Bez šrámu pouze jednička turnaje Liviu-Dieter Nisipeanu

21.07.2012 13:43 | Czech Open 2012

Páteční odpoledne přineslo slavnostní zahájení hlavního velmistrovského turnaje PARDUBICE OPEN a druhého hlavního otevřeného turnaje CHESSBASE OPEN v rámci letošního ročníku festivalu CZECH OPEN 2012. Následujících 9 dní tak bude...

Páteční odpoledne přineslo slavnostní zahájení hlavního velmistrovského turnaje PARDUBICE OPEN a druhého hlavního otevřeného turnaje CHESSBASE OPEN v rámci letošního ročníku festivalu CZECH OPEN 2012. Následujících 9 dní tak bude patřit velkým šachovým bitvám v podání nejlepších šachistů festivalu. Do hlavního turnaje se letos přihlásilo celkem 259 hráčů, kteří se utkají nejen o co nejlepší umístění, ale také o velmistrovské normy, či normy mezinárodních mistrů. Účastníci se do Pardubic sjeli z 30 zemí světa a je mezi nimi 48 velmistrů, 2 velmistryně a 54 mezinárodních mistrů.

Prvním nasazeným hráčem je šachová hvězda GM Liviu-Dieter Nisipeanu (2648) z Rumunska. GM Nisipeanu je bývalým patnáctým hráčem světa, který vyznává útočný styl hry a předvádí atraktivní šachy. O jeho síle se přesvědčil i GM Alexej Širov, kterého GM Nisipeanu vyřadil z finálového turnaje Mistrovství světa ve čtvrtfinále a stal se tak v roce 1999 semifinalistou prestižního turnaje. Čistě Evropský úspěch si připsal rumunský velmistr v roce 2005, kdy vyhrál Evropský šampionát jednotlivců.

Druhým nasazeným hráčem je zkušený hráč ze Spojených států Amerických GM Robert Hess (2639), který po úspěších na amerických open turnajích zkouší kvalitu své hry na Evropské scéně. Třetím nejvýše nasazeným je pak indický GM Chanda Sandipam (2618). Celkově se hlavních turnajů účastní velká skupina hráčů z Indie, která je tradičně velmi silná a nevyzpytatelná. Čtvrtým hráčem s ELO ratingem přes 2600 bodů je vítěz loňského hlavního turnaje CZECH OPEN 2011 GM Dmitry Kononěnko (2608).

Velmistrovský turnaj je letos opravdu silně obsazen, což dokazuje i startovní pozice GM Philippa Schlossera (2596) z Německa. Loni to byl nejvýše nasazený hráč, letos se musí spokojit až s pátou pozicí. „Je skvělé, že každý rok se úroveň a obsazení turnaje PARDUBICE OPEN zvyšuje. Jezdí k nám stále kvalitnější hráči. Loni jsme měli pouze dva účastníky s ratingem přes 2600, letos naše hostesky zapsaly k partiím čtyři takto silné šachisty,“ pochvaloval si ředitel festivalu Jan Mazuch.

Nejvýše nasazeným českým hráčem je i letos GM Jiří Štoček (2573), a to na devátém místě. Dalšími nasazenými Čechy pak jsou GM Cvek (2549) na patnáctém, GM Petr (2525) na čtyřiadvacátém a pardubický rodák GM Jan Votava (2520) na pětadvacátém místě.

Turnaj už od prvního kola slibuje zajímavý vývoj, neboť favorité na prvních stolech už museli řešit drobné potíže. Jediný, kdo nezaváhal je GM Nisipeanu, který přesvědčivě porazil FM Jiřího Adámka z Ostravy. Na druhém až čtvrtém stole pak velmistři remizovali a ztratili tak půl bodu hned v úvodu turnaje. Pátý nasazený GM Schlosser dokonce bílými figurkami prohrál s výtečně hrajícím IM Přibylem z Prahy. Výborně si vedli v prvním kole čeští šachisté – velmistři Cvek, Petr i Votava své partie bezchybně zvládli a připsali si celý bod. Trochu překvapení si připravil do prvního kola GM Štoček, když bílými remizoval s českou reprezentantkou WIM Havlíkovou.

Kompletní tisková zpráva ke stažení.

Odkazy

CZECH OPEN - oficiální stránky
Open A - průběžné výsledky
On-line přenos

3x 8395x
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
22.07.2012 11:21 | Autor neznámý

 videá -Open Pardubice

21.07.2012 17:49 | Autor neznámý

díky, korigováno

21.07.2012 14:25 | Autor neznámý

Já bych jen upřesnil, že Nisipeanu v roce 1999 na MS FIDE nevyřadil ve čtrvrtfinále Sergeje Movsesjana ( ten prohrál zápas s Akopjanem ) , ale Širova a předtím dokázal porazit Ivančuka, ale i to samozřejmě dokazuje jeho sílu.