Festivalové aktuality 17. července

18.07.2012 09:18 | Czech Open 2012

Mistrovství Evropy juniorských družstev (chlapci) - Poslední kolo před koncem turnaje jsou stále ve vedení skvěle hrající Poláci, kteří udělili kanára chlapcům z Říčan. Stejným výsledkem skončil i duel našeho druhého týmu v tu...

Mistrovství Evropy juniorských družstev (chlapci) - Poslední kolo před koncem turnaje jsou stále ve vedení skvěle hrající Poláci, kteří udělili kanára chlapcům z Říčan. Stejným výsledkem skončil i duel našeho druhého týmu v turnaji s týmem Německo A. Mezi včerejší vítěze patří také týmy Rumunska, Maďarska a Chorvatska. Dnešní kolo rozhodne o medailistech mezi Polskem a Maďarskem na prvním a druhém místě, i když do tohoto souboje jdou Poláci s jasnou výhodou. Na stříbrnou pozici se budou chtít prodrat buď Německo A nebo Rumunsko. Naši chlapci jsou zatím na sedmém místě.

Mistrovství Evropy juniorských družstev (dívky) - Oba dva hlavní favorité – tedy Rusko I a Maďarsko včera ztratili bod za remizu. Výhru si připsala děvčata Slovinska a České republiky B, kde opět partii perfektně zvládla Jana Zpěváková výhrou nad Ioanou Gelip (2024). Dívky A měly dnes volno. Na prvních třech místech je tak zcela jasně oddělená skupina, která se popere o medaile – Polsko, Maďarsko, Rusko I. Závěrečné kolo turnaje začíná v ranních hodinách, vyhlášení se plánuje na druhou hodinu odpolední.

HOTEL KRISTL OPEN – otevřené MČR ve Fischerových šachách – memoriál Vladimíra Nováka

Hned v ranních hodinách zasedli před velkou nástěnnou šachovnici účastnící turnaje ve Fischerových šachách, mezi nimi byl i GM David Navara, současná česká dvojka, který tento turnaj v minulosti již vyhrál. V rámci HOTEL KRISTL OPEN se konalo také mistrovství České republiky. „Fischerky jsou forma šachu, při které se v každém kole podle předem jasně daných pravidel losuje postavení figur na základní řadě šachovnice. Vznikají tak zcela nové kombinace, na které není možné se předem připravit,“ vysvětlil ředitel festivalu CZECH OPEN 2012 Jan Mazuch. V názvu turnaje figuruje také jméno Vladimír Novák, který podle slov ředitele Mazucha výrazně přispěl ke vzniku festivalu, jak ho dnes známe. „Přišel s tím, že nemá cenu dělat malý turnaj na dva dny, ale chce to aspoň týdenní turnaj se započítáním do žebříčků. Zároveň nám pomohl s mezinárodní účastí, takže hned na prvním ročníku jsme měli hráče ze tří zemí,“ připomíná Vladimíra Nováka Mazuch.

Včerejší účast na HOTEL KRISTL OPEN byla také mezinárodní, k registraci přišli dva Litevci, Rakušan, Slovák a Němec. Do počtu čtyřiceti hráčů je pak doplnili čeští šachisté v čele s GM Navarou, GM Petrem, IM Šimáčkem a IM Burešem. Nejvýše nasazenou ženou pak byla WIM Havlíková.

Po sedmi odehraných kolech, ve kterých se střetli i největší favorité, se v čele tabulky usadil dle předpokladů GM Navara, jediným jeho zaváháním v turnaji byla remiza s druhým nasazeným GM Buhmannem. Stal se tak nejen celkovým vítězem, ale také mistrem republiky. Celkově druhý skončil německý GM Buhmann a za ním na bronzové celkové, ale stříbrné republikové příčce GM Petr. Trojici českých hráčů na stupních vítězů Mistrovství republiky doplňuje IM Šimáček. WIM Havlíková potvrdila svou úroveň a v celkovém pořadí skončila dvanáctá.

Pět otázek pro GM Davida Navaru, čerstvého mistra republiky

Jak složitá byla letos cesta za titulem v MČR Fischerových šachů?
"Cesta za titulem byla vcelku náročná, protože turnaj byl silně obsazen. Tentokrát jsem ale hrál v dobré formě. Navíc někteří pravidelní účastnící s mezinárodním titulem nehráli. Vítězství sice nebylo tak přesvědčivé, jak napovídá přehled partií, ale jsem spokojen."

Co Vás přitahuje k této formě šachu?
"Mě na tom baví ta možnost tvořit. Od prvních tahů hraji novou pozici a nemusím memorovat žádné varianty. Mohu prostě hrát. Věřím, že se právě ve Fischerových šachách může ukázat herní síla a že tam je mnoho nových možností, kterých v běžném šachu ubývá."

Bylo nějaké zajímavé postavení figur při dnešním turnaji?
"Zajímavých průběžných i výchozích pozic bylo více, ale nemohu říct, že bych si je zapamatoval. Mám ale partie zapsané, takže se k nim mohu vrátit."

Jedinou remízu s vámi uhrál GM Buhmann z Německa, jaký to byl soupeř?
"Byla to těžká partie, soupeř hrál dobře a v zahájení získal výhodu, takže pak hrál na výhru. Byl jsem rád, že nakonec zůstalo u remízy."

V posledním kole jste narazil na jednoho z bývalých vítězů tohoto turnaje GM Petra, kterého jste přesvědčivě porazil. Byla partie s ním zajímavá?
"Myslím, že Martinovi ta partie moc nevyšla, přišel mi trochu unavený, takže se mi podařilo lehce vyhrát."

BULINSKÝ & VÁVRA OPEN – Otevřené mistrovství České republiky v bleskovém maratónu

Bleskový maraton – to je vlastně takové synonymum pro extrémní šachovou disciplínu. Během 24 hodin se systémem každý s každým odehraje hodně přes stovku partií. „Letos jsme byli trochu pomalejší, malinko nám vázla návaznost, ale to je vždy závislé na tom, jaká skupina lidí se sejde,“ vytknul jedinou nedokonalost letošnímu maratonu jeho organizátor Jaromír Šulc. Jinak ale bylo vše v nejlepším pořádku a účastníci byť unaveni, byli spokojení. „Měli jsme jen jednoho odpadlíka a u něj sehrála svou roli asi i nemoc, protože odešel do postele už před půlnocí. Ostatní vytrvali, i když občas se nějaký ospalec našel,“ usmíval se Šulc a ocenil tak výdrž a odvahu hrajících.

Celkovým vítězem turnaje se stal GM Kononěnko, který tak snad trochu přidal na své formě, kterou piluje do hlavního turnaje. Celkově čtvrtým, ale prvním z Čechů, tedy mistrem republiky se stal IM Petr Neuman (2476).

Pár otázek pro IM Petra Neumana, čerstvého mistra republiky

Proč jsem si vybral maraton?
"Protože jsem se asi už úplně zbláznil. Soudný člověk tohle nikdy nemůže hrát. (smích)"

Jaké to bylo? Dlouhý turnaj, spousta partií, jen krátké pauzy…
"Je to 24 hodin plných šachu. Program je asi takový, že za 2 hodiny se odehraje 10 kol, pak krátká pauza a znovu. Ani nevím kolik partií to bylo… asi 120."

Jak se udržet v bdělém stavu?
"To bych taky rád věděl. (smích) Já jsem poslední dvě hodiny pospával už i při partii, u jedné jsem dokonce regulérně usnul."

A i přes to se výsledek zadařil perfektně – Mistr republiky a k tomu třetí místo. To nenaznačuje, že byste prospal víc než jednu partii :-)
"Měl jsem nahráno ještě z dřívějších hodin, kdy jsem neusínal."

Celkovým vítězem je GM Kononěnko, s ním jste se během turnaje musel potkat dvakrát. Jaké s ním byly partie?
"Dvakrát jsme hráli, jednou mě porazil, jednou byla remíza. No, rozhodně je výborný, zvlášť v těch pětiminutovkách. Vím, že říkal, že se necítí v úplně optimální formě, ale řekl bych, že zas tak hrozné to nebude. I když z těch dvou bleskovek se to těžko odhadne…"

Vy jste ve třech dnech třikrát mistr republiky. To je možná rekord festivalu. Prozraďte, jak se to dělá, jaký je recept?
"V prvním případě musíte být ve správném týmu, se Zikudou Turnov se nám podařilo vyhrát MČR čtyřčlenných družstev. Druhý titul je z online přeboru Čech v pětiminutovkách, to bylo asi nejtěžší. A teď tady v maratonu, což bylo sice vyčerpávající, ale asi šachově nejjednodušší, konkurence tu nebyla tak velká."

Online šachy jsou docela zvláštní disciplína a tady byla k vidění poprvé, jaký je pro Vás rozdíl od normálních partií u stolu?
"To je zcela jiná disciplína. Přirovnal bych to asi k tomu, že dva lidi umí běhat skoro stejně rychle, ale jednoho postavíte na trať stadionu a druhého na rozorané pole. Oba jsou běžci, ale zážitky mají odlišné. Tak je to i v šachu na internetu, prosazují se tam jiní lidé."

Čím vás online šachy lákají?
"Pro mě to není nic moc nového, hraji online už dlouho, ale rozhodně nejsem žádný IT technik, neumím vychytávky s myší, připojením. Ti specialisté jsou často z oboru IT, tuhle výhodu já nemám."

A co bude teď?
"Asi půjdu spát. A abych zabránil tomu, že jsem přetažený a neusnu, nejspíš ještě něco popiju. (smích)"

Kompletní tisková zpráva ke stažení.

Odkazy

CZECH OPEN - oficiální stránky
On-line přenos

Výsledky - Bleskový maraton
Výsledky - Fischerovy šachy
5x 6979x
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat
18.07.2012 20:01 | Autor neznámý

to bolek: OK ! 

18.07.2012 15:20 | Autor neznámý

capjar: opraveno, tohle by mě fakt nenapadlo hlídat

jezderc64: odkaz na výsledky maratonu a Fischerek jsem doplnil ke článku

18.07.2012 13:06 | Autor neznámý

Výsledky maratonu jsou "utajeny"....?! Škoda, průběžné výsledky některých turnajů nejsou....?! Zpravodajství  z takové velkolepé akce nic moc...?! Možná je to škoda, .....

18.07.2012 10:26 | Autor neznámý

Kde jsou výsledky maratonu?

18.07.2012 10:02 | Autor neznámý

Fišerovy šachy ?? Snad Fischerovy ...