TJ Pankrác – 1. Novoborský ŠK “B 3,5:4,5

10.02.2013 17:41 | 1. liga západ 2012/2013

V sedmém kole druhé nejvyšší soutěže jsme zavítali na půdu pražské Pankráce a vzhledem k průběžnému umístění v poklidném středu tabulky se mohlo hrát bez jakékoliv nervozity. Přesto domácí použili všechny zbraně pro získ

V sedmém kole druhé nejvyšší soutěže jsme zavítali na půdu pražské Pankráce a vzhledem k průběžnému umístění v poklidném středu tabulky se mohlo hrát bez jakékoliv nervozity. Přesto domácí použili všechny zbraně pro získání výhody – ve vedlejší hale se hrálo hned několik basketbalových utkání žen, takže se daly očekávat časové tísně:-) My jsme naopak využili zbraně šachové – zejména naši největší zbraň, Davida Navaru. Důvod byl zřejmý – následující dvě kola nás čekají obtížní soupeři (první dvě družstva tabulky – ERA a Holdia), a tak jsme si potřebovali bodově ještě trochu polepšit.

Vaculík, Martin (2277) – Vokoun, Jan (2208), BNT

Zápas byl poměrně dlouhý – první partie skončila před časovými tísněmi, dvě partie pak potřebovaly druhý partiář. Nejrychlejší partií byla remíza mezi Tomášem Kulhánkem a Svatoplukem Svobodou, kde zavřená Sicilská přešla do pozic typických pro Francouzskou s 2.d3. Černý zde sice prosadil g5, ale dále se už útok nerozjel. Na opačném křídle se Tomášovi útočné manévry zasekly v podobném bodě, a tak se soupeři dohodli na remíze – 0,5:0,5. Na krátkou chvíli se domácí dostali do vedení díky Jiřímu Gregorovi, který černými přehrál Péťu Kučeru staršího. Proti dvojici střelců se totiž Péťovi nepovedlo pozici dostatečně zablokovat a taktické řešení pak vedlo k materiálním ztrátám – 1,5:0,5. Vyrovnat se povedlo mně, když mi Vokounova pasivní hra umožnila typický sicilský skok jezdce: 29.Jed5! exd5 30.Jxd5 Sg5 30…Dc6 31.Sxc8 je čistý pěšec více a pokračující útok 31.Dxg5 Jf7 32.Se6 Dxc2 33.Jf6+ Kh8 34.Jxe8 Vxe8 35.Vxf7 1-0, vyrovnáno 1,5:1,5. Navázal jsem tak na letošní bilanci – černými 0/3, bílými 3/3, asi příště budu muset udělat nominaci, aby na mě vyšly bílé:-)

Do vedení jsme šli po časových tísních, když náročná Sicilská s opačnými rošádami mezi Kubou Kratochvílem a Honzou Oreským byla zakončena hrubou chybou vedoucí k matu – 1,5:2,5. Tato partie byla zlomová, protože Honza Vrána byl už tou dobou vyhraný. Pomohl mu k tomu nestandardní postup Jana Pešouta v přijatém Dámském gambitu. Naštěstí pro nás domácí borec nekopíroval vedle hranou partii Doležal – Kočetková a zahrál do struktury nehodící se h3. Honza Vrána postupně převzal iniciativu, až v klíčové fázi po 40. tahu získal díky Pešoutově další nepřesnosti materiál – 1,5:3,5. David Navara za nás nastoupil i ve čtvrtém venkovním zápase, čímž nám opětovně pomohl na obtížné první šachovnici. Na Miloše Jirovského měl připravenou variantu, avšak ten se vykolejit nenechal a svým laickým okem bych místy pozici hodnotil jako výhodnější pro bílého. David postupně soupeře přehrával, ale rozhodující výhody se nedopracoval. Partii zkoušel až do vyčerpání všech možností, ale Jirovský se bránil přesně – 2:4.

V nejbláznivější partii dne nám výhru v zápase zajistil Péťa Kučera mladší. Ve Slovanské si odvážně sebral pěšce na b7 a doufal, že mu Jiří Plešek dámu neodchytí. Aby partie mohla být bláznivá, dámu mu černý skutečně odebral – za věž, střelce a několik pěšců však pozice zůstávala nejasná. Po následném direktu v podobě Jb3 už jsem Péťově pozici vůbec nevěřil, ale Péťa i s nedostatkem času našel možná jedinou obranu a králem se vyhýbal věčnému šachu. V pozici, kdy dotlačil věž na 7. řadu a pěšce na a7, už ale tomuto osudu neuniknul – 2,5:4,5. Původně jsem myslel, že rozdílovou půlku udrží už Julia Kočetková, ale Radoslav Doležal převedl partii do věžové koncovky, kde našel královský trojúhelník, díky kterému získával tempa k vylepšení postavení své věže – vítězíme 3,5:4,5.

Výhrou se dostáváme na 13 bodů, což je 4 kola před koncem plných 9 bodů od sestupových pozic. Vzhledem k losu, kdy se aktuálně sestupující družstva utkávají mezi sebou, však záchrana ani s tímto ziskem nemusí být jistá. Za 14 dní přivítáme ERA Poštovní Spořitelnu, která výhrou nad dosud suverénní Holdií vykřesala postupovou naději nejen pro sebe, ale i pro Jičín. Jak obtížný los nás v závěrečných čtyřech kolech čeká, ilustruje skutečnost, že právě tyto tři aktuální medailisty máme ještě před sebou.

Partie

AKT 19:33 Partie doplněny ze stránek domácích.

Odkazy

databáze ŠSČR
0x 1949x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat