ČEZ Arena se pomalu připravuje na MČR v online šachu

15.07.2012 11:13 | Czech Open 2012

Jedná se o historicky první mistrovství republiky v online šachu a bude se konat v pondělí 16. července. Cenový fond všech tří turnajů činí 100 000 korun. Cenové fondy jednotlivých turnajů jsou: 26 000 pro turnaj s 1 minutou na partii...

Jedná se o historicky první mistrovství republiky v online šachu a bude se konat v pondělí 16. července. Cenový fond všech tří turnajů činí 100 000 korun. Cenové fondy jednotlivých turnajů jsou: 26 000 pro turnaj s 1 minutou na partii, 35000 pro turnaj se 3 minutami na partii, 39 000 pro turnaj s 5 minutami na partii. Celkem 36 účastnických míst ve 3 turnajích obsadilo 20 hráčů. Mezi nimi dva velmistři, GM Jan Krejčí (2476) a GM Miloš Jirovský (2451). Většina účastníků turnaje má titul IM nebo FM.

Pro každé finále (na 1 minutu, 3 minuty a 5 minut) se hrály tři silně obsazené kvalifikační turnaje, jejichž sítem neprošlo hned několik mezinárodních mistrů. Po absolutním finále proběhnou v prostředí Online arény také ratingová finále neboli MČR v příslušných ratingových kategoriích – do 1899, do 1999 a do 2099 (pouze na 5 minut). Více informací naleznete na stránkách www.sscr.premiumchess.net.

Mistrovství Evropy juniorských týmu odehrálo dvoukolo

Třetí kolo ME juniorů začalo už v 9 hodin dopoledne. Čeští chlapci se posadili k deskám proti favoritům z Polska, kteří mají v sestavě dva silné mezinárodní mistry. Podlehli poměrem ½ : 3 ½, když jedinou remízu uhrál Štěpán Seidl s IM Sadzikowskim. Suverénně se projevují i nadále také Maďaři. Ti porazili mladý tým z Říčan, který využil výborné příležitost zúčastnit se mezinárodní akce a nasbírat tak potřebné zkušenosti, poměrem 3½ : ½.

Čtvrté kolo chlapeckého turnaje přinesl výbornou hru našeho týmu, když se zrodila výhra nad Německem B ½ : 3 ½. Stejným poměrem zvítězili také oba favorité z Polska a Maďarska. V celkovém pořadí jsou ve vedení poláci těsně před týmem Maďarska.

I dívky dopoledne pokračovaly třetím kolem. Výborný výkon podala opět Jana Zpěváková, která porazila svou jmenovkyni z reprezentace A Janu Maříkovou. Favorizované Rusko I. mělo dopoledne volno, tudíž naše děvčata B obsadila po dopoledním kole průběžnou první pozici. Odpoledne se jim už ale tolik nevedlo a podlehly Němkám 2:0, jsou tak po čtyřech kolech na 3. místě, což je příjemným překvapením.

Rozhovor s GM Markem Vokáče, trenérem a kapitánem juniorských reprezentačních týmů

Jak na tom jsme s juniorskými talenty v porovnání s konkurencí, která do Pardubic přijela?
"Upřímně řečeno, určitě jsme to sem nepřijeli vyhrát. Spíše si tu chceme oťukat, jak se šachy ve zbytku světa hrají a co všechno neumíme. Adepty na vítězství jsou určitě Poláci, ti mají mnohem více zkušeností a možná ještě i Němci, i když těm jsem zatím moc pozornosti nevěnoval."

Jaký jste tedy do Pardubic přivezl tým?
"Nemáme tu žádnou vyloženou hvězdu, přivezli jsme tak nějak vyrovnané šachisty, kteří to hrají přiměřeně. Možná to není 100% nejlepší tým, co máme k dispozici, ale skoro je to tak.
Mezi holkami je to žalostné. V osmnáctkách nemáme vlastně žádnou šachistku, takže tady v Pardubicích hrají holky z kategorie šestnáctek. Jsou tedy mladší a nezkušené, což se na hře hodně projevuje. Docela překvapivě tu hodně vyčnívá Jana Zpěváková, hraje skvěle, což jsem osobně úplně nečekal. "

Čím to je? Kde se její hra tolik zlepšila?
"Jana to bere trochu jako svoji životní šanci na poli šachu. Buď tady, nebo už nikdy. Ona si uvědomuje, že je dobrá, ale pravděpodobně ne dost na vrcholový šach, takže se chce ukázat. Reprezentuje poprvé a je neuvěřitelně namotivovaná. Je vidět, že se připravovala, něco se naučila, tatínek ji poradil a pár věcí ukázal. A pak taky hraje chytře. Kdovíjak se v partiích neangažuje, ale stojí na svém a umí čekat. Nenastavuje materiál, hraje tvrdě a co je nejdůležitější, vyhrává časové tísně, ve kterých ženy obecně dělají hloupé chyby. Třeba jí to tady k něčemu nakopne a ona se rozjede k dalším úspěchům."

Proč nemáme lepší hráče v takhle mladé generaci?
"Já mám trochu pocit, že jsme někde udělali chybu. Možná jsme na ně málo tvrdí, málo jim šlapeme na paty. Je prostě smutné, když vidíte, kolik toho ti mladí neumí a hlavně i když se chtějí něco naučit, nakonec to buď zapomenou, nebo nemají dost vůle. Ten nejlepší Polák, co tu hraje, jezdí na každý turnaj s novým zahájením, které si tam zkouší a osahává si ho. Takhle pomalu přidává jednotlivé dílky do repertoáru a učí se. Když se pak chcete s někým z našich kluků na něj připravit, je to problém. Jednak kluci neumí nějaká oslnivá zahájení a nemají tu variabilitu, ale hlavně je těžké říct, co si vybere soupeř. Chtělo by to prostě asi pracovat jinak nebo lépe. Je těžké jasně určit, kde je ta chyba."

A vidíte nějakou cestu, po které by se měli čeští trenéři a jejich svěřenci vydat, aby to dohnali?
"Musí mnohem víc chtít a snažit se. Mnohem víc se učit a hlavně to v té paměti udržet, když už se něco naučí. A pak je potřeba sbírat zkušenosti. Nestačí hrát s vrstevníky na přeborech, tam je konkurence strašně malá. Tam stačí vlastně umět něco málo, protože většina soupeřů neumí nic. To vás nikam neposune. Třeba tady v Pardubicích je hodně otevřených turnajů a podle mě by se tu mělo objevovat mnohem větší procento třeba čtrnáctiletých. Získají tu zkušenosti, střetnou se s jinými soupeři, staršími a lepšími. Ale tohle je jen malý krůček…"

Na začátku turnaje ME juniorských družstev se změnil harmonogram. Původně bylo na programu jedno kolo denně, teď jsou vložena dvě dvoukola. Vyhovuje vám to?
"Vůbec. Není čas na přípravu. Když kluci dohrají v deset večer, holky o něco dřív, tak se pak těžko cokoliv rozebírá. Nemohou si moc odpočnout a hned zas poslouchají, kde byla chyba. Další kolo ráno, abychom ho mohli rozebrat, musíme ukrojit kus času z oběda. Je to prostě moc rychlé. A osm lidí v týmu je hodně, to je pak vlastně jediná možnost říct jim, co se pravděpodobně na šachovnici může objevit a jakým chybám se rozhodně vyhnout, co nehrát…"

Jak jste s dosavadními výsledky spokojen?
"Já to beru z toho pohledu, že jsme sem hlavně přijeli sbírat zkušenosti. Ale mrzí mě, že na první pohled vypadají ty zápasy tragicky prohrané, i když to tak není. Třeba hned v prvním kole se kluci docela drželi, hráli vyrovnaně, ale pak najednou v jeden okamžik všichni vyhořeli, jako by se něco zlomilo a bylo to. Možná je to tím, že na to nejsou zvyklí. Nevydrží psychický tlak a prohrají. Na tom se také musí pracovat."

To je otázka psychiky. Myslíte, že to ovlivňuje jejich věk?
"Asi ano. V Čechách obecně šachisté vyspívají o něco později. Jsme prostě líní, v mládí tomu nevěnujeme dost, takže zkušenosti i chytrost v té hře přicházejí až o dost později. Asi to bude takové naše národní zatížení. Nebo jsme na mladé málo zlí a přísní."

MČR čtyřčlenných družstev – OCÉ OPEN

Océ open měl na programu další dvě kola – čtvrté a páté. Po čtvrtém kole se na výtečném celkovém 3. místě a na druhém místě v rámci MČR drželo družstvo TJ Pankrác, které využilo perfektně svého přívětivého losu a našláplo směrem k medailím. Na první desce se střetly dva české týmy, a to 2222 SK Polabiny A se Zikudou Turnov A. Turnovští potvrdili svou sílu a vyhráli 1:3. O převahu na druhé šachovnici bojovali hráči Dněpru s Duras BVK Brno. Brno nevyužilo šanci na remizu a zápas nakonec skončil těsnou remizou 1 ½ : 2 ½. GM Kononěnko, který nastoupil v dopoledním kole za Dněpr, odehrál nepříliš dobrou partii, která skončila remizou s IM Vyskočilem. Překvapením kola byla ztráta favorita z Ruska – Yamalu – s 21. Nasazeným týmem nadějných mladíků MP4.

V pátém kole se střetli zatím průběžně vedoucí týmy soutěže – Zikuda Turnov A s Dněprem. Zápas skončil remizou, což oběma soupeřům zachovává stejné šance na zisk cenných kovů. Na druhé šachovnici zasedl TJ Pankrác proti Ak AD Jičín. I tento zápas byl remízový, takže Pankrác se udržel v kontaktu se špičkou a je průběžně na 4. místě, přeskočila ho jen Zikuda Turnov B, která poměrem 1:3 vyprovodila od šachovnic hráče SK ERA poštovní spořitelna. Yamal v tomto kole odehrál povedenější zápas než v předchozích dnech a 3:1 zvítězil nad Lokomotivou Caissa Bratislava. Rusové jsou tak na průběžném 15. místě.

Rubikova kostka jede! Mladíci v Pardubicích pokořili další světový rekord

Druhým dnem pokračovala soutěž ve skládání nejrůznějších hlavolamů, ať už přímo z dílny Erna Rubika, nebo z jiných produkcí. Dnešní disciplíny: Clock, Pyraminx, vícečetné skládání kostek poslepu, kostka 2x2x2 a standartní kostka jednou rukou.

Výrazněji se umístil český závodník Martin Zahradník, a to na čtvrtém místě v turnaji Clock. „Mám na tuhle disciplínu trochu smůlu. Vždycky skončím těsně pod medailovými pozicemi. Dneska jsem svoje Clock půjčil Milánovi Baticzovi a on mě s nimi porazil, tak jsem zase čtvrtý,“ smál se sympatický mladík. Už několik let, co jezdí Zahradník do Pardubic na festival, ho doprovází i jeho bratr Jan, který se letos poprvé také účastnil soutěže. „Bráchu jsem ani přemlouvat nemusel, magic mu vždycky celkem šel, je to jednoduché. Skončil sice třetí od konce, ale vždyť skoro netrénuje. Navíc byl celkem nervózní,“ usmívá se český řešitel maďarského hlavolamu.

Dynamická disciplína i dnes přinesla světový rekord. Už v kvalifikaci na disciplínu Pyraminx za sebou nechal zbytek startovního pole dánský závodník Oscar Roth Andersen, jeho průměrný čas vypočítaný z 5 pokusů byl 3,25. Nechal tak za sebou ostatní o dvě a více vteřin.

Odkazy

CZECH OPEN - oficiální stárnky
Výsledky - OCÉ OPEN – MČR čtyřčlenných družstev
Výsledky - ME juniorských týmů

On-line přenos
3x 6878x
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
16.07.2012 18:08 | Autor neznámý

A co V.Plát, ten hrát neměl zájem?!

15.07.2012 17:50 | Autor neznámý

 Protože je starý, ME je v kategorii U18 a Bednář je ročník 92.

15.07.2012 17:23 | Autor neznámý

Zdravím, proč v juniorech nehrál třeba Marcel Bednář,který se obrovsky zlepšil a v 1. lize za HOLDII Praha měl skoro 100 procent na šachovnici!  a dostal se přes hranici elo 2300?