1. Novoborský ŠK “B“ – ERA Poštovní spořitelna 3,5:4,5

24.02.2013 19:43 | 1. liga západ 2012/2013

Závěrečná třetina soutěže si pro nás připravila velmi obtížný los, kdy potkáváme všechny průběžné medailisty a staneme se tak důležitým jazýčkem na vahách při postupových bojích. Proti ERA Poštovní spořitelně jsme krom

Závěrečná třetina soutěže si pro nás připravila velmi obtížný los, kdy potkáváme všechny průběžné medailisty a staneme se tak důležitým jazýčkem na vahách při postupových bojích. Proti ERA Poštovní spořitelně jsme kromě na Islandu hrajícího Davida Navary postrádali z různých důvodů ještě další 3 stabilní členy základní sestavy. Náhradníci se však již proti Hradci Králové osvědčili, takže nebyl důvod k obavám. Hostům naopak ze standardní sestavy chyběl jen Pavel Vávra, za kterého zaskočil jindy pouze reportující kapitán. Výsledkem byla jasná ratingová převaha hostů na všech šachovnicích.

Studnička, Tomáš (2388) – Vaculík, Martin (2277), ČNT

Žádná partie neskončila nijak rychle, ale ani pozdě – po první časové kontrole nás čekal už jen úklid. Nejrychlejší rezultativní partie – což hosté odměňují maskotem titulárního sponzora, kačabou – se odehrála na poslední šachovnici, kde se Viktoru Novotnému popletla příprava. V pozdních nočních (nebo brzkých ranních) hodinách si s Lukášem Klímou připravil analogii na partii Bareev – Klíma z Evropského klubového poháru 2009, avšak tato se odehrála bez vloženého 4.Jf3 Sg4. Vzniklá pozice byla výhodnější pro bílého, nicméně nejednalo se o nic dramatického – tedy až do sebevražedného postupu g7-g5-g4-g3, což v trochu horší koncovce bílému výrazně nahrálo – 0:1. Já jsem v přijatém dámském gambitu s Tomášem Studničkou takřka vyrovnal, což jsem úplně zahodil hrubou chybou 23…Vb8. Naštěstí Tomáš vzniklou koncovku s pěšcem více uplatňovat ani nestihl, protože se o 9 tahů později s hrubou chybou revanšoval, když po 32.Dh4? dovolil 32...Dxd3! 33.Dxd8+ Kh7 34.Vc1 Dxd5 35.Sf4 Vc7 s rovnou hrou – 0,5:1,5.

Vedení hosté navýšili na 7. šachovnici, kde Lucka Jínová ve skotském gambitu nereagovala v ostré variantě správně a místo útoku ji zbyla pouze horší koncovka. V té se navíc nechala vyprovokovat k přílišné aktivitě a zatoulané věže Vojta Kovář rychle využil k protlačení pěšce až do dámy – 0,5:2,5. Sicilská v podání Honzy Oreského a Kristýny Havlíkové rychle rezultovala v hromadné výměny. Ve věžové koncovce, kde nebyl žádný otevřený sloupec, pak byla remíza jediným logickým vyústěním – 1:3. V partii Řehořek – Braun vznikla neobvyklým pořadím tahů struktura typická pro moderní benoni. Zprvu se pozice zdála pohodlnější pro bílého, avšak hostující hráč manévroval tak nešikovně, že Markovi dopřál několik temp a hlavně mu dovolil aktivizovat dvojici střelců. V časové tísni pak už Marek pouze pohodlně inkasoval materiál – 2:3. Prakticky vzápětí vyrovnal Honza Vrána, který poznal časovou tíseň z netypické strany – jeho soupeřem byl totiž ještě chroničtější časovkář Jiří Jirka. V královském gambitu se právě nedostatek času ukázal jako klíčový. V obtížné pozici totiž JJ chyboval 25…Sd4 (nutné bylo fxe4), což Honza nenechal bez odezvy – 3:3.

Rozhodnout se tedy muselo na nejvyšších šachovnicích, kde měli hosté své vůbec nejúdernější hráče – Bernášek dosud 5,5/7, Černoušek dokonce 4/4. Převaha také od začátku byla na jejich straně. Lukáš Klíma měl v této sezoně až ve své 5. novoborské partii bílé a štěstí mu nepřinesly. Bernie jej totiž jednoznačně přehrál a jedinou Lukášovou šancí bylo doufat v chybu v koncovce těžkých figur. Zde sice uplatňování vypadalo mnohdy krkolomně, ale nakonec ke kýženému cíli vedlo – 3:4. Julia Kočetková prakticky celou partii bojovala o vyrovnání, kterému po vydařené přípravě byla blízko, ale stále mírné plus pro bílého zůstávalo. I po kompletní výměně dámského křídla se Lukáš opakování tahů vyhýbal, vzhledem k průběhu zápasu nakonec proti nic nenamítal – 3,5:4,5.

Vzhledem k MČR mládeže nás další zápas, tentokrát na půdě vedoucí Holdie, čeká za 3 týdny.

Partie

Odkazy

databáze ŠSČR
0x 2259x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat