola.

2. liga D
Panda Veolia ARTCO Rychnov nad Kněžnou 6,5 – 1,5 TJ Jiskra Litomyšl
ŠK DURAS BVK - Královo Pole "B" 6 – 2 TJ Spartak Pelhřimov
Šachový klub Lokomotiva Brno "B" 2,5 – 5,5 ŠK Caissa RHEA Třebíč "A"
ŠK Caissa COLAIR Třebíč "B" 4,5 – 3,5 TJ SOKOL Zaječice
2222 ŠK Polabiny "B" 5,5 – 2,5 TJ Žďár nad Sázavou
ŠK Bohemia Pardubice 2 – 6 AKIS Pardubice

V loňském roce jsem v souhrnech nechával shrnutí skupiny D na JMŠS, ale vzhledem k letošní účasti pouze 2 brněnských družstev nevím, jak bude tato skupina pro zdejší zpravodajství atraktivní. Ve zkratce můžeme úvodní kolo označit za poměrně jednoznačné, když podle výsledků pouze jediný zápas skončil těsně, konkrétně zápas Třebíč “B“ – Zaječice 4,5:3,5. V ostatních zápasech byly rozdíly daleko výraznější – nejvyšší zaznamenal z první ligy sestoupivší Rychnov nad Kněžnou, který nováčka z Litomyšle zdolal jednoznačným rozdílem 6,5:1,5 (reportáž), čímž se dostal do čela soutěže.

2. liga E
ŠK HPM TEC Hustopeče 6 – 2 Slavia Kroměříž B
SK Prostějov 2,5 – 5,5 ŠK Staré Město B
MKS Holešov 3,5 – 4,5 ŠK Lokomotiva Brno C
ŠK Lokomotiva Brno A 3,5 – 4,5 ŠK 64 Brno
ŠK Staré Město C 5 – 3 Orel Ořechov
SPgŠ+G Znojmo 2 – 6 ŠK Zlín B

U skupiny E předávám slovo Davidu Ciprysovi, který se jejímu úvodnímu dějství obšírně věnuje na stránkách Jihomoravského šachového svazu, kam tato skupina geograficky náleží.

2. liga F
Slavoj Bruntál 2,5 – 5,5 TJ Mittal B
A64 PROCLIENT Grygov B 8 – 0 T.J. Sokol Šumperk
Sokol Dobrá 3,5 – 4,5 Baník Havířov
Zbrojovka Vsetín 4 – 4 TŽ Třinec C
ŠK MSA Dolní Benešov A 4,5 – 3,5 TJ Mořkov
BŠS FM B 3,5 – 4,5 TJ VOKD Poruba

Jedním z osmi grygovských vítězů byl na 5. šachovnici Josef Obšívač (2305)

Nejen ve skupině C je družstvo, které by si evidentně zasloužilo hrát vyšší soutěž – Grygov “B“ s mezinárodními mistry Kaňovským a rodinnou dvojicí Biolků dosahuje průměrného ratingu základní sestavy 2337, což znamená odstup před ostatními průměrně alespoň 127 bodů ratingu na každé šachovnici. Velmi názornou ukázkou postupových ambicí grygovského klubu bylo úvodní kolo, po kterém hostující Šumperk odjížděl nejen s nulou na kontě bodů, ale i na kontě skóre. Zbylá družstva jsou poměrně vyrovnaná, což dokazují i samotné výsledky. Jedinou výraznou výhrou byl výsledek 2,5:5,5, kterým se v Bruntále prezentoval Mittal Ostrava “B“. Výhru z venku si v nejtěsnějším možném poměru 3,5:4,5 odvezla družstva Havířova a VOKD Poruba, která uspěla v Dobré, resp. Frýdku-Místku s místním béčkem. Řada frýdecko-místeckých odchovanců působí i v Mořkově, který kvůli špatné hře bílými (-1) podlehl v Dolním Benešově. Vsetín, který loni skončil 10., se v letošním ročníku druhých lig objevil zřejmě jen díky nepřihlášení některého z jiných účastníků. Aby se sestupovým starostem letos vyhnul, potřebuje body začít sbírat body dříve. V souboji s nováčkem Třincem “C“ se mu to podařilo jen částečně v podobě remízy 4:4.

Odkazy

databáze ŠSČR
3x 1117x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
20.10.2009 16:24 | Autor neznámý

to Vuorin: Myslím, že takové pěkné reporty by se měli objevovat častěji

19.10.2009 18:16 | Autor neznámý

Zápasy Caissy Třebíč jsou na stránkách caissa-trebic.cz

19.10.2009 17:29 | Autor neznámý

Report ze zápasu Frýdek - Místek "B" - VOKD Poruba najdete na http://sachy-vokd.wz.cz/souteze/0910/A010910.php.

Omluvte sníženou gramatickou úroveň textu, píše nám to matfyzák:)). Na daných stránkách by se postupně měli objevovat reporty ze všech našich zápasů...