Vítězem GM Nabaty, životní stříbro IM Vítězslava Rašíka

29.07.2012 16:16 | Czech Open 2012

O dramatický závěr hlavního velmistrovského turnaje se postarali nejen hráči na šachovnicích, ale také nečekaná siná bouřka, která donutila pořadatele evakuovat Party stan. Když nakonec také vypadla elektřina a v ČEZ Areně se zhas...

O dramatický závěr hlavního velmistrovského turnaje se postarali nejen hráči na šachovnicích, ale také nečekaná siná bouřka, která donutila pořadatele evakuovat Party stan. Když nakonec také vypadla elektřina a v ČEZ Areně se zhaslo, musela se poslední partie, která se ještě hrála, přesunout na ochoz a dohrát se za náhradního osvětlení. Na konečné výsledky ale ani přírodní podmínky neměly vliv. Zasloužená zlatá medaile putuje do Izraele v rukou GM Nabatyho (7,5 bodu z 9). Nabaty v devátém kole sehrál dobře strategicky rozhodující partii s GM Kravtsivem z Ukrajiny a pojistil si tak velký úspěch, jeho performance bylo na úrovni 2763.

Asi životní úspěch v Pardubicích zaznamenal IM Vítězslav Rašík, který v posledním kole porazil GM Shanavu a ke své čerstvě získané velmistrovské normě připojil také skvělé celkové druhé místo v turnaji. Bronzovou medaili si odváží GM Sandipan, ten tak potvrdil své nasazení a s výkonem může být spokojen.

GM Nisipeanu v posledním kole nevyužil výhodné pozice v partii s GM Lalithem a remizoval. Tím se sám odsunul na celkovou pátou pozici. Skvělý turnaj odehrál český velmistr Jan Votava, který v devátém kole udržel na uzdě loňského vítěze GM Kononěnka. V celkovém pořadí Votava obsadil šesté místo. Třetím nejlepším Čechem se stal IM Vojtěch Plát, zisk velmistrovské normy ovšem slavit nemůže, protože v posledním kole mu polský GM Jaracz nepovolil více než remízu. IM Plát skončil celkově čtrnáctý.

Díky dvěma výhrám v posledních dvou kolech si polepšil v celkovém pořadí také GM Štoček, dotáhl se na celkovou 16. pozici. Skvělý turnaj sehrála WGM Kateřina Němcová, s 5 body na svém kontě a performance na úrovní 2500 získala 40 ELO bodů a také normu mezinárodního mistra (mezi muži). Druhou výborně hrající Češkou byla také WIM Tereza Olšarová, která si krmě 36 bodů k ratingu uhrála také normu velmistryně.

Celkově se v průběhu PARDUBICE OPEN uhrálo 18 norem, z toho dvě velmistrovské – IM Rašík, IM Piorun z Polska. Dále pak 1 norma WGM (Olšarová), deset norem IM a 5 norem WIM (mezi nimi i pro českou hráčku Martinu Folkovou).

Poř.JménoFEDRtgFIDERtgNBody PH 1  PH 2  PH 3  PH 4 
1GMNabaty TamirISR258207.5249040.551.57
2IMRasik VitezslavCZE249107.0248739.049.05
3GMSandipan ChandaIND261807.0244739.051.06
4GMDanin AlexandreRUS252507.0242737.046.55
5GMNisipeanu Liviu-DieterROU264806.5247440.551.04
6GMVotava JanCZE252006.5246438.548.54
7GMKhusnutdinov RustamKAZ250306.5245641.051.05
8GMKononenko DmitryUKR260806.5245240.552.04
9GMBuhmann RainerGER257106.5245141.552.54
10GMArutinian DavidGEO255606.5245139.050.04

Rozhovor s celkovým vítězem GM Nabatym z Izraele

Tak nejprve velká gratulace ke zlatu! Jak se cítíte? Zhodnoťte celý turnaj.
Cítím se samozřejmě skvěle. Byl to pro mě velmi úspěšný turnaj, myslím, že jsem hrál svoje nejlepší partie. Ne jen jednu nebo dvě, ale všechny, kromě té jedné, co jsem prohrál.

GM Nabaty

Byla nějaké partie obzvlášť náročná?
Ano, právě ta, co jsem prohrál. Už po zahájení jsem cítil, že to není ono a soupeř to na mě viděl, takže jsem mu vlastně poskytl velkou výhodu.

