Mezinárodní den hlavolamů oslaven světovým rekordem

14.07.2012 15:45 | Czech Open 2012

Na třináctý červencový den připadají narozeniny nejslavnějšího vynálezce hlavolamů na světě – Erna Rubika. Je tedy logické, že na stejný den byl vyhlášen mezinárodní den hlavolamů. A ten byl letos na Pardubickém CZECH OPEN 201...

Na třináctý červencový den připadají narozeniny nejslavnějšího vynálezce hlavolamů na světě – Erna Rubika. Je tedy logické, že na stejný den byl vyhlášen mezinárodní den hlavolamů. A ten byl letos na Pardubickém CZECH OPEN 2012 skutečně pořádně oslaven. Už kolem deváté hodiny ranní se na ledové ploše sešli vyznavači rychlostního skládání Rubikova hlavolamu. Během dne se mladí pánové a letos konečně ve větším počtu i dámy utkali v několika disciplínách – skládání kostky 4x4x4 poslepu, skládání kostky 3x3x3 nohama, square one, „nejméně tahů“ a skládání větších kostek 7x7x7 a 6x6x6.

Dva světové rekordy a český úspěch

Hned první disciplína, skládání kostky 4x4x4 poslepu, přinesla důvod k nadšení, a to když maďarský závodník Marcell Endrey časem 2:48,88 pokořil světový rekord. „Jsem nadšený! Skládání poslepu je vždycky trochu napínavé. Někdy se ve vlastních myšlenkách ztratíte a pak už jen čekáte, co uvidíte, když vám sundají škrabošku. Já jsem nejdřív viděl složenou kostku a pak ten čas. Skoro jsem tomu nevěřil!“ okomentoval svůj světový úspěch mladý Maďar.

Ve stejné disciplíně, ale přišel také první český úspěch. Vojtěch Dvořák sice s časem 19:32,00 skončil těsně pod stupni vítězů, ale i on měl důvod k oslavám – stal se totiž úplně prvním českým závodníkem v historii, který kostku 4x4x4 poslepu úspěšně složil.

Další rekord padl záhy. Pro ty, kteří jsou zvyklí na dynamické rychlostní skládání „rubikovek“ možná disciplína „fewest moves“ (nejméně pohybů) vypadá nudně, je ale velmi náročná na přemýšlení. „Traduje se a je to i dokázáno, že jakékoliv pravidlové rozložení Rubikovy kostky lze zpět složit na 21 tahů. V této disciplíně soutěžící hledají řešení hlavolamu tak, aby se magické 21 přiblížili,“ vysvětlil organizátor turnaje ve skládání Rubikovy kostky Jaroslav Fleberk. Magická hranie 21 tahů, ale není dogmatem, jsou i nastavení, která se dají vyřešit rychleji, jak ukázal vítěz Tomoaki Okayama z Japonska. Jeho zbrusu nový rekord má hodnotu 20 pohybů.

Poslední dnešní disciplínou rubikářů byla varianta hlavolamu zvaná SQUARE ONE neboli Cube 21. Jedná se o ryze český vynález, kdy je kostka rozdělena na nestejné dílky a podobně jako její známější podoba je úkolem hráče sestavit ji zpět podle barev. „Je to složitější, protože během nastavení kostky vznikají různé útvary. Celkově to skládání působí poněkud chaoticky a závodníci se musí více soustředit,“ prozradil Flejberk.

A když český vynález, tak také český vítěz! Martin Zahradník za sebou nechal všechny soupeře už v rozřazovacích kolech a svou formu ve finále jen potvrdil. Výsledným průměrným časem 21,18 si zajistil zlatou medaili.

Ani šachisté se nenechali při pátku zahanbit a pilně pokračovali v rozehraných turnajích. Mistrovství republiky čtyřčlenných družstev pokračovalo dvěma koly, juniorské týmy měly na programu kolo pouze jedno. Dnešním dnem také začal ratingový turnaj Infiniti open.

Čtyřčlenná družstva bojovala hned dvakrát

Druhý hrací den turnaje OCÉ OPEN pokračoval hned dvěma koly. Po obou odehraných kolech zůstala už jen osmička týmů s plným bodovým ziskem a vedení se ujal rusko-ukrajinský Dněpr. Na celkovém druhém místě a tedy ve vedení MČR je tým Duras BVK Brno. Čtvrté kolo tak přinese zajímavý duel mezi celkově prvním a druhým týmem.

Velkým překvapením je zaváhání favorizovaného Yamalu, který remizoval 2:2 s ŠK ERA poštovní spořitelna B. Zvlášť dobrý výkon předvedl pardubický FM Aleš Jedlička, když porazil IM Pavla Potapova. Pro rodinu Potapovů to byl vůbec špatný den – otec již zmíněného mezinárodního mistra GM Alexander Potapov prohrál s jistě hrajícím Pavlem Šplíchalem.

Malou perličkou z dosavadního průběhu turnaje je, že hned v prvním kole levou nohou vykročil náš turnajový expert IM Petr Pisk a po dvou letech poprvé prohrál.

Junioři pokračovali dalšími bitvami

Druhé kolo chlapců nepřineslo v podstatě žádné překvapení, favorité bez problému upevnili své pozice. Polsko suverénně přejelo Německo B ½ : 3 ½. Zajímavý souboj předvedli hráči Německa A s Maďarskem. Partie se tahaly až do pozdních večerních hodin a nakonec souboj dopadl remizou 2:2. Také rumunský reprezentační tým potvrdil svou sílu a porazil české chlapce poměrem ½ : 3 ½.

Dívčí kategorie se hraje celé v režii týmu Rusko I., které porazilo Německo II. a už po druhém kole má náskok na své největší konkurentky z Polska. Zatím výtečně hrají dívky České republiky B, obzvlášť Jana Zpěváková předvádí skvělé partie a zatím má plný bodový zisk.

Vzhledem k tomu, že po dohodě s kapitány jednotlivých družstev došlo k úpravě programu, čeká juniory a juniorky v sobotu a v pondělí dvoukolo, a to vždy jedna partie od 9 hodin ráno, druhá pak od 16 hodin odpoledne. Zbytek partií se posune na čtvrtou odpolední. Turnaj tak skončí v pondělí, vyhlášení pak bude v úterý.

Rozjíždí se ratingový turnaj INFINITY OPEN

Ve startovní listině otevřeného ratingového turnaje je prvním nasazeným hráčem ukrajinský GM Gennadi Gutman, hned za ním vstupoval ze druhého místa do turnaje český IM Vojtěch Plát, který je podle slov Petra Piska největší nadějí českého šachu. „Vojta už nějakou dobu atakuje velmistrovské normy a vzhledem k jeho dosavadní formě by se mu to mělo v dohledné době podařit,“ poznamenal Pisk.

Na jedenáctém místě startovní listiny se objevilo jméno Jan Macháň, což je velmi nadějný mladík z klubu SK Polabiny 2222 Pardubice.

V prvním kole se nestalo nic zajímavého, favorité uhráli své partie bez problémů a těší se na další kola. „Tento turnaj je v Pardubicích chápán jako naděje pro mladé šachisty, kteří chtějí sbírat zkušenosti a body do ratingu. Výbornou pozici tady díky tomu pak mají hráči z Polabin, pro které je to domácí půda,“ připomněl IM Pisk.