Mistrem Zikuda Turnov, Online aréna v Pardubicích

16.07.2012 09:05 | Czech Open 2012

Poslední dvoukolo a vyhlášení vítězů měl včera na programu turnaj OCÉ OPEN. Už v osm hodin ráno zasedli účastníci turnaje čtyřčlenných družstev za šachovnice, a to celkem pošesté. Druhá odpolední hodina pak přinesla poslední...

Poslední dvoukolo a vyhlášení vítězů měl včera na programu turnaj OCÉ OPEN. Už v osm hodin ráno zasedli účastníci turnaje čtyřčlenných družstev za šachovnice, a to celkem pošesté. Druhá odpolední hodina pak přinesla poslední, a jak se později ukázalo, rozhodující kolo.

Rozhodující partii dne sehrála WIM Kristýna Havlíková a GM Kononěnkem, šlo o to, zda se Dněpr nakonec dostane ke zlaté medaili, jako minulý rok. Jelikož Havlíková a nakonec celý tým Zikuda Turnov B zápas s Dněprem nezvládli, ukrajinsko - ruský tým si mohl na krk pověsit obhájené zlaté medaile. Stříbrným medailistou a tedy i mistrem republiky se stal tým Zikuda Turnov A. Právě Turnovští byli největším soupeřem Dněpru, ale nevyužili příznivé pozice ve vzájemném zápase v 5. kole. Zatímco Dněpr dal do závěrečných kol všechny síly a už nechyboval, Zikuda A remizovala s Sk Caissa Třebíč B. V posledním kole už by tedy Turnovu ani výhra zlato nezajistila. Celkově třetí skončil překvapivě Yamal. Po slabém začátku turnaje se ruští šachisté vzpamatovali a finišem si zajistili medailovou pozici.

V rámci mistrovství republiky se konala hned dvě příjemná překvapení, a to na druhém a třetím místě. Na druhém místě se umístil 27. nasazený tým ŠK Lípa A, který tak využil příznivý los a dobrou hru. V celkovém pořadí byli hráči Lípy A čtvrtí. Republikový bronz si odnesla nasazená třináctka TJ Pankrác. V celkovém pořadí byl Pankrác pátý.

Celkový průběh posledního kola byl velmi napínavý a do poslední chvíle nebylo nic jasného. Šanci na třetí místo do poslední chvíli měli 2222 ŠK Polabiny A a ŠK Caissa Třebíč B. Polabiny vedly 2:1 nad AD Jičín a v případě remizy by obsadily třetí místo. FM Novotný ale nakonec prohrál s FM Jüptnerem a tak spadly Polabiny až na sedmou pozici.

Ve stejné situaci se nacházeli i hráči ŠK Caissa Třebíč B, když za stavu 1,5 : 1,5 stáli ve vyhrané pozici, ale FM Buchníček neudržel výhodu a remizoval s Vojtěchem Strakou. Taková prohra pak posunula Caissu až na celkově devátou pozici. Nejvíce bodů v turnaji si připsal IM David Kaňovský z TJ Náměšť nad Oslavou.

Rozhovor s GM Kononěnkem hrajícím za vítězný tým Dněpr

Gratuluji k vítězství. Jak se vám hrálo poprvé letos v Pardubicích?
"Děkuji za celý tým. Jsme velice spokojeni, i když letos byla konkurence trochu menší. Nejvíce nám na paty šlapala Zikuda Turnov A. S nimi jsme se setkali v pátém kole a končilo to remizou. Nakonec rozhodovalo poslední kolo, kde jsme měli lepší pomocné hodnocení a získali jsme tak zlato."

Jak jste spokojen se svým výkonem a výkony kolegů v týmu.
"Kolegové hráli perfektně, na druhé a třetí desce zvlášť. Já osobně spokojen moc nejsem, nemám nejlepší formu a necítím se úplně v pohodě."

Chystáte se také do hlavního turnaje? Obhajujete celkové prvenství...
"Jistě, to si nenechám ujít, i když mým cílem není obhajoba jako taková, ale hrát dobré šachy. Třeba s tím přijde i to vítězství. Chci si ale zahrát také bleskový maratón a jeden z turnajů v rapidu."

Stále ještě nejste profesionál? Loni jste říkal, že chodíte normálně do práce.
"Pořád normálně pracuji, i když šachy jsou mým hlavním koníčkem a trochu už se blíží práci, neboť se jim snažím věnovat hodně času."

Říkáte, že nejste úplně v optimální formě. Dá se s tím za 5 dní něco dělat, než začně hlavní turnaj?
"Možná trochu potrénuji a lépe se připravím na soupeře. Snad mi k rozehrání pomohou i vedlejší turnaje, které bych si rád zahrál."

Rozhovor s GM Martinem Petrem, členem týmu ŠK Zikuda Turnov A

Jak hodnotíte pardubický týmový turnaj? Vy osobně jste sice loni za Zikudu nehrál, ale zbytek Vašeho týmu obhajoval republikové zlato.
"Pro mě to byla první turnovská zkušenost. Atmosféra byla perfektní, i když moje výsledky nebyly dobré ani trochu. To se občas stane, hlavní je, že celkově to dopadlo dobře."

Jaká byla úroveň turnaje?
"Měl jsem pocit, že turnaj byl trochu slabší než loni, tedy co se týče průměru družstev. Ale jak se hrají dvě partie za den, tak je to náročné vždy. Člověk je pak hodně unavený."

Probíhá příprava na jednotlivé soupeře? Lze se vůbec připravovat na turnaj, ve kterém se mění soupisky nastupujících hráčů?
"Ono moc nejde se připravovat na soupeře v tempu turnaje, kdy se hrají dvě kola za den. Není to jako v hlavním turnaji, kde se podrobně zaměříte na každého soupeře. Tady se spíš člověk trochu podívá, s kým hraje, aby věděl, co by se případně mohlo stát."

Je nějaká partie, které Vám utkvěla?
"Bohužel je to ta ze zápasu s Dněprem, která nakonec, jako jeden z faktorů, rozhodla o celkovém výsledku turnaje. Stál jsem velmi dobře, proto jsem odmítl GM Simantsevovi remizu. Moje pozice se zlepšovala a zlepšovala, než jsem udělal několik chyb a hloupě prohrál."

Chystáte se ještě do nějakého turnaje v rámci festivalu CZECH OPEN 2012?
"Určitě budu hrát v hlavním turnaji Pardubice open a nejspíš ještě zkusím Fišerovy šachy. Na poslední chvíli to vypadá, že si s přítelkyní zahrajeme i holanďany."

Online aréna v Pardubicích – rozhovor s organizátorem MČR v bleskovém online šachu

Jak se vůbec zrodila myšlenka šachové Online arény? Ten projekt, tak jak ho přivážíte do Pardubic, pochází z Itálie.
Kubeczka:"Běžně se na internetu šachy hrají mezinárodně, scházejí se hráči z celého světa a hrají víceméně anonymně. Ve spolupráci s italskou stranou u nás vznikla myšlenka vytvořit oficiální hernu, která by byla pod hlavičkou šachového svazu a která by splňovala určitá kvalitativní kriteria. Italové nabídli svůj systém české šachové federaci a díky tomu my jako první na světě od konce března rozjíždíme vlastní svazovou šachovou hernu."
Pittella: "My jsme české šachové federaci poskytli potřebnou platformu a systém proti podvádění, vlastně takové know-how. Jinak jde o projekt vedený čistě českou stranou a českým šachovým svazem. My jsme tu pro to, abychom pomohli s případnými problémy nebo poradili."

Proč jste si ze všech šachových zemí vybrali zrovna Českou republiku?
Pittella: "Ono to není úplně tak, že bychom si přímo vybrali Čechy pro předání našich možností. Byl to spíše kontakt oboustranný. Náš systém se prvotně zkoušel asi před dvěma lety v Itálii, tam jsme se snažili najít slabiny a problémy, které jsme pak odstraňovali. Jinak v Česku je silná šachová komunita a spousta kvalitních a zkušených hráčů, kteří jsou velice kritičtí. Poskytují nám dobrou zpětnou vazbu a zprostředkovávají zkušenosti s naší platformou."

Jak vůbec Online aréna funguje, kdo si může přijít zahrát?
Kubeczka: "Jsou dvě možnosti – buď můžete na naše stránky přijít a hrát jako host. Hostující členství vám ale pochopitelně neumožňuje využívat všechny možnosti, které nabízíme. Dále nabízíme tři typy řádného členství, můžete si vybrat, jaká intenzita odpovídá vaší šachové vášni. Pak už můžete plně využívat naše služby a hrát v prostředí Online arény kdykoliv.
Registrovaným hráčům nabízíme například vytvoření databáze vlastních partií, která se automaticky ukládá na disk hráčova počítače. Poté si hráč své partie může v klidu a bez připojení k internetu analyzovat. Partie členů Online arény jsou pod dohledem našeho anti-cheatingového systému, takže soupeři mají jistotu férové hry. Hráči si mohou zahrát nejen jednotlivé partie, ale také zápasy nebo pravidelné turnaje.
Zaregistrovat se a zahrát si mohou ale také cizinci. Byť jsme česká herna, naše prostředí není pouze pro Čechy. Nabízíme hru všem, kteří si chtějí zahrát pod hlavičkou českého šachového svazu. Na druhou stranu musím říct, že pouze v českém prostředí, nenabízíme třeba nápovědu v angličtině a podobně."

Český šachový svaz uznává Elo rating, který na vašich stránkách hráči dosáhnou. Jak to funguje?
Kubeczka: "Na jakémkoli portále můžete získat určitý rating, ale ten je spíš pro zábavu, protože nikdo nekontroluje, zda hráči nepodvádějí. Stejný typ ratingu mají i naši hostující hráči. Ale členové Online arény, vzhledem k tomu, že se jedná o kontrolované a oficiální prostředí, mají rating uznávaný Šachovým svazem ČR. Každý hráč pak má tři ratingy podle tempa hry."

Mohou šachisté v rámci online šachu i něco vyhrát?
Kubeczka: "Na internetu pořádáme pravidelné prémiové turnaje, kde šachisté hrají o body, které mohou směnit za hodnotné ceny. Třeba i za notebook nebo výlet do Říma pro dvě osoby. Rád bych k tomu dodal, že body nezískává jen pár nejsilnějších hráčů, snažíme se je distribuovat tak, aby měl šanci na jejich získání ve svých výkonnostních kategoriích opravdu každý. Právě proto, že se u nás může hrát také o body a ceny, je pro nás důležitý zmíněný systém proti podvodníkům."

Program proti podvádění, to zní zajímavě. Můžeme alespoň trochu odhalit způsob, jakým funguje?
Pittella: "Právě tahle část našeho systému je úplně základní. Jedná se o velice složitou a sofistikovanou síť programů, které analyzují odehrané partie. Výsledek pak zajišťuje hráčům jistotu, že se je nikdo nesnaží podvést a že opravdu hrají se skutečným šachistou. Při hraní na internetu si nikdy nemůžete být jistí, zda proti vám sedí hráč, nebo počítač, nebo jestli váš protivník nepoužívá třeba nějaký program, který mu generuje nejlepší tahy. Tomu jsme se snažili předejít a zabránit."
Kubeczka: "Ted jsme trochu ve dvojsečné situaci. Ten anti-cheatingový systém je velice dobrý a jsme na něj pyšní, docela rádi bychom se s ním tedy chlubili. Na druhou stranu, i když patří k nejlepším na světě, není a z podstaty věci těžko vůbec může být stoprocentní. Nechceme tedy o něm příliš mluvit a dávat podvodníkům příležitost učit se a snažit se na systém vyzrát. Ale můžeme něco málo naznačit: analytické programy zcela bez problémů zjistí, zda hráč u počítače nepoužívá nějaký jiný šachový program, to je trivialita. Snažíme se ale také odhalit, jestli nemá informace na jiném počítači. Dokonce jsme schopni i zjistit, když k šachům zasedne někdo jiný, než by měl."

To přece není jednoduché, identifikovat hráče, když ho fyzicky nevidíte.
"To jistě není, ale jelikož o našich hráčích máme určité informace, jsme schopni takovou nepravost odhalit. Program mimo jiné vytváří šachový profil daného hráče, reflektuje jeho předpokládanou hrací sílu a vytváří repertoár jeho zahájení. Takže pokud někdo v několika turnajích hrál nějakým stylem a poté se jeho hra v nějakém důležitém turnaji výrazněji změní, zbystříme, zda se neděje něco, co by mohlo být proti pravidlům."

Pokud si podvodník přinese další počítač, odpojený od internetu, a na něm si spustí program, který mu bude radit, jste schopni takové chování také odhalit?
"Obecně mohu říci, že někdy máme jistotu, že jde o podvod, okamžitě. Někdy máme pouze podezření a pak čekáme na další „chybný krok“. Prozradím alespoň jednu z dílčích věcí. Anti-cheating systém například sleduje pohyby myši. Pokud na ní držíte ruku, myš se neustále pohybuje, i když vy s ní zdánlivě stojíte na místě. Pokud pohyb přestane, systém si toho všimne a my víme, že hráč se věnuje něčemu jinému. A máme důvod k hlubší kontrole partie, třeba hraje na dvou počítačích."

Co nás v pondělí v ČEZ aréně čeká?
"Je to historicky první Mistrovství České republiky v online šachu. Proběhnou šampionáty v tempu na jednu, tři a pět minut na partii. A věřím, že ukáže, že šachy nejsou jen divácky nudná hra, kdy desítky minut sledujete partii a nic se navenek neděje. Šachy mohou být velmi dynamická a bojovná hra. Během dvou minut, z nichž jedna patří vám a druhá soupeři, se dozvíte, zda vyhrajete nebo ne. Na online šachovnicích jsou často k vidění neuvěřitelné věci..."

Jedná se o finálový turnaj, takže před ním musela proběhnout nějaká kvalifikace. Můžete nám vysvětlit princip celé soutěže?
"Pro každé tempo proběhly tři kvalifikační turnaje, které byly otevřené pro všechny členy Online arény ŠSČR. Z každé kvalifikace postoupili první čtyři hráči, kteří se pak střetnou tady v Pardubicích ve finále.
Kromě toho jsme připravili MČR v příslušných ratingových kategoriích. Chceme tak dát příležitost slabším hráčům a amatérům, aby mohli soutěžit o tituly ve své výkonnostní kategorii."

Takže kvalifikaci hráči odehráli u svých vlastních počítačů?
"Ano, hráči mohou využít pohodlí vlastního domova, ale samozřejmě hráli podle svých časových možností. Například jeden hráč se do finále kvalifikoval z turecké kavárny. V absolutním finále se hráči sejdou v ČEZ Aréně. Počítače jim poskytne nás partner ČSOB, aby všichni měli stejné podmínky."

Turnaje se hrají na opravdu krátké časové úseky. Co všechno se dá za šachovnicí stihnout během minuty?
"Pravda je, že řadu partií na jednu minutu rozhoduje čas, který je zde velmi silným faktorem. Přesto se běžně stává, že partie skončí matem. Online systém navíc poskytuje speciální funkci, kterou v reálném šachu nelze využívat. Za šachovnicí je podle pravidel nutné čekat s vlastním tahem, až soupeř zmáčkne hodiny. V online aréně lze naklikat takzvané předtahy, třeba několik dopředu. Tím sice ušetříte čas, ale na druhou stranu jsou tahy závazné. Takže bez ohledu na reakci soupeře je pak systém zahraje za vás (pokud jsou v souladu s pravidly). Takže můžete získat pár vteřinek, ale na druhou stranu tím také fatálně ohrozit svého krále. Chce to dobrý odhad, kdy si takovou úsporu času můžete dovolit."

Je některé tempo oblíbenější než jiné?
"Je, a Italové tím byli celkem překvapení, protože u nich je nejoblíbenější právě to brutální jednominutové tempo – „bullet chess“. Čeští hráči preferují spíše pomalejší tempo. Asi nejoblíbenější je tempo tříminutové."

Jak silní hráči u vás hrají a kolik jich vůbec je?
"Registrovaných hráčů máme nyní přes 2000, což je vzhledem k faktu, že fungujeme od konce března, pěkné číslo. Většinou jde o aktivní klubové hráče. Na serveru hrají ale také velmistři, řada mezinárodních mistrů a mistrů FIDE. Se šachovou kvalitou tedy problém určitě nemáme. Naším cílem je ale nabídnout online šach také širší veřejnosti. Rádi bychom, aby si k nám chodili zahrát i úplní amatéři, kteří se šachem začínají, třeba školáci. Vůbec nejraději bychom byli, kdyby se online aréna stala nejen pouhou šachovou hernou, ale místem, kde společensky žije česká šachová komunita. Byli bychom rádi, kdyby k nám hráči chodili nejen hrát, ale povídat si, sbírat zkušenosti a informace a relaxovat v příjemném a přátelském prostředí. To je náš hlavní cíl…"

Jak je to s placeným členstvím, kolik stojí a kde se mohu zaregistrovat?
"Základní – bronzové – členství stojí 250Kč na rok. Stříbrné členství stojí 490 Kč a zlaté 890 Kč ročně. Věřím, že se jedná o relativně přístupné částky, vždyť při nejlevnějším typu členství zaplatíte výrazně méně než korunu denně. A dražší typy členství stojí hráče přibližně tolik, co startovné do běžného turnaje. Registraci a bližší informace najdou zájemci na stránkách www.sscr.premiumchess.net."

Odkazy

CZECH OPEN - oficiální stárnky
Výsledky - OCÉ OPEN – MČR čtyřčlenných družstev
Výsledky - ME juniorských týmů

On-line přenos
65x 7243x
Fotogalerie
Komentáře (65) Aktualizovat
25.07.2012 23:03 | Autor neznámý

my kritici moderniho sachu to mame tezky,misto aby tech par fanousku sachu kritizovalo hrace kteri davaji plichty kolem 10 tahu tak jim jeste tleskaji to jke spatne nas cesky sach je na tom v celosvetovym zebricku spatne a misto aby sme trenovali bojovny talenty tak ucime hrace plichtit bez boje,takhle to nikam nedopracujeme soudruzi

25.07.2012 11:45 | Autor neznámý

Hmm, ještě že úroveň chápavosti je u většiny hráčů v některých směrech vyšší, než u některých zdejších diskutérů.

25.07.2012 11:31 | Autor neznámý

Přece je jasné, že oficiální verze ja ta česká. Pokud to někdo iniciativně přeložil do angličtiny na to nemá vliv.

25.07.2012 11:27 | Autor neznámý

Otázka, která mě zajímá: Byla anglická verze propozic dána ke schválení příslšným lidem na ŠSČR ?

Pokud ne, tak titul MČR neudělovat, když není totožná s českou verzí.

25.07.2012 10:58 | Autor neznámý

Johnny01:  Je to turnaj F. Věta "Mistrem ČR se stane nejlépe umístěné družstvo reprezentující klub, který je registrován u ŠSČR a startují za něj max. dva hráči, kteří nejsou členy tohoto klubu" v anglické verzi propozic není, mistrem by se tedy mělo stát vítězné družstvo bez ohledu na složení.

25.07.2012 10:28 | Autor neznámý

Lze to shrnout i jedním slovem: šlendrián

24.07.2012 23:52 | Autor neznámý

Asi použít analogii a hodit do překladače české propozice, nebo napsat mail, ale jako jo, mělo by to tam být uvedeno, no... To je zajímavé. O jaký přesně jde turnaj to mčr v blesku družstev? Nepodařilo se mi to dohledat. Turnaj R se tváří jako normální open, tak nevim.

24.07.2012 18:29 | Autor neznámý

Přesně tak, nyní jde hlavně o to, aby nebyly pro příště zbytečné pochybnosti.   

24.07.2012 16:11 | Autor neznámý

Samozřejmě, tady vůbec nejde o to, jestli vyhrálo družstvo A nebo B, ale aby aspoň bylo jasno. S tím rozdílem v jazykových verzích propozic mě překvapuje, že se nikdo neozval, vždyť v podstatě podle anglické verze má být mistrem vítězné družstvo bez ohledu na složení.

24.07.2012 14:42 | Autor neznámý

cz593628: Je dobře, že jste se v tom povrtal, něco asi opravdu stojí za opravu nebo upřesnění, na druhou stranu požadovat kvůli takovým drobnostem úpravu pořadí je zcela zjevně nepřiměřené, což by mělo dojít i zainteresované straně.

24.07.2012 09:10 | Autor neznámý

Ono je víc zajímavých věcí. Na webu ŠSČR (www.chess.cz/www/assets/files/informace/stk/Konkurzy_2012_prodlouzeno_3.pdf) jsou podmínky Mistrovství ČR v bleskovém šachu družstev. Předpokládám, že jde o pardubický open. A je tam uvedeno: "Právo účasti: V družstvech bojujících o pořadí v MČR je povolen start nejvýše jednoho cizince nebo jednoho hosta v družstvu (bez dalších podmínek)". Kdežto na pardubickém webu se píše "Mistrem ČR se stane nejlépe umístěné družstvo reprezentující klub, který je registrován u ŠSČR a startují za něj max. dva hráči, kteří nejsou členy tohoto klubu". To je dost podstatný rozdíl, ne?

24.07.2012 08:30 | Autor neznámý

A je někde napsáno, že český tým nesmí anglicky mluvícího kapitána?

24.07.2012 08:28 | Autor neznámý

Proč by to cizí týmy nemělo zajímat? Je to Open Championship of the Czech Republic, takže  bych předpokládal, že vítěz tohoto turnaje je podle anglického znění propozic automaticky mistrem ČR.

24.07.2012 08:08 | Autor neznámý

České týmy si snad propozice přečtou v češtině a cizí týmy ten dovětek vůbec nemusí zajímat tak wo co go?

24.07.2012 07:55 | Autor neznámý

Johnny01: Co je na té citované větě špatně? Oba se na jejím obsahu shodujeme. Máte pravdu, že ten odkazovaný článek jsem nenašel, moje chyba.

Ale pokud půjdeme do důsledků, v nadpisu článku i prvním odstavci se píše o pořádání v roce 2011, takže letos máme přeborníka za loňský rok, ale to je detail.

Ale v téhle diskuzi přece nejde o to, jestli vyhrála Lípa nebo Turnov, ale aby se vyjasnilo, jak to vlastně s organizací těchto soutěží je. Diskutovalo se i na webu Lípy a někdo tam psal o rozdílu mezi anglickou a českou verzí propozic. Podle české verze "Mistrem ČR se stane nejlépe umístěné družstvo reprezentující klub, který je registrován u ŠSČR a startují za něj max. dva hráči, kteří nejsou členy tohoto klubu". Jasná věta, ale v anglické verzi vůbec není, takže kdo je mistrem ČR podle anglické verze, když se turnaj jmenuje "Open Championship of the Czech Republic ..."? Propozice by se měly shodovat.

Nejde o nic jiného, než aby bylo jasné předem, o co se hraje.

23.07.2012 23:48 | Autor neznámý

PetrT - plácáte hlouposti, jste ubohý.

cz593628 - "Je tedy jasné, že nejprve se ŠSČR rozhodl uspořádat soutěž, poté vypsal konkurz na pořadatele, který vyhrál AVE-kontakt." Jasná je pouze vaše neznalost a omyl. Je to takový problém trochu hledat? www.chess.cz/www/assets/files/informace/stk/Konkurzy_2012.pdf Jinak viz P.Z. Ten odkazovaný soubor byl zveřejněn už 13.10.2011 a nikomu to nevadilo? Až teď se jaksi dodatečně hledá, jak by se Lípa jako dostala na 1. místo.

Ještě bych měl otázku: Kdy byl podle vás termín pro podání přihlášek? (čl. 3.3.4)

23.07.2012 18:06 | Autor neznámý

No, to je hodně kostrbaté vysvětlení. Vlk se nažral a koza zůstala celá.

23.07.2012 17:29 | Autor neznámý

Rozpis soutěže = pravidla, podle kterých se daná soutěž hraje.

Propozice = pravidla, podle kterých se daná soutěž hraje.

V případě, že je předem vydaný rozpis soutěže, tak STK kontroluje, zda-li propozice odpovídají rozpisu. Pokud pro danou soutěž rozpis soutěže není, schválením propozic se propozice zároveň stávají rozpisem soutěže.

Tedy pořadatel akce si neurčuje kritéria. Pořadatel je jen navrhuje a musí projít schválením příslušné komise (STK nebo KM).

23.07.2012 16:26 | Autor neznámý

P.Z.: Nicméně ani tato formální chyba nemění nic na tom, že pořádání těchto soutěží je v kompetenci šachového svazu, který by měl podle soutěžního řádu připravit jejich rozpis. Zeptám se ještě jinak: jestliže se náš oddíl přihlásí do konkurzu na pořadatele těchto soutěží, od koho obdrží rozpis soutěže?

Stále platí, že AVE-kontakt byl pověřen pouhým pořadatelstvím a nemůže přece rozhodovat o kritériích, podle kterých bude vyhodnocen přeborník. To snad musí předem stanovit svaz rozpisem, ne?

Kdo jiný než funkcionáři výkonného výboru by měl dodržovat řády, které vydávají?

23.07.2012 13:43 | Autor neznámý

Ano, došlo k formální chybě v článku Vyhodnocení konkurzů 2012. Správně měl první odstavec znít: Pořádáním MČR ve Fischerových šachách a MČR v rapid šachu byl pověřen AVE-Kontakt. Tyto soutěže se odehrájí v rámci Pardubického Czech Openu 2012. Dále byl na základě předložených propozic přidělen statut otevřeného MČR těmto turnajům Czech Openu: Turnaj 4-členných družstev, bughouse chess a Bleskový maratón. Všem, které jsem uvedl v omyl svým spěšným sepsáním článku se omlouvám. Petr Záruba

23.07.2012 12:56 | Autor neznámý

Ta simultánka by mohla být dobrá ne? Třeba v pátek odpoledne před příštím blicákem na chlumu. Na nějakou ego-politiku bych se vykašlal, šance hodnotím 50 %-50 %, mohla by to být dobrá akce. Pavel Čech je zábavný společník, náladu by jistě nezkazil.

22.07.2012 22:31 | Autor neznámý

to Pavel Čech a Pavel Ch: Nejsem z Lípy, ale určitě můžete přijet na seriál bleskových turnajů, viz http://www.sklipa.com/?p=2189 . Jinak si myslím, že se stala chyba, byť formální, viz níže, kterou je třeba do budoucna jasně vyřešit, a to je úkol svazu, resp. stk.  

22.07.2012 14:10 | Autor neznámý

Já si nemyslím, že by to bylo ale vůbec arogantní. Arogantní by bylo říkat, že by je porazil i v simultánce, ale že přeci nebude obětovat kvůli nim den. Nebo říci, že "o dvacet tisíc". Ale Pavel napsal, že je ochoten ve svém volném čase přijet, že dává všanc svoji trofej a zda nějakou protihodnotu nabídnou domácí,  třeba pohoštění s  pitím a večeří, nechává úplně na nich.
 K samotné problematice se vyjádřit v tuto chvíli z pochopitelných důvodů zde nemohu.  

22.07.2012 11:13 | Autor neznámý

Tady přece nejde o žádnou simultánku, ale o to, že Turnov neměl být vyhodnocen v celkovém pořadí MČR. A nabídka p. Čecha na simultánní zápas je jen ukázkou toho jak arogantní člověk to je a toho ani nemusím osobně znát.

