1. Novoborský ŠK “B“ – JOLY Lysá nad Labem “B“ 2,5:5,5

09.12.2012 22:03 | 1. liga západ 2012/2013

Při pohledu na nastoupivší sestavy by jen málokdo tipoval, že mezi oběma družstvy je rozdíl 8 zápasových bodů ve prospěch Nového Boru. Lysá však zažila velmi nepovedený začátek, když nepříliš dobrá docházka v kombinaci se siln...

Při pohledu na nastoupivší sestavy by jen málokdo tipoval, že mezi oběma družstvy je rozdíl 8 zápasových bodů ve prospěch Nového Boru. Lysá však zažila velmi nepovedený začátek, když nepříliš dobrá docházka v kombinaci se silnými protivníky znamenala zisk pouhého bodu. V tomto zápase se však hosté zjevně rozhodli dosavadní nezdary odčinit, když nastoupila sestava v čele s GM Štočkem a končící FM Londýnem, který uzavíral sestavu i u A-týmu při minulém extraligovém víkendu.

My jsme proti nejsilnější prvoligové sestavě Lysé posledních let nastoupili s perspektivou do budoucna. Evropská unie totiž chystá směrnici o alespoň 40% zastoupení žen ve vedení velkých podniků, a tak v předtuše, že podobná regulace může brzy dopadnout i na prvoligové sestavy, jsme vyzkoušeli dodržet kvótu o alespoň čtvrtinovém zastoupení, když oproti tradiční sestavě nahradila Honzu Oreského Lucka Jínová. Rating ovšem i přes tuto změnu na všech šachovnicích jednoznačně favorizoval hosty, což se promítlo i do jednotlivých partií. Navíc hosté nepodcenili ani dopravu, když Eduard Meduna, který loni do Nového Boru včas nedorazil, přijel tentokrát přesně na desátou. Některé členy hostujícího družstva tato dochvilnost stála prohranou sázku, protože i po roce na tuto historku někteří stále vzpomínají.

Londýn, Radek (2339) - Jínová, Lucie (2096), BNT

Nyní už k samotným partiím – nejdříve skončilo derby mezi Honzou Vránou a Petrem Špačkem, jejichž partii by vzhledem k příjmením jistě více svědčila hrací místnost hostů (areál chovatelů drobného zvířectva). V pircově hře Honza výraznější výhodu nezískal, naopak když se mohla iniciativa převáhnout na stranu černého, přišla nabídka remízy, kterou nebyl důvod odmítat – 0,5:0,5. Do vedení se hosté dostali na poslední šachovnici, kde Radek Londýn místo cesty do Německa upřednostnil pomoc Lysé k napravení dosavadní bilance. Povedlo se mu to znamenitě, když Lucku Jínovou postupně zatlačil, aby partii následně rozhodl efektním 19.Vxc4! Materiálním ztrátám následně nešlo zabránit – 0,5:1,5.

K bodu jsem hostům pomohl i já, když jsem ve francouzské využil několika nepřesných tahů Honzy Šuráně a ambiciózně se na něj vyřítil na obou křídlech. Pozice na bílého sice kladla nároky, ale s těmi si Honza i za pomoci několika jediných tahů poradil. Já jsem naopak nedokázal včas zařadit zpátečku, a tak objektivně neustále mírně lepší pozice bílého slavila úspěch – 0,5:2,5. Nedlouho poté na naše konto přibyly další prohry, když v časové tísni chyboval Péťa Kučera mladší. Nutno říci, že v tu chvíli jej již Luboš Neckář přehrál, o čemž svědčí i odmítnutá remíza, která by jinak hostům při daném vývoji zápasu vyhovovala – 0,5:3,5. Nadějnější pozici ze zahájení získal Tomáš Kulhánek, avšak v následném manévrování se jednoznačně projevila síla hráče. Přecijen Jiří Štoček nepatří mezi nejužší českou špičku nadarmo – 0,5:4,5.

Péťa Kučera starší šel z francouzské proti Víťovi Priehodovi dobrovolně do horší koncovky. Jeho jediná kompenzace v podobě obsazeného a-sloupce záhy vyšuměla, a tak byla prohra vskutku blízko. Priehoda však v časové tísni nepostupoval nejpřesněji, dovolil Péťovi aktivizovat věž a následně už musel opakovat tahy – 1:5. Jestli jsme někde mohli vůbec pomýšlet na výhru, byla to partie Julie Kočetkové. Ta totiž proti caro-kannu Eduarda Meduny udržovala trvalou drobnou výhodu, nicméně k celému bodu bylo stále velmi daleko. Julia to sice zkoušela až do pěšcové koncovky, ale k bodu to přesto nevedlo – 1,5:2,5. Výhry jsme se tak dočkali v partii, kde bychom to čekali nejméně. Lukáši Klímovi se totiž zahájení vůbec nepovedlo a Vladimir Sergeev získal zjevnou výhodu. Její realizaci ale uchytil za špatný konec – nechal aktivizovat Lukášova krále a následně ještě naprosto nesmyslně přešel do prohrané věžovky. Takovým darem Lukáš nemohl pohrdnout a alespoň trochu odčinil poslední kolo včera skončeného Losinského kapra, kde stejnému soupeři v posledním kole nedal několikatahový mat a připravil se tak o zajímavou finanční odměnu.

Výsledkem je zasloužená porážka, podle průběhu zápasu možná ještě milostivým poměrem 2,5:5,5. Znova se dostat na vítěznou vlnu se pokusíme 13. ledna, kdy zavítáme na půdu Polabin “A“, které během úvodních čtyř kol nebodovaly.

Partie

Odkazy

databáze ŠSČR
0x 2512x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat