1. Novoborský ŠK “B“ – TJ Sokol Praha-Kobylisy 5:3

11.11.2012 20:22 | 1. liga západ 2012/2013

Do druhého kola první ligy proti Sokolu Kobylisy jsme sice kvůli termínové kolizi s německou bundesligou nemohli využít služeb Davida Navary, nicméně i tak jsme vstupovali do zápasu jako favorité. Jako třetí host, respektive cizinka nas...

Do druhého kola první ligy proti Sokolu Kobylisy jsme sice kvůli termínové kolizi s německou bundesligou nemohli využít služeb Davida Navary, nicméně i tak jsme vstupovali do zápasu jako favorité. Jako třetí host, respektive cizinka nastoupila Julia Kočetková a minule neúspěšného Viktora Novotného nahradil po stříbrném Openu Liberec minule odpočívající Péťa Kučera. Hosté naopak oproti optimální sestavě, která nastoupila před dvěma týdny, postrádali hned dvojici hráčů (Forman, Folk).

Kochetkova,Julia (2304) - Jančařík,Joel (2242) BNT

Ratingové předpoklady hovoří 7:1 v náš prospěch, nicméně zápas ani zdaleka jednoznačný nebyl. Po přibližně dvou hodinách hry bych naopak vsadil spíše na hosty, ale naštěstí pro nás se partie začaly otáčet. To však zdaleka neplatilo pro Julii Kočetkovou, která od začátku proti Joelu Jančaříkovi převzala iniciativu. Její mladý soupeř zjevně sicilskou s Dxd4 nemá příliš obehranou, a tak již od prvních tahů ztrácel čas. Ten mu nakonec při zápletkách chyběl a Jul mohla korunovat svůj matový útok efektním 31.Vxh7+! Kxh7 32.Vg1 s nekrytelným matem – 1:0. Zkorigovat se bohužel povedlo mně, když jsem ve francouzské špatně propočítal zápletky po průlomu v centru. Vzhledem k nebezpečným bílým figurám bylo určitě rozumnější pozici zablokovat postupem f5, což sice vede ke strategicky horší pozici, ale případná cesta k výhře by pro bílého rozhodně nebyla snadná. Ve vzniklých zápletkách sice Jiří Janda minul jedno poměrně rychle vyhrávající pokračování (19.Jxe8 Dxe8 20.f6), ale i tak dovedl partie spolehlivě k celému bodu – 1:1. Poměrně rychle vrátil vedení na naši stranu Péťa Kučera mladší, když se jako klíčový ukázal tah 13…g5!, po kterém se Kristián Chmel dostal do obtížné pozice, kterou během své časové tísně naprosto nezvládl – 2:1.

Hinks-Edwards,Thomas (2414) - Klíma,Lukáš (2339) BNT

Pro následný klidný průběh byla klíčová partie Lukáše Klímy. Ten totiž proti Hinks-Edwardsovi ztratil v zahájení bez jakékoliv výraznější kompenzace kvalitu, a tak jsme partii vzhledem k silnému soupeři prakticky odepsali. Kobyliský host však nepostupoval vůbec přesvědčivě, ztrácel čas a připustil černého ke komplikacím. A ta úplně poslední překvapivě vyšla. V pozici na diagramu stačilo zahrát 37.Dh1 a počítačové hodnocení +9 je nemilosrdné. Po 37.Jg5?? však přišlo šokující 37…Se1, po čemž jsou oba monarchové v matu. Černý je však o tempo rychlejší, a tak následovalo 38.Dxe1 (nepomáhá ani 38.Db2, protože černý dámu samozřejmě odmítne tahem 38…Sd2) 38…Dxe1 39.Ve7 Df1+ s věčným šachem – 2,5:1,5. Do časové tísně si proti Tomáši Kulhánkovi nalezl i Petr Šimek, nicméně v této partii nebyl čas tím určujícím. Tomáš totiž stupňoval drobnou výhodu, kterou nakonec díky slabé poslední řadě přetavil v celý bod – 3,5:1,5. Příliš ambiciózně šel do zápletek po zahájení Honza Oreský. Jakub Routner tak správně neváhal a inkasoval materiál. Po nepřehledných výměnách vznikla koncovka s pěšcem více pro černého, ale bílý disponoval aktivnějšími figurami, díky kterým remízu udržel – 4:2.

Rozdílový bod na naše konto přidal Honza Vrána, kterému Jan Dvořák přenechal pěšce za iniciativu. Aktivita černých figur se postupně vytratila, a když se bílému povedlo narovnat i pěšcovou strukturu, vznikla lehko-figurová koncovka s čistým pěšcem více. Zápasová výhra tak byla zaručena, partiová byla navíc třešničkou na dortu – 5:2. Stejně jako v Českých Budějovicích dohrával jako poslední Péťa Kučera starší a i tentokrát bránil horší koncovku. Drobnou útěchou mu alespoň mohlo být, že na jejím výsledku nezávisel osud celého zápasu. Bohužel Péťa tahal v celé partii za kratší konec – z benoni vyšel s pasivnější pozicí, kterou se rozhodl vyřešit obětí kvality. Pavel Kopta mu ji však ve vhodný okamžik vrátil a výslednou koncovku vymanévroval ve výhru – 5:3.

Bezchybnou bilanci spolu s námi drží ještě další tři týmy (Holdia Praha, Hradec Králové a ERA Poštovní spořitelna), my se tu naši pokusíme udržet i za 14 dní na půdě pražských Vršovic.

Partie

Odkazy

databáze ŠSČR
0x 2388x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat