Prestižní rapid kořistí Chernyshova, Navara druhý

24.07.2009 07:00 | CZECH OPEN 2009

Včerejší, už 8. hrací den, se nesl hlavně ve znamení posledních kol 4 šachových turnajů v rapid šachu. Nejsilněji obsazený byl Synthesia Open, ve kterém mimo jiných nastoupili i velmistři Movsesian, Navara, Mamedov, Láznička, Štoč...

Včerejší, už 8. hrací den, se nesl hlavně ve znamení posledních kol 4 šachových turnajů v rapid šachu. Nejsilněji obsazený byl Synthesia Open, ve kterém mimo jiných nastoupili i velmistři Movsesian, Navara, Mamedov, Láznička, Štoček a Babula. Jejich výkony u jednotlivých šachovnic sledoval asi největší počet diváků od počátku konání turnaje. Konkurovat jim mohli snad jen mistři ve skládání Rubikovy kostky minulý víkend. V těchto rapidových soutěžích nastoupily ke hře i ženy a některé z nich velice úspěšně.

Asi největší zážitek pro každého z přítomných bylo předávání cen. Někteří jsou sice na aplaus zvyklí, ale pro jiné to bylo poprvé. Navíc i vítězům amatérského turnaje tleskali nejlepší přítomní hráči, takže atmosféra byla strhující.

Rapid - konečné pořadí

1. GM CHERNYSHOV KONSTANTIN RUS 2555 8,0
2. GM NAVARA DAVID CZE 2687 0 7,0
3. GM BABULA VLASTIMIL CZE 2566 7,0
4. GM LAZNICKA VIKTOR CZE 2617 7,0
5. GM SCHLOSSER PHILIPP GER 2560 7,0

Rapid - kompletní výsledky
Rapid - fotogalerie

Účastí v turnaji SYNTHESIA OPEN se s festivalem pro tento rok rozloučil mezinárodní velmistr a česká šachová jednička David Navara. Nejen o tom, proč se rozhodl nenastoupit do hlavního velmistrovského turnaje je následující rozhovor.

Pokolikáté se účastníte festivalu?
Myslím, že poprvé jsem tu byl v roce 1996. Hlavního turnaje jsem se účastnil celkem devětkrát, jinak se vždy snažím hrát aspoň jeden turnaj.

Letos se hlavního turnaje neúčastníte. Proč to?
No, on ten turnaj zabere nějaký čas. A já jsem se chtěl účastnit kvalifikace na MS ve Fischerových šachách, která se koná v Německu a koliduje s posledními dvěma koly turnaje. A to by asi nešlo hrát hlavní turnaj bez posledních dvou kol.

Jak jste se dostal k hraní šachů?
Naučil jsem se je z knížky, kterou i dala babička, což nebyl asi ani záměr, já jsem prostě hodně četl a už nebylo nic jiného. Pak mě rodiče přihlásili do kroužku, to mi bylo asi 7 let.

Jak často trénujete? Jako česká jednička máte asi hodně tréninkových hodin?
To nevím přesně. Jednou jsem počítal, že i s účastmi na turnajích se mohu šachům věnovat tak 5 hodin denně, ale to je odhad, protože to dost kolísá. Někdy to není ani hodina, jindy to bude přes deset i dvanáct.

To je hodně času. Umíte si život bez šachů představit?Víte, co byste třeba dělal?
Umím, ale nevím. Je plno možností, ale v žádné bych nevynikal jako v šachu, ovšem každá by měla něco do sebe. Tady se dají spřádat takové hypotetické scénáře, jako jestli bych byl takový ten ruský zbytečný člověk z románu, nebo bych vynikl v něčem jiném i když ne tolik.

Máte i jiné koníčky, když zrovna nehrajete?
Zajímám se o několik věcí, ale ne moc. Jinak se snažím studovat logiku, což mi moc nejde, protože mi tento obor nesedí a navíc hodně hraji turnaje, takže tím se to ještě prohlubuje.

Když už se stane, že vás šachy nebaví nebo se nemůžete soustředit, jak se uvolňujete?
Já příliš aktivně nesportuji. Tady v Pardubicích chodím poměrně pravidelně plavat, protože bazén není tak přeplněný jako v Praze. Ale jinak asi nesportuji, na druhou stranu ani nesedím u počítače, třeba chození do schodů se nevyhýbá. On ale není problém, že bych se nemohl soustředit na šachy, spíš se nejsem schopen soustředit na studium logiky a nevím pořádně, co s tím dělat.

Čtete například nějakou literaturu? A nemyslí šachovou, které máte jistě doma dost.
Tak uhodla jste, že mám šachové literatury hodně. Já se ke knihám nevracím, ale rád mám třeba dílo Karla Čapka. Od něj jsem přečetl asi většinu jeho díla, ale obecně čtu málo, tak již nic přidávám. V poslední době mě zaujaly romány Zločin a trest a Idiot. Pak si rád přečtu takové ty sociologické knihy, nic náročného, třeba tak na úrovni druhého ročníku VŠ, to je stále ještě srozumitelné.

Zpět k šachovnici. Máte nějakou šachovou partii, která vás děsí ve snech?
Já se k tomu tolik nevracím. Bezprostředně po partii ji rozeberu, řeknu si, co jsem měl udělat lépe a jinak. Ale nic co by byla noční můra. Na druhou stranu asi mám oblíbenou partii, nejvíce se lidem líbí má partie s Ivanem Čeparinovem z roku 2007. Ale nevím, jestli je má nejlepší.

Zkoušel jsem někdy i jinou hru než šachy? Třeba některou z těch, které jsou tady na Czech Openu?
Vyloženě jen na amatérské úrovni. Možná, kdybych se tomu více věnoval, mohl bych být i hráč na profesionální úrovni, ale ono to v těch jiných hrách není tak jednoduché jako v šachách. Ale asi bych nebyl tak dobrý jako v šachu. Lidi baví sledovat mé partie a bylo by asi hodně náročné se na takovou úroveň dostat. Forma hrajeme s rodiči scrabble, přemýšlel jsem, že bych ho tu zkusil na turnaji, ale asi bych nebyl příliš dobrý.

Co se vám při partiích honí hlavou? Máte tam jen šachy?
Já myslím, že nejsem schopen myslet jen na šachy. Přemýšlím o lecčem, a to už pak může být hodně rozmanité. Já se na šachy dokážu soustředit i když poslouchám zprávy. To se mi ale u studia logiky nedaří, což je zvláštní.

Máte nějakou oblíbenou šachovou figurku?
Kdybych musel nějakou říct, bude to asi věž, protože rád hraji věžové koncovky. Sice v nich dělám chyby jako všichni, ale většinou o něco méně než soupeři. Jinak si k figurkám citový vztah nevytvářím, což mi umožňuje se objektivně rozhodnou kdy a jak kterou vyměnit a za co.

!!!! V neděli od 15:00 se v ČEZ Aréně bude konat křest knihy S. Movsesiana a L. Klímy PARDUBICKÝ FENOMÉN spojený s autogramiádou. !!!!

9x 1749x
Fotogalerie
Komentáře (9) Aktualizovat
24.07.2009 16:51 | Autor neznámý

Děkuji všem za blahopřání a za pochvalu. Samozřejmě také hraji nudné partie, ale snažím se jejich počet minimalizovat. Ta partie s Klenburgem není nahraná celá, měla asi 70 tahů. Skončila matem holému králi v poslední sekundě, což bylo snad až příliš divácky atraktivní. Druhého významu své odpovědi týkající se citového vztahu k figurkám jsem si nevšiml, ale je to vtipné. Na vylosování barev si nemohu stěžovat, měl jsem 5x bílé a se Sergejem jsem v Pardubicích hrál černými snad poprvé, bílými už třikrát.

24.07.2009 14:44 | Autor neznámý

UPOZORNĚNÍ! on-line přenos i live komentářem IM Petra Piska na nss.cz - www.online.nss.cz/index.php

24.07.2009 14:20 | Autor neznámý

Dobrá poznámka...sám se asi citově upnu k (nějaké) Dámě a vyloučím tak mnou tolik neoblíbené věžovky :)

24.07.2009 11:51 | Autor neznámý

HEHE :
k figurkám citový vztah nevytvářím, což mi umožňuje se objektivně rozhodnou kdy a jak kterou vyměnit a za co.

24.07.2009 11:06 | Autor neznámý

Patriku, díky za info. Hned jsem si je našel a partii s Klenburgem si přehrál. Držím palce Novoborákům!

24.07.2009 10:54 | Autor neznámý

pro Ota Válek: Partie z Pardubic jsou ke stažení na stránkách Czech Openu,nebo Vám je můžu poslat mailem.Ale nemám Vaší adresu.

24.07.2009 10:41 | Autor neznámý

David Navara hraje divácky atraktivní šachy. Na každé jeho vystoupení na on-line se těším. Jeho skromnost, sympatické a exaktní vystupování dokreslují mimořádnou osobnost, která - pokud je mi známo - má v české šachové komunitě výhradně příznivce. Partie s Čeparinovem byla vskutku skvostná. I včera bylo na co koukat. Bohužel se mi přenos zasekl, takže jsem přišel o Davidovo hezké vítězství (už nevím, proti komu to bylo). Jsou nejhezčí partie k přehrání?

24.07.2009 10:16 | Autor neznámý

www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1478019 (odkazovník nežere query_string, tak to jen podtrhávám) super partie

24.07.2009 09:17 | Autor neznámý

Gratuluju Davidovi k rapiďáckému úspěchu, škoda jen, že proti Sergimu neměl bílé, to by se jinak tancovalo.

A souhlasím s tím Čeparinovem, ta partie byla ohromná, dodnes ji mám  v živé paměti.