21.07.2012 22:47 | Autor neznámý

Odvážné tvrzení pana IM Čecha. Klobouk dolů.A přesto  si dovolím trochu popíchnout družstvo Lípy: tohle si necháte líbit? Tvrdíte, že jste mistři republiky a tady vám člen pořadatelem určeného vítězného týmu (právem) říká, že vás porazí i sám v simultánce, že nepotřebuje zbytek týmu, že na vás stačí sám.To si necháte líbit?

21.07.2012 11:18 | Autor neznámý

Zdravím z místa dění. Áčko, přes obrovské rozdíly v elu, plné velkých překvapení. Atraktivní pro fanoušky, prohlédněte si výsledky/partie. Jen u mne bez překvapení, mne Izreaelský junior přehrál. Tak alespoň při analýze, kde jsme našli společnou řeč "po ruski" jsem mu popřál úpěch, s tím, že se mi (tedy soupeři) zde stalo poslední roky pravidlem, že který snaživec mne v první kole porazí, získá poté normu IM (třeba Jarda Bureš před dvěmi lety).

Pavel Čech: Odvážný jsi tedy (předchozí příspěvek). Přestože jde jen o symboliku, pokud Lípa přijme, jistě by takový úlovek z krku mistra si vystavili v hrací místnosti na nejčestnější místo, hned třeba vedle uloveného desateráka. 
 Vypíše-li nss kurs, rozhodně proti Lípě sázet nebudu. Mistr je mistr, ale simultánka na čas je simultánka na čas. 1,0; spíše čistá jednička bych viděl z pohledu "domácích". Co na to odborník Pavel Háse?
  To kdysi hrál Kasparov proti 4čl týmu v Německu (3x silní IGM+IM). Skoro bych řekl podobný rozdíl v elu jako Pavlem navržená. Udělal neuvěřitelnou psychologickou fintu (naprosto v rámci pravidel), po kterém zápas vyhrál. Předtím se věřilo více týmu. Tak mám ji říci Pavlovi Čechovi či Lípě nebo nestranně oběma? Je ale  pravda, že později Garri porazil i náš repre tým, jeden na čtyři.

21.07.2012 09:06 | Autor neznámý

Neni sprochu... Citi-li se nejen vecni stouralove, ale i hraci SK Lipy poskozeni, nabizim jim dodatecny simultanni zapas o svoji medaili za "pardubickych" podminek: 4 sachovnice, stejna sestava, 1:30 plus 30´ pro kazdeho. Tesim se do Lipy!

20.07.2012 13:45 | Autor neznámý

tak koukal sem na rozdeleni premiaku na ratingove finale,cenovy fond skvely,jen se me osobne nelibi ze stejna cena je pro hrace na poslednim a 4 miste.

19.07.2012 08:54 | Autor neznámý

 PetrT: „Velká gratulace na Lípu, pro mě jste MISTŘI !!!

 

Tak samotná možnost, že se někdo stane mistrem papírově, v rozporu s tím, co se sehrálo za na šachovnicích, je úžasná. Pro mě jsou mistři tým „Kratochvílové“ (v celkovém pořadí 14.). Jdu napsat vlastní soutěžní řád, který diskvalifikuje všechny týmy před nimi.

18.07.2012 22:33 | Autor neznámý

Však oni lidé ze svazu vědí, že udeřila kosa na kámen  Lípa je malý oddíl uprostřed KH kraje a 2. místo se jistě zapíše do klubové historie. Ale je to škoda když tihle hráči mohli být mistři. Na druhou stranu, přece neexistuje aby MČR vyhráli nějací "lipáci" když nemají ani jednoho titulovaného hráče. Velká gratulace na Lípu, pro mě jste MISTŘI !!!

18.07.2012 17:43 | Autor neznámý

Prostě se stala chyba, kterou by měl svaz do budoucna napravit.

18.07.2012 15:20 | Autor neznámý

Johnny01: Ještě doplním - v odkazovaném článku je uvedeno, že STK vyhodnotila konkurz a děkuje všem účastníkům za zaslání nabídek. Je tedy jasné, že nejprve se ŠSČR rozhodl uspořádat soutěž, poté vypsal konkurz na pořadatele, který vyhrál AVE-kontakt. Takže pokládám za logické, že šachový svaz nese za tuto soutěž zodpovědnost a je to oficiální svazová akce, ke které měl být svazem vydán rozpis prostřednictvím svého řídícího orgánu, tedy STK. A nějaké propozice, vydané pořadatelem, můžou řešit maximálně technická opatření - místnost, vklad do soutěže atd. A může se jim říkat "rozpis" nebo jakkkoliv jinak, je to Kocourkov. A pokud svaz žádný rozpis nevydal, nemůže takovou soutěž nazývat mistrovstvím ČR, protože byl hrubě porušen právě ten čl. SŘ 3.1.5, na který se pan Palovský odvolává.

Takže opět dotaz na pány Palovského a Zárubu: kdy vydal svaz oficiální rozpis soutěže, na kterou vypsal konkurz na pořadatele?

18.07.2012 14:55 | Autor neznámý

Johnny01: AVE-kontakt NENÍ řídícím orgánem, je pouze pověřen uspořádáním soutěže a to je velký rozdíl. V odkazovaném usnesení STK je to jasně napsáno. Řídícím orgánem je podle mně STK ŠSČR, která tu soutěž vypisuje. Na svazovém webu ve stejném článku je uvedeno, že STK vyhodnotila konkurz a přidělila pořadatelství. Podepsal to předseda STK Ing. Záruba, je to tedy oficiální svazová akce.

18.07.2012 14:08 | Autor neznámý

Velmi zvláštní ... 

18.07.2012 13:37 | Autor neznámý

Je to MČR, ale neřídí se podle Soutěžního řádu. Řídícím orgánem je AVE-kontakt. www.chess.cz/www/informace/komise/stk/konkurzy/konkurzy-mistrovskych-akci-2012-vyhodnoceni.html A rozpis jsou propozice.

18.07.2012 13:08 | Autor neznámý

Nějak se v tom přestávám orientovat. Máme mistrovství ČR, ale není to mistrovství ČR, jenom se to tak jmenuje, protože si to pořadatel přál kvůli většímu zájmu. Takže můj dotaz na pana Palovského: když bude ve svazové ročence oficiální přehled všech mistrů, bude tam i Turnov jako vítěz soutěže, kterou šachový svaz neorganizuje, nevypisuje ani nepořádá?

Citace: "3.1.5. Kromě výše uvedených soutěží družstev je v kompetenci šachových svazů pořádat i další soutěže družstev (např. ve zrychlených formách hry). Podmínky, za jakých se tyto soutěže hrají, stanoví příslušný ŘO samostatným rozpisem."

Kdo je řídícím orgánem tohoto mistrovství? Vypsal tu soutěž oficiálně šachový svaz nebo pořadatelé? Zatím mně to připadá spíš jako přebor Kocourkova. Tím spíš, že (patrně ze skromnosti) u těch propozic není nikdo ani podepsaný, zřejmě to byl anonym.

18.07.2012 13:01 | Autor neznámý

Díky za odkaz, ale to není rozpis soutěže od ŘO, nýbrž jen propozice pořadatele.    

18.07.2012 12:23 | Autor neznámý

Když to mám napsat srozumitelně a co nejpřesněji, pak pardubické Fko je mistrovskou soutěží, která není vyjmenovaná v 3.1.1 až 3.1.4 SŘ ŠSČR a tedy podmínky účasti, systém hry řídí ŘO. Tedy nemusí se hrát každý s každým, nemusí se hrát tempem 90min/40 tahů + 30 min + 30s/tah atd. Tahle soutěž se hraje podle 3.1.5 SŘ ŠSČR.

"3.1.5. Kromě výše uvedených soutěží družstev je v kompetenci šachových svazů pořádat i další soutěže družstev (např. ve zrychlených formách hry). Podmínky, za jakých se tyto soutěže hrají, stanoví příslušný ŘO samostatným rozpisem."

Hraje se běžný turnaj 4 člených družstev, bez jakýhkoliv omezení. Po dohrání tohoto turnaje je sestavena výsledková listina. Z této listiny jsou vybráni družstva splňující podmínku ŘO pro MČR 4-členných družstev (v tomto případě družstva splňující podmínku: Mistrem ČR se stane nejlépe umístěné družstvo reprezentující klub, který je registrován u ŠSČR a startují za něj max. dva hráči, kteří nejsou členy tohoto klubu) a je sestavena nová výsledková listina, která je brána jako výsledková listina pro MČR 4-členných družstev.

18.07.2012 12:00 | Autor neznámý

Prostě jiné mistrovské soutěže se řídí dle článku 3.1.5. Ale to už jsem psal níže a kdesi to zapadlo. A to je i případ pardubického F turnaje. Tady prostě pořád převládá pocit, že celý tento turnaj se hraje podle SŘ a přesněji podle celého článku 3 a to podle mne není pravda.

18.07.2012 11:50 | Autor neznámý

Já se bavím pouze o této akci v kontextu článku 3 SŘ ŠSČR - Mistrovské soutěže družstev - jako o mistrovské soutěži družstev, kdy je to OTEVŘENÉ MČR, tady prostě z logiky věci nemůžu napasovat článek 3 SŘ ŠSČR - Mistrovské soutěže družstev. Pro týmy, které startují pod hlavičkou MČR, tak ty hrají podle SŘ článku 3 a ostatní týmy ne (ty už hrají podle rozpisu nebo podle čeho)? Už jsem to psal na stránky ŠK Lípa - pak by museli platit i ostatní články SŘ např. 3.6.5. Jestliže rozhodčí neobdrží ve stanovenou dobu zahájení utkání sestavu jednoho z družstev, začíná plynout čekací doba v délce 120 minut (resp. v délce stanovené ŘO), po kterou je nutno vyčkat odevzdání sestavy chybějícího družstva. Dokážete si představit tu absurditu?? A co soupiska?? Potvrzené hostovačky??   

18.07.2012 11:40 | Autor neznámý

No věta že mistrovství ČR není mistrovskou soutěží zní poněkud paradoxně. Jak tomu mám rozumět? K čemu tedy ten titul slouží? Proč ho šachový svaz ČR uděluje?

18.07.2012 10:50 | Autor neznámý

Rozpisem jsou zveřejněné propozice - viz http://www.czechopen.net/cz/festivalove-turnaje/f-turnaj-druzstev/. Už se prosím zbavte "bludného kořene", že když uspořádám např. rapid družstev, vydám propozice a co tam není uvedeno, tak automaticky platí SŘ pro mistrovské soutěže. Stejně tak se zbavte bludu, že když STK přidělila této akci titul MČR, tak se automaticky jedná o mistrovskou soutěž.

18.07.2012 10:13 | Autor neznámý

Kde je ten rozpis ? 

18.07.2012 00:31 | Autor neznámý

"3.1.5. Kromě výše uvedených soutěží družstev je v kompetenci šachových svazů pořádat i další soutěže družstev (např. ve zrychlených formách hry). Podmínky, za jakých se tyto soutěže hrají, stanoví příslušný ŘO samostatným rozpisem."

Sem spádá i tento open, takže není co řešit, Lípa se jen ztrapňuje. Gratuluji Turnovu k titulu.

