Přeborníkem v rapidu GM Navara, hlavní turnaj startuje dnes

20.07.2012 14:16 | Czech Open 2012

Hlavní dějství šachového festivalu Czech Open 2012 začíná. Prvním kolem dnes odstartuje Open A, jehož letošní jedničkou bude rumunský velmistr Liviu-Dieter Nisipeanu (2648). Za několik chvil naběhne stránka s kompletní startovní lis...

Hlavní dějství šachového festivalu Czech Open 2012 začíná. Prvním kolem dnes odstartuje Open A, jehož letošní jedničkou bude rumunský velmistr Liviu-Dieter Nisipeanu (2648). Za několik chvil naběhne stránka s kompletní startovní listinou a losem pro první kolo. On-line přenos můžete sledovat devět dní pravidelně od 15.00 hodiny.

VLASTIMIL LOUČEK OPEN – MČR v rapid šachu

Tento turnaj bývá každoročně velice silně obsazený, letos se bohužel k šachovnicím neposadili tradiční účastníci GM Movsesian ani GM Láznička. Přízeň pardubickému rapidu ale zachoval GM Navara a byl tak prvním nasazeným hráčem. Druhé nasazené místo si rezervoval americký GM Robert Hess, který do Pardubic přijel letos vůbec poprvé. Třetím nasazeným hráčem pak byl GM Kononěnko z Ukrajiny.

Celkově se turnaje účastnilo 150 hráčů, z toho 26 velmistrů a 30 mezinárodních mistrů, což potvrzuje kvalitu pardubického rapid turnaje, který nemá konkurenci v České republice a i v Evropě by se našlo jen pár lépe obsazených akcí.

V konečném pořadí je asi největším překvapením zlatá medaile pro GM Laliće z Chorvatska. Nasazení hráči se příliš neprosadili – GM Navara podlehl v pátém kole GM Kalodovi a i přes to, že celkově odehrál dobrý turnaj, skončil až na šestém místě. Druhý nasazený GM Hess dělil deváté místo s IM Mikhailem Antipovem z Ruska. Favorizovaný GM Kononěnko, který by měl být i nasazeným hráčem hlavního turnaje PARDUBICE OPEN, se musel spokojit s celkovou 31. pozicí.

V rámci tohoto turnaje se hrálo také otevřené Mistrovství České republiky. Nejvýše z českých hráčů se umístil GM David Navara (celkově šestý), následuje ho na stříbrné příčce FM Zwardoň (celkově dělené 21. místo) a třetí pozici obsadil IM Plát (celkově 24. místo.)

Rozhovor s GM Bogdanem Lalićem – vítězem turnaje VLASTIMIL LOUČEK OPEN

Co pro Vás vítězství znamená?
"Rozhodně jsem to nečekal. Měl jsem v turnaji štěstí v předposledním kole, kdy můj soupeř prohrál na čas. To platí obecně, když chcete vyhrát turnaj, bez trochy štěstí to nejde. Toto vítězství považuji za svůj největší úspěch společně s vítězství v ORDIX OPEN 1994. Výborně hrál Arutinian, který v posledním kole prohrál a tím mě posunul na zlatou příčku – další štěstí."

Jaká byla úroveň turnaje?
"Tady je úroveň vždy vysoká. Loni hráli také GM Movsesian s GM Lázničkou – top hráči. Letos jsem čekal, že o vítězství se popere hlavně GM Kononěnko, který je specialista na rapid."

Vy se budete účastnit i hlavního velmistrovského turnaje. Jaký cíl jste si v hlavním turnaji stanovil?
"Cílem je zahrát solidní turnaj a získat ztracený rating z turnaje Benasque na začátku července."

Co pro Vás šachy znamenají? Vypadáte, jako že jste do nich velmi zapálený.
"Šachové turnaje jsou pro mě místo relaxace a trochu i únik z problémů normálního života. Myslím, že jsem zkušený hráč a díky tomu už i zkušený cestovatel. Cestování si mimochodem užívám skoro stejně jako šachy :-)"

Rozhovor s GM Davidem Navarou, který je pravidelným návštěvníkem festivalu CZECH OPEN

Jak jste spokojen se svým výsledkem na pardubickém rapid turnaji? Celkové šesté místo je možná trochu méně, než by se od Vás čekalo.
"Se svou hrou spokojený nejsem, s výsledkem tak středně. Po prvním dni jsem měl trochu větší ambice, ale tady v Pardubicích uhrávám 6,5 bodu častěji než jakýkoliv jiný výsledek. Takže 7 bodů není velkým zklamáním."

Turnaj VLASTIMIL LOUČEK OPEN je pro vás takovou tradiční pardubickou akcí. Co se Vám na tomto turnaji líbí?
"Velice dobře si tu zahraji, protože je to nejsilněji obsazený rapid v republice. Srovnatelný je snad turnaj v Hustopečích, ale ten se nemůže opřít o takové zásoby zahraničních hráčů, jaké jsou v Pardubicích."

Najde se v takovém turnaji někdo, kdo Vás překvapí?
"Já se obávám, že takových se tam najde mnoho. Ne vždy to nutně musí znamenat, že mě i porazí. Rapid jsem tu hrál několikrát, ale výrazně jsem se prosadil jen dvakrát, jinak to byly výsledky spíš nijaké."

Rok se s rokem sešel. Opět se potkáváme v Pardubicích. Změnilo se něco během toho jednoho roku?
"Tak nezměnilo se toho moc, spíše nic. Pokračuji v dráze profesionálního šachisty. V první polovině to nebylo pokračování nejúspěšnější, protože jsem ztratil dost bodů ratingu a propadl jsem se na žebříčku. Výjimkou je světový pohár a myslím, že se mi i dařilo v extralize, ale to je vše. Doufám, že se mi v té druhé polovině podaří vrátit zpět, na čemž tady v Pardubicích nepracuji, protože tu hraji jen takové oddechové turnaje. Ale rád bych se dobře připravil na šachovou olympiádu, která začíná v druhé polovině srpna."

Co je důvodem Vašeho propadu na žebříčku, je to třeba nějaká chyba v tréninku?
"Nevím, těžko říci. Možná jsem nebyl v dobré psychické pohodě. Nejsem si úplně jist důvodem svých neúspěchů, ale budu se snažit to zlepšit."

Co se pro to zlepšení dá udělat. U fotbalisty nebo hokejisty se forma zlepšuje třeba s větší fyzickou zátěží, kondičním tréninkem, jak se trénuje v šachu?
"Možná bych i já měl začít nějak fyzicky cvičit. Asi bych se měl šachu věnovat více nebo trochu jinak, více přemýšlet vlastní hlavou, trochu omezit přípravu na počítači. Uvidíme, nejlépe je rozebírat vlastní partie a poučit se z vlastních chyb."

Ovlivňuje Vás nějak situace v žebříčku, kdy se na pozici české jedničky poslední dobou střídáte s GM Lázničkou. Ani pro jednoho z vás to není zrovna pozitivní půlrok.
"Ani ne, mě o žebříček zas až tak nejde. Vadí mi, že leckdy hraji špatně."

Jaký sport je váš oblíbený?
"Já příliš necvičím, takže se to těžko vybírá. Chodím plavat, ale poslední dobou jen sporadicky, občas běhám. Snažím se aspoň rychle chodit… Nejsem velký sportovec."

Říkal jste, že byste měl více přemýšlet vlastní hlavou. To se Vám velice úspěšně dařilo v turnaji Fischerových šachů. Mohou i takovéto partie pomoci v přípravě na klasický šach?
"Trochu asi mohou, ale nijak výrazně to nebude. Spíše si myslí, že je to naopak, normální šachy pomáhají při Fischerkách, ale souvislost tam jistě bude."

Vy se chystáte sehrát v Brně v říjnu simultánku ve Fischerových šachách. To je docela rarita. Těšíte se?
"Bude to pro mě těžké, protože jsem nikdy nic takového nezkoušel, ale ano těším."

Na každé z 20 šachovnic bude nalosováno jiné postavení figur, jak se dá s takovou záplavou informací pracovat?
"Já nemusím pracovat se všemi informacemi. Jen přijdu k šachovnici, kde vidím pozici a tu budu řešit. Předcházející pozice pro mne v tu chvíli přestane existovat do té doby, než obejdu kolečko a vrátím se k ní."

Máte před šachovou olympiádou nějakou zvláštní přípravu?
"Snažím se odstranit herní nedostatky, ale nevím, jak moc se mi to podaří. I Pardubice do mé přípravy patří. Hlavně bych ale chtěl odpočívat, uklidnit se."

Jaké jsou Vaše cíle, nebo cíle celého týmu na olympiádu?
"Já si nekladu cíle na celý turnaj, to mě nikdy příliš nemotivovalo. Kladu si cíle na jednotlivé partie a hlavně bych chtěl hrát hezké šachy."

Kompletní tisková zpráva ke stažení.

Odkazy

CZECH OPEN - oficiální stránky
On-line přenos

3x 7260x
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
24.07.2012 16:07 | Autor neznámý

škoda, že letos nehrál "svůj" turnaj Vlastík Louček (loni jej hrál), podle mého názoru není větší slasti, než si zahrát svůj open, protože vlastní memoriál si zahrát nelze..

21.07.2012 20:40 | Autor neznámý

 videá - komentáre IM P.Piska k MČR v rapid šachu

20.07.2012 18:05 | Autor neznámý

 Zatímco to vypadá, že lecjací saláti si vyšlápnou na "velmistry"