Tamir Nabaty už s bodem náskoku

26.07.2012 13:18 | Czech Open 2012

I ve středečním šestém kole si výborně vedl GM Tamir Nabaty z Izraele, který pohodlně porazil GM Martina Petra a odsunul ho tak až na průběžné čtrnácté místo. GM Petr patří do početné 21 členné skupiny šachistů se 4,5 body. D...

I ve středečním šestém kole si výborně vedl GM Tamir Nabaty z Izraele, který pohodlně porazil GM Martina Petra a odsunul ho tak až na průběžné čtrnácté místo. GM Petr patří do početné 21 členné skupiny šachistů se 4,5 body. Do této společnosti patří i další tři čeští zástupci – IM Žilka na výborném 9. místě, GM Krejčí na 12. pozici a skupinu uzavírá IM Plát na 26. pozici.

Nabaty je po šesti kolech jediným hráčem s plným bodovým ziskem, pronásleduje ho čtveřice s 5 body. Jsou to v pořadí GM Khusnutdinov (2503) z Kazachstánu, IM Rašík (2491), IM Gretarsson (2507) z Islandu a skupinu uzavírá GM Kononěnko z Ukrajiny. Pokud tito hráči udrží svou výkonnost, rozdají si to právě oni s Nabatym o celkové medailové umístění v turnaji.

Bohužel další ztrátu si připsal GM Nisipeanu, když remizoval s GM Khusnutdinovem (2503). Třicátý čtvrtý nasazený kazašský hráč se tak na úkor rumunské jedničky posunul na průběžné druhé místo, GM Nisipeanu se drží ve skupině 4,5 bodových na 8. místě.

I další vysoko nasazení hráči GM Hess a GM Schlosser odešli od šachovnice se ztrátou. Americký velmistr překvapivě prohrál s výborně hrajícím IM Gretarssonem z Islandu. GM Schlosser vydřel remizu s IM Ivanovem z Ukrajiny. Naopak velmistři Kononěnko a Sandipan si připsali plné bodové zisky. GM Kononěnko si tak vybojoval čtvrtou pozici do závěru turnaje.

Zatím bez jediné porážky v turnaji postupuje jednotlivými koly IM Vítězslav Rašík, celkově čtyřicátý pátý nasazený hráč. V šestém kole se vypořádal na desáté šachovnici s třicátým nasazeným GM Kirillem Stupakem z Běloruska. Jeho celkový zápis zatím obsahuje pouze 2 remizy – jednu z druhého kola a druhou s GM Hessem ve čtvrtém kole.

Nejlepší ženou turnaje je na celkovém 28. místě WGM Kateřina Němcová se 4 body. Frýdecko-místecká šachistka byla nasazena na 158. místě a hraje tak výtečný turnaj. Zatím si připsala pouze jedinou prohru, a to ve třetím kole s IM Tothem z Maďarska. Dvě remizy v jejím zápisu vybojovali GM Vokáč ve druhém a IM Biolek ve čtvrtém kole, oba čeští hráči. České derby GM Krejčí versus IM Žilka dopadlo remízou, stejně jako partie GM Štočka s IM Oparinem z Ruska. GM Štoček se tak zatím pohybuje na 32. místě v závěsu za pardubickým rodákem GM Votavou.