V Pardubicích na plné obrátky

11.07.2012 05:43 | Czech Open 2012

Včera dopoledne proběhla tisková konference k začátku XXIII. ročníku mezinárodního festivalu šachu a her CZECH OPEN 2012. Níže naleznete tiskovou zprávu se všemi potřebnými informacemi. Každoročně se na největším festivalu svého...

Včera dopoledne proběhla tisková konference k začátku XXIII. ročníku mezinárodního festivalu šachu a her CZECH OPEN 2012. Níže naleznete tiskovou zprávu se všemi potřebnými informacemi. Každoročně se na největším festivalu svého druhu na světě – pardubickém CZEH OPENu – uskutečňuje několik desítek šachových a další desítky herních turnajů pro profesionální hráče, amatéry i veřejnost, ani letos tomu nebude jinak.

Jeden z turnajů je ale pro pořadatele významným potvrzením kvality jejich práce. Po roce se v ČEZ Areně uskuteční Mistrovství Evropy juniorských družstev. „Jsme velice rádi, že se nám podařilo pořadatelství pro juniorské mistrovství opět získat. Byli jsme kvůli tomu s kolegy ve Francii, kde jsme přesvědčovali komisi, že vše bez chyb a problému zvládneme. MEJ je to organizačně náročná akce a my ji vnímáme jako jakousi známku kvality našeho festivalu,“ vysvětlil ředitel turnaje Jan Mazuch. Každá šachová federace může do mistrovství Evropy přihlásit jakýkoliv počet týmů, které budou složeny z hráčů narozených 1. ledna 1994 nebo později. Turnaj bude organizován ve dvou kategoriích – otevřené a kategorii dívek. Družstva v otevřené kategorii budou složena ze 4 hráčů a 1 náhradníka, družstva dívek ze 2 hráček a 1 náhradnice. Účast dívek v družstvu chlapců je přípustná. Slavnostní zahájení Mistrovství Evropy juniorských družstev bude 12. července od 15 hodin v ČEZ Areně.

Již tradičně patří první festivalové dny také šachovému turnaji OCÉ OPEN, tedy turnaji čtyřčlenných družstev, v jehož rámci se odehrává též mistrovství České republiky v této šachové disciplíně. „Obvykle se tohoto turnaje účastní velké množství družstev, a to i s účastí zahraničních šachistů nebo hráčů z české extraligy. I letos čekáme, že se přihlásí kolem stovky týmů,“ upřesnil Mazuch.

Loni a předloni vyzkoušenou a úspěšnou novinkou je PARTY STAN, který pořadatelé vztyčí na parkovišti před ČEZ Arenou. Bude se jedna od chill out (odpočinkovou) zónu s občerstvením, stolním fotbálkem a šipkami. V tomto stanu proběhne například i turnaj v mariáši a pravidelně v něm budou velmistři a mezinárodní mistři rozebírat partie, které odehráli v rámci svých turnajů. Analýzy partií budou probíhat u hlavních turnajů každý den. Vstup je umožněn jak hráčům a jejich doprovodu, tak i veřejnosti.

Divácky rozhodně nejatraktivnější bude hned první víkend turnaje, kdy proběhne většina herních turnajů, turnaj ve skládání Rubikovy kostky či ukázka abstraktních her pod vedením amerického odborníka na stolní hry Davida Kotina. K již tradičním turnajům prvního herního víkendu patří dáma, go, scrabble, piškvorky a bridž. Až z Kazachstánu jezdí do Pardubic silná výprava hráčů Toguz Kumalaku, letos je nečeká pouze „obyčejný turnaj“, ale mohou se těšit na akci pro ně mezinárodního významu. „Toguz Kumalak patří ke stálicím herní části festivalu Czech Open, tento rok ale poprvé nebude pouze běžný turnaj. Během prvního víkendu proběhne mistrovství světa v této stolní hře a my jsme velice rádi, že můžeme pořadatelům poskytnout pro tuto akci zázemí našeho festivalu,“ vysvětlil ředitel Czech Open 2012 Mazuch.

Velmi zajímavou novinkou je také MČR v bleskovém online šachu, které se bude konat v ČEZ Areně 16. července. „Největší část partií se odehrává na počítačích jednotlivých účastníků. Ti v pohodlí domova u internetu odehrají své turnaje a partie. Nejlepší hráči se pak sejdou na závěrečném turnaji, kde opět na počítačích odehrají finálový turnaj, ze kterého vzejde mistr světa,“ objasnil další z hlavních pořadatelů turnaje Petr Laušman. Turnaj se bude konat ve třech tempech – parti na 1, 3 a 5 minut. Výhodou počítačového hraní je možnost připravovat tahy dopředu a výrazně tak ušetřit čas, proto jsou i minutové partie velice zajímavé. Hráči hrají proti sobě, nikoliv proti počítači. Jedná se o první akci tohoto typu u nás.