Trénoval jste nějak na CZECH OPEN? Váš výkon byl na úrovni 2700…
Nedá se říct, že bych trénoval nějak jinak než obvykle. Byl jsem hodně v pohodě, perfektně jsem se připravil na jednotlivé partie. Ale nic zvláštního jsem nedělal.

Z Izraele přijela velká skupina šachistů. Pomáhá to při výkonu, když tu nejste sám?
Určitě. Pomáhá to hodně, protože když přijdu na pokoj, mám tam dva kamarády, se kterými si o své partii mohu povídat a rozebrat ji. Také jsme hodně jezdili na výlety a chodili po městě. Je to hodně uvolňující a příjemné, když člověk není v cizím městě sám.

Turnaj se hraje devět dní bez pauzy, je to náročné?
Ani ne, jsem na to zvyklý. Sem do Pardubic jsem přijel z jiného turnaje ve Španělsku a neměl jsem mezi nimi téměř žádné volno, takže mi taková délka turnaje nevadí.

Takto velké turnaje jsou velmi zrádné, protože na ně přijíždějí i neznámí hráči, kteří umí překvapit. Tady to byl třeba Narayanan z Indie.
Tak to je na takových turnajích opravdu často. Vždycky se najde nějaký talent, který překvapí a ohrozí favority. A musím říct, že právě Narayanan hrál velmi dobře, partie s ním nebyla úplně jenoduchá.

Můžeme se na Vás těšit i v dalším ročníku?
Určitě. Pokud mě organizátoři pozvou, přijedu na pozici obhájce do Pardubic velice rád.

IM Rašík – nejlepší český zástupce v turnaji PARDUBICE OPEN, celkově druhý, uhrál si druhou normu velmistra

Gratulace k úspěšnému turnaji. Nejen druhé místo, ale i velmistrovská norma. Jste spokojen?
Ano jsem, velmi. Abych se přiznal, bylo to tak trochu v plánu zaútočit zde na velmistrovskou normu a připsat si body tak, abych se ratingem dostal na úroveň 2500. To se mi obojí povedlo a pak to celkové umístění a finanční odměna jsou příjemnou třešničkou na dortu.

IM Vítězslav Rašík

Podrobil jste tomu cíli nějak i trénink?
Trénink se na zisk bodů zaměřuje špatně, ale je pravda, že jsem se poslední dobou věnoval šachům o něco více. Vlastně tak tři čtyři roky jsem trénoval opravdu poctivě a teď se to konečně vyplatilo.

Byla v průběhu turnaje nějaká zajímavá nebo těžká partie?
Těžké byly všechny partie. Ale nejzajímavější byla asi partie z pátého kola s GM Kravtsivem, kdy jsem byl velmi ohrožen, ale vybral jsem si to příslovečné štěstíčko. Soupeř se přehlédl, nastavil mi věž, protože si myslel, že mi dává mat, což se nekonalo a pak už jsem snadno vyhrál. Po této partii přišel zlom a všechno už šlo úplně samo.

Vy jste v devadesátých letech vyhrál přebor republiky a byl jste jeden z nejtalentovanějších hráčů. Vybral jste si ale kariéru soudce, neuvažoval jste o profesionálním šachu?
Myslím, že na to jsem neměl nikdy výkonnost. Třeba Davidu Navarovi se nemohu rovnat. Od těch devadesátých let jsem se pak hraní moc nevěnoval, právě proto, že jsem věděl, že nechci být profesionál. Intenzivněji se připravuji až poslední čtyři roky.

Co Vás přivedlo zpět k tréninku a šachu?
Je toho více. Určitě to bylo i tím, že jsem viděl pár hráčů, kterým se herně vyrovnám, jak si uhráli titul velmistra a řekl jsem si: „Když oni, tak proč ne já?“ To je takový hnací motor. Ještě mi jeden krok zbývá, ale jsem na dobré cestě.

Máte nějaký plán, kam si pojedete poslední normu splnit?
Abych pravdu řekl, jasný plán nemám. Dochází teď k nějakým změnám v osobním i pracovním životě, takže není jasné, kolik času teď na hraní bude. Ale mám v plánu třeba extraligu, kde by se norma uhrát jistě také dala.

GM Nisipeanu – nasazená jednička turnaje, celkově skončil na 5. místě

V Pardubicích jste byl letos poprvé, jak se Vám tu líbilo?
Je to tu skvělé, jediná chybička byla, že jsem se byl pozván na poslední chvíli, asi týden před turnajem, takže jsem nemohl přesvědčit žádné přátele, aby jeli se mnou. Byl jsem tu trochu osamělý, ale za rok s sebou určitě někoho vezmu. To bude mít jistě pozitivní vliv i na mou hru.

Jak jste spokojen se svým výkonem na turnaji?
Jsem spokojen tak napůl. Některé partie se povedly, jiné ani moc ne. Nemyslím, že jsem hrál nějak špatně, performance odpovídá mému ratingu. Je trochu záludné být jedničkou v turnaji, protože pak jsou na vás soupeři velmi opatrní a připravení. Dnes už prostě nestačí hrát na svůj rating, ale performance musí být mnohem vyšší, aby člověk uspěl.

Jak byste zhodnotil své soupeře?
Musím říct, že byli skvělí. Velmi mě překvapilo, jak všichni bojovali a chtěli vyhrávat. Celkový vítěz GM Nabaty zahrál turnaj na úrovni světové špičky, jeho partie byli skutečně úžasné.

CZECH OPEN je specifický tím, že na hrací ploše je spousta lidí najednou. Nerušilo Vás to při hře?
Musím se přiznat, že rušilo. Už dávno nejsem zvyklý na otevřené turnaje, kde je v hracím sále několik set lidí a všichni procházejí kolem partií a baví se. Mnohem lépe se mi hraje na uzavřených vážných turnajích, kde je absolutní klid. Ke konci jsem si už ale zvyknul…

Proč jste se vydal na open turnaj, když je posledních několik let nehrajete?
Můj rating je teď velmi nízký, tedy oproti tomu, na co jsem hrával před několika lety. Potřebuji nabrat zpátky body a posunout se zase přes hranici 2700, kam podle svého mínění rozhodně patřím. Díky tomu poklesu ratingu nejsem pozvaný na některé uzavřené turnaje, tak si musím vytvářet podmínky na open turnajích. Holt si na to zase budu muset zvykat. Pardubický turnaj je perfektně zorganizovaný, dostal jsem na něj bezvadné reference, takže jsem dorazil velmi rád.

Kompletní tisková zpráva ke stažení.

Odkazy

CZECH OPEN - oficiální stránky
Open A - konečné výsledky
16x 9058x
Fotogalerie
Komentáře (16) Aktualizovat
31.07.2012 11:22 | Autor neznámý

 Tak ještě že má Plát dostatek rozumbradů, kteří mu tak ochotně pomáhají s reflexí jeho chování, co by si bez nich počal .

 

30.07.2012 21:27 | Autor neznámý

Ano, hrál tady (nejméně) tři turnaje, dobře se bavil. Je na něm, jak se rozhodne ohledně své šachové budoucnosti. Co se týká úrovně tzv. lidské, udělal pan IM Plát ohromný pokrok - jeho reakce na příspěvek přezdívky "magnuscarlsen" byla příkladně zdvořilá. Sám bych toho prostomyslného "mc" asi i ve svém věku poslal kamsi. Jinak - mrzí mě, že jsem panu Plátovi nemohl jako anonymní divák gratulovat, byl jsem mimo.

30.07.2012 20:39 | Autor neznámý

Myslím, že IM Plát by měl mít větší ambice, než jen stát se velmistrem. Velmistrů jsou na světě stovky, ne-li nějaký ten tisíc. A velmi mnozí z nich ani nejsou stoprocentními šachovými profesionály. Bylo by škoda, kdyby pan Plát chtěl pouze rozšířit řady těchto velmistrů (řekněme na úrovni 2550). Ne každý z nich hrál tak dobré šachy ve věku základní školy. Ale možná by to chtělo méně objíždět různé víkendové rapid turnaje a na turnaji jako Pardubice mít méně kamarádů. 

30.07.2012 11:15 | Autor neznámý

to ata135: ale hlavně bojovně...

30.07.2012 10:10 | Autor neznámý

magnuscarlsen: Jen jestli celá ta tvoje bojovnost nespočívá v tom, že prohráváš remízové pozice

30.07.2012 09:58 | Autor neznámý

ajeje, tady se zase začíná rozumovat, no což, taky se zapojím
David Navara a Vojta Plát jsou naprosto odlišné osobnosti, porovnávat je a z toho vyvozovat potenciál je dost hloupé. Pardubice jsou v šachovém kalendáři dost specifický turnaj a jedna z mála možností, kdy se zase vidíme se starými známými. Proto není příprava na partii (jak šachová, tak fyzická) tak kvalitní, jako by být mohla nebo měla.

A můj velký respekt k Vojtovu předvedenému výkonu, protože on je zrovna jeden z toho mála silných hráčů, kteří v Pardubicích v první řadě tráví volný čas s kamarády a má k šachům lidský víc než počítačový přístup.

Takže: "Neřeš rozumbrady, kteří nikdy nezažili pravé Pardubice, normy dojdou a GM taky!! I přes nezískáni normy podle mě perfektní výkon!!"

30.07.2012 09:31 | Autor neznámý

Magnusi jsi "velmi" chytrý, ale měl jsi být v Pardubicích na místě. V životě jsem neviděl takovou podporu o pořadatelů i obyčejných diváků, které ani neznám..Byl to supr turnaj, bohužel to nevyšlo na normu, ale myslím, že jsem ukázal, že na to mám.

30.07.2012 09:13 | Autor neznámý

ale navara udelal GM jeste pred svymi 17 narozeninami a plat nema jeste ani jednu normu GM a uz mu je 18!!! a jak bylo videt v zapase posledniho kola GM turnaje v pardubkach neveri si,a to je pro hrace spatny at hraje jakoukoliv uroven...

 

30.07.2012 08:49 | Autor neznámý

Udělat v pardubicích v A turnaji, bodů 6!  a více to je úžasné!,já jsem měl v životě 2 krát tu možnost si  to zahrát,ale maximálně jsem měl 3 body. Myslím,že IM Plát to měl v 8+9 kole o mnoho lepší,když se to dalo za remi hlavně v kole 8!, zkoušet to mohl,ale asi nechtěl,vždy jsem říkal,že to je druhý GM Navara a věřím že brzy splní GM titul , je to obrovský talent.

29.07.2012 22:53 | Autor neznámý

Copak o to, diskutují tu různá individua (třeba já), podle novin se ale dost lidí v komunikaci řídí.

Zvláštní, připomínky k jazyku mě vždycky vytáčely jako pozérské, a teď jsem tady - na druhé straně:-)

BTW klasickou národní krásnou literaturu nečtu (jestli máte na mysli ty obrozenecké braky z 19. století).

29.07.2012 22:52 | Autor neznámý

Ještě, Re: Vojta, sorri, Vy jste byl narozen dříve než v 19. století? Viz wiki

29.07.2012 22:32 | Autor neznámý

Re Vojta: ... a to jste ještě asi ještě nečetl diskusi Pavla Háseho v jiném článku:

.... je v nějaké databasi result 30%.......  tam počítač v multivariantu ukazuje...

Tak tu diskusi k článku raději nezkoušejte odentrovat, místo toho lépe si vygooglovat nějakou povídku naší národní klasické krásné literatury .

29.07.2012 21:01 | Autor neznámý

 Gratulace... nechci působit jako gramatický nacista, ale tenhle anglicismus jsem ještě nestrávil. Už si negratulujeme, místo toho pozorujeme gratulace, které zřejmě lítají kolem:-)

29.07.2012 19:02 | Autor neznámý

Myslím, že tam hrálo roli 1. místo do 18 let a myslím i ceny byly do 20. místa. A ta norma časem stejně přijde...

Bílý hrál jasně na remízu s taktikou, že černý musí riskovat a to by myslím byla cesta do pekel.

Sice stálo za to, ještě chvilku to zkusit, ale z těch pozic se stejně víc než remíza vytřískat nedá. Teda samozřejmě, když jsou soupeři zhruba stejně silní.

29.07.2012 18:28 | Autor neznámý

ja se divim ze vojta plat tu posledni partii nezkousel zlomit,pro nej plichticka nic neresila,kdyby vyhral ziskal by GM normu.a skoncil by do 10 mista,a kdyby pripadne prohral tak by se tim trapit nemusel,nevim,ale me kdyby chybela vyhra k GM norme a na sachovnici bylo hodne figurek tak to zkusim bud a nebo...

29.07.2012 18:15 | Autor neznámý

Je vidět, že FM Alekseenko má ještě na čem pracovat. Takhle by tu 50ti procentní hranici výher dlouho neudržel.