17.07.2012 21:56 | Autor neznámý

Pokud má tato soutěž statut MČR, musí se řídit podle platného SŘ. Jestliže se jím neřídí, měl by jí být ten statut odebrán.  

17.07.2012 20:52 | Autor neznámý

 to buch: nerozčilujte se, že tady pár lidí nezná pravidla, ale tvrdošíjně obhajuje neobhajitelné, to je přece zcela normální...

17.07.2012 13:00 | Autor neznámý

No samozřejmě, a v propozicích je jasně řečeno, jak musí být postaveno družstvo, aby se do MČR započítávalo, což Turnov samozřejmě splnil, a proto je výkřik z Lípy zcela nesmyslný. Navíc jsem nikde nezachytil informaci, že by byla nějaká námitka oficiálně podána, takže celou "aféru" považuju spíš za úlet, nebo za pokus o rozvíření diskusních vod, které už začínaly být příliš stojaté a mohly by nám i zasmrádnout...

17.07.2012 13:00 | Autor neznámý

"Mistrem ČR se stane nejlépe umístěné družstvo reprezentující klub, který je registrován u ŠSČR a startují za něj max. dva hráči, kteří nejsou členy tohoto klubu"

Takže tady někdo jenom kalí vodu

17.07.2012 11:58 | Autor neznámý

Zdravím diskutující, chtěl bych se zeptat, z čeho usuzujete, že pardubické Fko – Otevřené MČR 4členných družstev se hraje podle SŘ? Této akci byl pouze přidělen status MČR bez jakékoliv dotace ŠSČR – viz konkurzy, pořadatelem je AVE Kontakt. Nikde jsem se nedočetl, že ŘO je STK ŠSČR, dle mého názoru je "ŘO a pořadatelem" této akce Ave Kontakt. Nikde v propozicích nevidím, že se hraje podle SŘ ŠSČR, ale pouze dle propozic, které zveřejnil pořadatel a jasně nastínil pravidla a podmínky. Proč tuto situaci nikdo nezpochybnil již v minulých letech?

Proč jako rozhodčí minulých ročníků jsem nikdy neviděl a nikdy nepožadoval a nekontroloval žádnou hostovačku a žádné potvrzení o registraci cizince? Můžete mi někdo selsky dát odpověď na výše uvedené věty? Pokud tady chce ŠK Lípa aplikovat SŘ – tak maximálně článek 3.1.5 SŘ a pak jsou alfa a omega pouze rozpis, v tomto případě propozice soutěže.

17.07.2012 11:30 | Autor neznámý

Po přečtení článku na stránkách ŠK Lípa, zejména části o předávání cen "Vyhlášení výsledků je v režii pořadatelů – mistrovský titul a pohár získává Turnov, my za svůj výkon v MČR dostáváme pouhých 5 dětských medailí jak je pojmenoval Matyáš a diplom … pak si nás ještě vyfotí, ale středem pozornosti jsou hráči Ruska a Turnova …" se nemohu nezeptat, zda-li hráči ŠK Lípa budou po uznání protestu trvat na opkavání ceremoniálu http://www.youtube.com/watch?v=-9r9aNHuMFQ

17.07.2012 11:26 | Autor neznámý

No sláva, konečně aférka na které si smlsneme!

17.07.2012 11:02 | Autor neznámý

 http://khss.chess.cz/?p=2100

17.07.2012 10:51 | Autor neznámý

turnov neni mistrem republiky v tymu mel cizince!!!

17.07.2012 10:47 | Autor neznámý

 Gratuluji Zikudě Turnov k titulu!

17.07.2012 08:11 | Autor neznámý

Buchňa se za stavu 1,5:1,5 domohl své remízy, nicméně "Taková prohra pak posunula Caissu až na celkově devátou pozici". Navíc: zatímco Polabiny po prohře "spadly", Caissa se prohrou "posunula"  Další dotaz na rádio Jerevan: co bylo na (rozhodně zajímavé) partii Kononěnko-Havlíková rozhodující? Dněpr ten mač vyhrál 3,5:0,5 a stačilo mu 2:2...

17.07.2012 07:16 | Autor neznámý

Jedna hodně stará....

Dotaz na rádio Jerevan.

Je pravda, že Ivan Ivanovič Ivanov v Moskvě vyhrál sto tisíc Rublů?

Odpověď: Ano, je to pravda.

Ale nebyl to Ivan Ivanovič Ivanov, ale Petr Petrovič Petrov,
nebylo to v Moskvě, ale Leningradě
a nevyhrál sto tisíc, ale ukradli mu kolo. 

16.07.2012 21:51 | Autor neznámý

tak to už je silné kafe, tak opravuji

16.07.2012 21:36 | Autor neznámý

No a teď by to ještě chtělo opravit, že jsem neprohrál, ale remizoval, a už to bude úplně OK...

16.07.2012 16:38 | Autor neznámý

 http://www.63plus1.cz/3101/prispevek/#diskuze

16.07.2012 16:32 | Autor neznámý

 http://www.sklipa.com/?p=2173#more-2173

16.07.2012 13:41 | Autor neznámý

patrně, opraveno

16.07.2012 12:35 | Autor neznámý

Musím potvrdit třebíčského Buchníčka, šotek, Word a kdo ještě....?!

16.07.2012 12:18 | Autor neznámý

Tak to bude dobré s naším šachem, když již VV má i svého bubeníka tedy bubeníčka.

Že by na chybě nesla vinu opravárenská aktivita mistra Wordu? 

16.07.2012 12:10 | Autor neznámý

A není on ten FM Bubeníček nakonec Buchníček?

16.07.2012 11:49 | Autor neznámý

pekny rozhovor prijemne sem si pocetl a musim hernu pochvalit takovy projekt na ceske pomery chybel...