1. Novoborský ŠK “B“ – TJ Slavia Hradec Králové 3,5:4,5

28.01.2013 01:52 | 1. liga západ 2012/2013

Termín 6. kola příliš nevyhovoval ani jednomu ze soupeřů – jak domácí, tak hosté totiž nastoupili v nejděravějších sestavách sezony. Nám např. z různých důvodů chyběli David Navara (turnaj na Gibraltaru), Lukáš Klíma (nemoc)...

Termín 6. kola příliš nevyhovoval ani jednomu ze soupeřů – jak domácí, tak hosté totiž nastoupili v nejděravějších sestavách sezony. Nám např. z různých důvodů chyběli David Navara (turnaj na Gibraltaru), Lukáš Klíma (nemoc), Julia Kočetková (doprovod na turnaji ve Wijku) a Honza Oreský (příprava na zkoušku). Jejich náhradníci je však zastoupili více než zdatně, když uhráli 3/3. Jak už ale celkový výsledek napovídá, nedařilo se hlavně na předních šachovnicích, kde jsme jen díky nepřesné hře Miloš Možného v koncovce neutrpěli ostudných 0:5.

Zápas se přitom vyvíjel velmi dobře – Lucka Jínová opětovně potvrdila, jak dokáže být v útoku nebezpečná. Josef Nun si neopatrně sebral pěšce, čímž se rozvinul hon na černého krále přes f6 na g7, což při nevyvinutých figurách nemohlo dopadnout dobře – 1:0. Jediná další partie, která skončila ještě před první časovou kontrolou, byla porážka Péti Kučery mladšího. Ten výměnou ve 27. tahu vytvořil Robertu Döringovi nesmrtelného střelce na c5, a přestože se jej pokusil neutralizovat obětí kvality, na záchranu partie už to nestačilo – 1:1.

Jiří Nun získal proti Péťovi Kučerovi z francouzské zřetelnou výhodu, kterou se mu povedlo přetransformovat do koncovky těžkých figur s pěšcem navíc. Jedinou šancí bylo aktivitou figur zkomplikovat postup vzniklého volného pěšce, Péťa však s nedostatkem času vážnější hrozby vytvořit nedokázal – 1:2. Chvíli poté rezignoval i Tomáš Kulhánek, který z nenáročného zahájení získal i díky velmi ambicióznímu postupu Martina Petra pěšce. Kompenzace za černého tam bezpochyby byla, ale nebýt několika Tomášových nepřesností, partie by výhrou černého rozhodně skončit nemohla – 1:3.

Kraus,Tomáš (2290) – Vaculík,Martin (2277)

Kraus,Tomáš (2290) – Vaculík,Martin (2277)

Proti Tomáši Krausovi jsem mohl odejít s rychlou ostudou – na pozici z diagramu vlevo stačilo zahrát zdánlivě „vítězné“ 13…Jxe4, po čemž by ale přišel hák v podobě 14.Jd5! a černý se prakticky může vzdát. Dlouhou dobu jsem tedy bránil horší pozici, až se v časové tísni objevila možnost vyrazit do protiútoku. Vznikla nepřehledná pozice, ve které jsem chyboval prvním tahem, nad kterým se bylo možné déle zamyslet (41…Da1?). Nutné a jediné k remíze vedoucí bylo 41...Dc1+ 42.Kd4 Db2+ 43.Vc3 Vh5!, protože jezdec je krytý nepřímo (44.Dxf6 Dd2+ 45.Vd3 Db2+). Tah v partii ale umožňuje 42.Df8+ Kh7 43.Vd8 a bílý král z věčných šachů uteče nečekanou cestou přes c3-b2-a3-b4-b5 – 1:4. Výhru pro Hradec zajistil Miloš Možný, kterému Honzu Vrána už v zahájení obětoval pěšce a získal za něj více než dostatečnou kompenzaci. S nedostatkem času však nepostupoval dostatečně přesvědčivě, až se dostal na hranu prohry. Naštěstí pro něj dokázal vyklouznout a udržet si letošní výbornou bilanci – 1,5:4,5.

Dobré pozice na zadních šachovnicích nám už v tuto chvíli byly k ničemu. Alespoň o korekci nevzhledně vyhlížejícího skóre se postaral Bolek, který sice proti Radomíru Novákovi stál velmi podezřele a v jednu chvíli se po přesném postupu soupeře už pomalu chystal podepisovat partiář, ale nakonec mu soupeř nachystal dárek jiný – v koncovce si nalezl králem do matové sítě, čehož Bolek využil k odebrání několika pěšců a následnému vynucenému přechodu do pěšcové koncovky – 2,5:4,5. Nejdelší partii měl na svědomí Marek Braun, který proti Zbyňku Němcovi 89 tahů uplatňoval výhodu pěšce. Partie přitom mohla být ještě výrazně delší, ale soupeř naštěstí v závěrečné fázi pomohl – 3,5:4,5.

Prohráváme tedy nejtěsnějším rozdílem, avšak zápas byl rozhodnut mnohem dříve. Na nepřízeň štěstěny si také příliš stěžovat nemůžeme, protože některé naše ztráty (1., 4. šachovnice) byly bohatě vykompenzovány jinde (zejména 8.). Los do dalších kol je nyní velmi obtížný, a tak za 2 týdny zavítáme na půdu Pankráce, která v 6. kole utrpěla vůbec první porážku sezony.

Partie

Odkazy

databáze ŠSČR
8x 1973x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (8) Aktualizovat
28.01.2013 16:51 | Autor neznámý

matman: Za překlepy se omlouvám, tentokrát to bylo trošku hektičtější - po zápase jsem přejížděl na lyže do Rakouska a článek dopisoval až v noci.

Bolek: Díky za opravu

Martin Petr: Jj, pochopil jsem, že pěšec nebyl žádná oběť, ale otevřeně kritizovat jsem si nedovolil, zvlášť když na nějaké prohlížení partie nebyl čas...

28.01.2013 11:28 | Autor neznámý

 Pawle, když jsme u toho, bacha na chvályhodné, furt je to chvála podle vzoru žena.

28.01.2013 11:00 | Autor neznámý

Re matman:

Chválihodné opravy, připomnělo mi to barvami dávné doby ZŠ, že jste učitel mateřštiny? Když již jste si opravil také svůj vlastní text, není spisovně doplnění jednoho písmene málo? Není lépe písmena tři?  "l e s"; Není to málo, není lépe tří dcer, tázal se Cimrman spisovatele. 

28.01.2013 10:55 | Autor neznámý

matman: taky jsem na to chvíli civěl :) opraveno

28.01.2013 10:37 | Autor neznámý

 Martin - Tedy když jsem si to rychle přehrál, tak mi to tedy taky jako oběť nepřišlo, spíš pěknej šejd. Poučná je Bolkova koncovka, odcházel jsem v domnění, že nemá šanci, ale partie pěkně ukazuje, jak málo stačí k tomu, aby se to zamotalo. 

28.01.2013 10:21 | Autor neznámý

Dodatečně opravuji svůj překlep, ve slově aspoň doplňuji písmenko "s".

28.01.2013 10:19 | Autor neznámý

Naprosto chápu, že autor článku určitě neměl dostatek času a článek psal ve spěchu, přesto by ale bylo dobré opravit apoň dodatečně chyby a překlepy, např. v textu "...stačilo zahrát zdánlivě „vítězné“ 13…Jxd4 (správné je 13...Jxe4), po čemž by ale přišel hák v podobě 14.Jd5! a černý se prakticky může vzdát. Dlouhou dobu jsem tedy bránil horší pozici, až se v časové tísni vyrazila (objevila) možnost vyrazit do protiútoku." Děkuji mnohokrát za pěkný článek.

28.01.2013 09:39 | Autor neznámý

 Koukám, že být velmistr má svoje výhody. Když například člověk udělá hrubku a ztratí pěšce (naštěstí nakonec jen pěšce), nazve se to velmi ambiciózním postupem s kompenzací   To je hezký