QCC České Budějovice – 1. Novoborský ŠK “B“ 3,5:4,5

28.10.2012 22:40 | 1. liga západ 2012/2013

Z letošní losovací schůze mě stejně jako předloni zajímala jediná otázka – čeká nás nejdelší prvoligový výlet do Českých Budějovic? Při našem štěstí na los se snad ani nedalo čekat nic jiného. Uklidnil mě alespoň už ř

Z letošní losovací schůze mě stejně jako předloni zajímala jediná otázka – čeká nás nejdelší prvoligový výlet do Českých Budějovic? Při našem štěstí na los se snad ani nedalo čekat nic jiného. Uklidnil mě alespoň už říjnový termín s tím, že by cesta mohla být ještě poměrně příjemná. Počasí se sice rozhodlo jinak, naštěstí však cesta proběhla bez jakýchkoli problémů. Novoborské béčko vstupuje do letošní sezony značně posíleno – vzhledem k extraligovému přestupu Davida Navary zpět do pražské Mahrly je jeho účast v 1. lize za B-tým jedinou šancí, jak jej udržet v sestavě pro Evropský klubový pohár i pro příští ročník. Významnou posilou je bezpochyby i Lukáš Klíma, který se do první ligy v novoborském dresu vrací po 7 letech (naposledy v sezoně 2005/2006).

Nováček z Českých Budějovic se do první ligy vrátil po roční odmlce, a aby jeho role opět nebyla epizodní, vyztužil svou soupisku kromě GM Marka Vokáče, který již vynikajícím výkonem 7,5/8 pomohl k návratu, i GM Jiřím Lechtýnským a Standou Cífkou. Sestava do úvodního kola byla ale značně kombinovaná, když z nejrůznějších důvodů chyběli hned 3 hráči optimální sestavy. Nám naopak chyběl pouze Péťa Kučera mladší, který pauzíroval po vynikajícím výkonu na Openu Liberec (dělené 1. – 2. místo). Na všech šachovnicích jsme tak byli ratingovými favority, zápas ale nakonec po dramatickém boji skončil až k 16. hodině.

Vaculík,M – Bostl,F BNT

Poměrně rychlé remízy se odehrály na 7. a 2. šachovnici – Honza Oreský černými ještě nestihl ani vyrovnat a jeho soupeř Petr Nídl se už spokojil s opakováním tahů, které nebyl důvod odmítat. Bílé figury zpět jsme vrátili na 2. šachovnici, protože nimcovičova francouzská mezi někdejšími spoluhráči z Nového Boru, potažmo Turnova Tomášem Kulhánkem a Jiřím Lechtýnským vyústila v celošachovnicovou blokádu, a tak byla podepsána remíza bez jediné výměny – 1:1. Do vedení jsem naše družstvo posunul já, když Františku Bostlovi v netradičně sehraném zahájení (1.e4 Jc6 2.Jf3 d5 3.exd5 Dxd5 4.Jc3 Dh5 5.Jb5 Kd8) natrvalo uvízl král v centru. Poměrně jednoduchými a logickými vývinovými tahy jsem tím pádem získal výhodu, která se proměnila až v efektní závěr z diagramu vpravo – 1:2.

Vybíral,Z – Klíma,L ČNT

Další bod na naše konto přidal Lukáš Klíma, který se po 1.d4 nechtěně dostal černými do francouzské. Zdeněk Vybíral získal ze zahájení velmi pohodlnou pozici s drobnou výhodou. Při její realizaci ale v časové tísni několikrát zavrávoral, až neopatrně přešel do připrohrané věžovky. Ani Lukášův postup sice nebyl nejpřesvědčivější, ale nakonec se mu podařilo nalézt velmi hezký závěr: v pozici z diagramu je standardním postupem Va7 s dalším Vh7. Po pěšcových dostizích by ale dámy postavili současně. Správné je tak na první pohled nelogické 1...Va6, protože po 2.b5 Vb6 3.c4 přichází pointa 3…Kg7 4.Vh4 Vg6 a g-pěšec má cestu vydlážděnou 5.c5 g3 6.c6 g2 7.c7 g1D 0-1 O další bod se snažil i David Navara, jenže vůbec se mu nevyvedlo zahájení a Marek Vokáč získal velmi nebezpečnou hru. David následně alespoň vyvolal komplikace, ale více než věčný šach nakonec z pozice nevydoloval – 1,5:3,5.

V tu chvíli jasný zápas se bohužel začal komplikovat – Viktor Novotný při své prvoligové premiéře dlouho stupňoval drobnou výhodu, ale zanechání pěšce ve věžové koncovce bylo příliš ambiciózní a Vladimír Rajnyš si už nabídnutou šanci nenechal ujít – 2,5:3,5. Honza Vrána si v anglické proti Elišce Richtrové vytvořil objekt útoku na polozavřeném sloupci a následně získal volného krytého pěšce navíc. Jeho realizace však ztroskotala na chybném propočtu a po přenechání iniciativy zde už více než remíza nebyla – 3:4. Výsledek zápasu tak zůstal na bedrech Péti Kučery, který sice ze zahájení proti Martinu Cuhrovi získal mírně lepší pozici, ale nenašel žádný dobrý plán a iniciativu přebral soupeř. Petr balancoval na hraně prohry, a tak vzniklá koncovka s dámou proti páru věží při nestejnopolných střelcích byla ještě krásným výsledkem. Výraznou nevýhodou bylo, že černý tuto pozici při tempu s bonusovou půlsekundou mohl zkoušet takřka donekonečna. Šachoval tudíž odhaleného krále zprava – zleva, ale ani po stovce tahů mat nenašel. V úvodním zápase sezony tedy vítězíme 4,5:3,5, na což bychom určitě rádi navázali i za 14 dnů v domácím zápase s pražským Sokolem Kobylisy.

Partie

Odkazy

databáze ŠSČR
3x 1646x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
29.10.2012 20:49 | Autor neznámý

 Daganvidor: Díky za upozornění, v textu již opraveno. Vždy když si nejsem jistý, tak se snažím naformulovat jinak - viz nová oprava v článku. Včera už jsem ale po dlouhém dnu toho měl dost 

29.10.2012 14:31 | Autor neznámý

Ale jo,Františku,od kantora to Martin bere

29.10.2012 09:07 | Autor neznámý

Reportáž fajn, kombinace také pěkná. Jenom prosím, pane redaktore, nepište s Kobylisami... Ono to zní Kobylisy jako ženy, ale skloňují se podle vzoru Hradčany. Ale to je jen upozornění, nikoliv kritika :-)