Nejočekávanější bude bez pochyby turnaj PARDUBICE OPEN, tedy otevřený velmistrovský turnaj konaný od 20. 7. do 28.7. Úroveň festivalu, podle pořadatelů, rok od roku roste. Potvrzuje to i Jan Mazuch při pohledu do tabulky přihlášených šachistů: „Loni jsme neměli v hlavním turnaji ani jednoho hráče s ratingem přes 2600 bodů, letos do Pardubic přijedou hned čtyři velmistři s takto vysokým ratingem. Konkrétně se jedná o velmistry Nisipeanua z Rumunska (2648), Hesse z USA (2639), Sandipana z Indie (2618) a Kononěnka z Ukrajiny (2608),“ upřesnil Mazuch. Rumunský velmistr Liviu.Dieter Nisipeanu je s nejvyšším ratingem nasazen do turnaje Pardubice Open z prvního místa. V Pardubicích se tento bývalý semifinalista mistrovství světa v šachu objeví vůbec poprvé a bude jistě zajímavé sledovat, v jaké přijede formě. Nejvýše nasazeným českým hráčem je velmistr Štoček, a to na 9. místě. Do nejvýše nasazených 15 hráčů se vešel také velmistr Robert Cvek (2549). Mezi silné a zajímavé hráče budou letos jistě patřit indičtí šachisté, hráči z Ázerbajdžánu a mladí nadějní hráči z Ruska. Po dlouhé pardubické odmlce se na festival vrací také pardubický rodák GM Jan Votava.

V rámci festivalu se dále hraje celá čara otevřených mistrovství republiky, mistrovství evropy a dalších významných soutěží. Jejich kompletní seznam najdete zde.
Nejvyšší V rámci CZECH OPEN 2012 se celkově odehraje přibližně 100 turnajů a pořadatelé očekávají, že celkový počat startů hodně přesáhne loňských 6000. V pěti hlavních šachových turnajích se očekává asi 2000 startů, celé šachové části pak šachovnice obsadí asi na 5000 hrajících. Přijedou hráči z 50 zemí světa – tradičně z Ázerbajdžánu, Ruska, Ukrajiny, Indie a dalších. Největší výpravy očekávají pořadatelé tradičně z Německa, Polska, Ukrajiny a Indie.

Součástí festivalu bude také pokerový festival Poker Festival Pardubice pořádaný ve společenském sále AFI Palace Pardubice, a to v termínu 27. 7. – 4. 8. V souvislosti s tímto turnajem je potřeba upozornit případné návštěvníky, že do sálů, kde se poker hraje, je přístup mladším 18 let zakázán. Navíc je u vstupu do sálu po každém návštěvníkovi vyžadován občanský průkaz k ověření totožnosti, což je zcela v souladu s pokerovou licencí turnaje.

Průběžné výsledky šachových turnajů a další informace naleznete na festivalových stránkách www.czechopen.net.

13x 6791x
Fotogalerie
Komentáře (13) Aktualizovat
18.07.2012 08:41 | Autor neznámý

Jenom ještě než zmizím z fóra, jedno doupřesnění:

Mně ani tak nevadilo, že se nacpali proti sobě dvě MČR v nejrychlejších šachových disciplínách, mně mnohem více vadilo že místo aby se řeklo "Je nám, líto ale museli jsme to z těch a těch důvodů dát na pondělí"  je tu oficiální vyjádření ve stylu "chceme vyjít vstříc i účastníkům pardubického turnaje"

Já vím, že vyhovět všem se někdy nedá, ale bývá to z nějakých důvodů a bylo by dobré si pak odpustit věty typu "vyhovět nějaké skupině" když se to nepodařilo a vyhovět nešlo. Jinak to fakt působí jako provokace.

Přeju pěkný den.

14.07.2012 11:36 | Autor neznámý

Některé automatizované emaily působí vážně jako provokace:

Vážený SKA,

sledujte finále MČR v online šachu!

16. července 2012 proběhne v Pardubicích v rámci 23. ročníku festivalu Czech Open historicky první finálový turnaj Mistrovství České republiky v online šachu. O tituly ve třech kategoriích bude bojovat celkem dvacet hráčů, kteří obsadili 36 kvalifikačních míst. Mezi nimi najdeme i dva velmistry, GM Jana Krejčího (2476) a GM Miloše Jirovského (2451). Na stránkách Online arény najdete kompletní [startovní listinu](http://fe-mn1.mxmta.com/nl/l.jsp?1U.E7.BZX.X.A.trUX). Hráči si kromě pohárů pro vítěze rozdělí také cenový fond ve výši 100 000 korun. Všechny turnaje můžete sledovat v Online aréně živě. Turnaj s tempem 3 minuty na partii začíná v 10.30, turnaj s tempem 1 minuta na partii startuje ve 12.30 a turnaj s tempem 5 minut na partii startuje ve 14.30.

Já bych rád se podíval, ale ve stejný den se hraje otevřené mistrovství ČR v bughouse šachu, které hraji každý rok pokud mohu, a bohužel když se nacpou mistrovství ČR v nejrychlejších disciplínách na jeden den, tak si neškrtnu časově ani jako divák

(Nemluvě o tom, že ve stejný den se hraje i rapid dvojic pro ty kdož mají rádi pomalejší tempo).

Ale chápu, že jak se vyjádřil Viktor Novotný - cituji: chceme vyjít vstříc i účastníkům pardubického turnaje - jenom nechápu co tím myslí, nebo zda mluví česky ??? Nic ve zlém, ale v tomto státu - kocourkově už asi čímdál více lidí mluví jazykem jemuž nejen já přestávám rozumět 

12.07.2012 22:52 | Autor neznámý

ja myslim ze system MCR v online sachu se mohl hrat v jinem terminu napr.zari rijen podzim je ideal a ne v lete,kdyz je mnoho jinych lepsich sportu na leto sportu ktere se hraji venku tak snad se poradatele pouci a pristi rok to zmeni,sachy jsou idealni sport na podzim az jaro.ale uz by to opravdu chtelo zverejnit podrobnosti na ty ratingove finale uz je na case

12.07.2012 21:35 | Autor neznámý

" chceme vyjít vstříc i účastníkům pardubického turnaje"

Tak to sem se fakt nasmál, já když viděl datum 16.7 a 17.7 což se hraje MČr v bughouse a poté fišerovky, tak už sem ani kvalifikace nehrál. Na druhé straně zase už mnozí ví že nebudou hrát bughouse a/nebo fišerovky právě proto, že je pro ně povinost si jít přivydělat v online ...

11.07.2012 21:36 | Autor neznámý

Doporučuju se obracet přímo na Arénu, tady by to mohlo zapadnout. Časy zatím nejsou, mělo by to být večer a chceme vyjít vstříc i účastníkům pardubického turnaje. 

11.07.2012 21:24 | Autor neznámý

to me taky zajima,chtelo by to uz zverejnit casy  a kolik bude v jakym turnaji premiaku,ja chodim pondelky na salovku a zriovna pondeli bude na 3 minuty tak snad bude hodne bodu,aby se mi vyplatilo na tu salovku nejit a jeste mam jeden dotaz neplanujete pristi rok mistr.republiky dat na zari rijen? v lete je to spatny ja dost turnaju nestihl kvuli tomu ze se to hraje v lete.,na podzim by to bylo lepsi

11.07.2012 20:57 | Autor neznámý

 Ahojte, nenašel jsem čas zahájení těch onlineových turnajů. Dívám se špatně? pls. Kdy to bude? Přihlašování ... atd ... děkuji 

11.07.2012 17:40 | Autor neznámý

Dobrý den, v ratingových finále (je jich dohromady 7) bude rozděleno dohromady 70.000 prémiových bodů. Přesné rozdělení nebylo ještě určeno, to bude ladit právě během Online MČR.  

11.07.2012 14:34 | Autor neznámý

Dobrý den pane předsedo Novotný,jaký budou ceny na finále on-line sachu v ratingovych finale?Dekuji

11.07.2012 14:01 | Autor neznámý

 cuhrma - pokud vím, tak je registrován na zápočet na FIDE jen turnaj v rapidu (dost možná jen G1, to ale nevím).

johnny01 - Díky za upozornění. Řády ŠSČR ale neumožňují podpůrnou aplikaci procesních předpisů ČR a takové nuance nerozlišují. U námitky se v našem poměrně děravém Odvolacím řádu objevuje v čl. 2 odst 11 pouze možnost neprojednání při nesplnění formálních požadavků či zamítnutí. Formální požadavky byly splněny, tedy jsme zamítli. I když vrácení námitkového vkladu implikuje, že jsme tedy námitku podle právnické hantýrky spíš odmítli pro nepříslušnost. U odvolání pak můžeme napadané rozhodnutí potvrdit, změnit nebo zrušit, příp. zamítnout, pokud nejsou splněny náležitosti. Jelikož to sem opravdu nepatří, můžeme to probrat třeba po mailu.   

11.07.2012 13:18 | Autor neznámý

Omlouvám se, nevím, kam to vložit...

Měl bych připomínku ke Komuniké ze 72. schůze VV ŠSČR. V usnesení na konci odst. 8 se píše "zamítá", což je ovšem chyba. To by muselo být rozhodnutí ve věci samé (meritorní), které nepadlo. To by navíc zakládalo překážku věci rozsouzené, takže by se tím již VV nemohl příp. podruhé zabývat. Je ale zřejmé, že jde o procesní rozhodnutí a správně má být uvedeno "odmítá" (to překážku nezakládá). Vím, že jde jen o slovíčkaření, ale na jihu Čech už byly nějaké soudy ohledně šachů a byla by vhodná přesnost, preventivně...

Jinak by možná stálo za úvahu, jestli to nezveřejňovat i na nss.

11.07.2012 09:07 | Autor neznámý

 Měl bych doraz na pořadatele: Které turnaje půjdou na FIDE rating pro rapid/blesk?

11.07.2012 08:00 | Autor neznámý

 Jen pro upřesnění, u online šachu půjde o MČR nikoliv MS.