1. Novoborský ŠK “B“ – Šakal Kozolupy 5:3

31.10.2010 20:04 | 1. liga – západ 2010/2011

Téměř nejsilnější sestavu – tedy s GM Vokáčem, IM Kulhánkem i WGM Kochetkovou – budeme v letošní sezoně moci použít jen málokrát, a tak cílem pro dnešní zápas mohla být jedině výhra. A to i přesto, že k nám nepřijel vůb...

Téměř nejsilnější sestavu – tedy s GM Vokáčem, IM Kulhánkem i WGM Kochetkovou – budeme v letošní sezoně moci použít jen málokrát, a tak cílem pro dnešní zápas mohla být jedině výhra. A to i přesto, že k nám nepřijel vůbec snadný soupeř – Kozolupy jsou sice v soutěži nováčkem, nicméně v podstatě se jedná o Plzeňáky s mnoha hráči dokonce s extraligovými zkušenostmi. Protože však hostům chyběla dvojice mezinárodních mistrů (Pavel Jirovský a David Gross), byli jsme v zápase mírnými favority.

Hosté zvolili poměrně zvláštní taktiku, protože přibližně po 2,5 hodinách hry byl stav 1,5:1,5, přičemž ve všech třech partiích jsme hráli černými. Jako první remizovala Julia Kochetková, která natahala pevného phillidora a Pavel Novák se překvapivě rychle spokojil pouze s opakováním tahů – 0,5:0,5. Chvilku poté bílé figury nevyužil ani Jan Michálek, když před závazným rozhodnutím vedoucím k poměrně nejasné hře nabídl remízu a ani zde nebyl důvod černými odmítat – 1:1. Třetí remízou byla má partie, kde jsem se ve výměnné francouzské nejprve vyhýbal výměnám, zvolil opačné rošády, avšak tato snaha o komplikace se nakonec obrátila proti mně. V mírně podezřelé pozici pak naštěstí soupeř přijal nabídku remízy – 1,5:1,5.

Pořadí po 2. kole (databáze ŠSČR)

V časových tísních již bylo vidět, že máme v zápase navrch – Honza Oreský totiž prorazil svým útokem na královském křídle, ale nutno přiznat, že Marek Pokrupa mu svým pojetím zahájení výrazně pomohl. Každopádně i přes už takřka typický nedostatek času vedl Honza velmi vynalézavě (např. 28.Va8!) a v partii zaslouženě zvítězil – 2,5:1,5. Důležitou výhru přidal i Petr Kučera, který dobře propočítal taktickou zápletku, která vyvrcholila Česalovou obětí figury. Náznak kompenzace mohl být snad jedině ve volném krytém pěšci, nicméně toho si Petr spolehlivě pohlídal – 3,5:1,5.

Téměř do holých králů se hrálo na první šachovnici. Marek Vokáč zde Petru Neumanovi obětoval figuru za dva pěšce a kompenzaci v podobě volného sloupce, případně oslabeného černého krále. Nicméně ani takováto materiální disbalance nevychýlila partii z mezí rovnováhy. Černý totiž musel k jakémukoli rozvázání zjednodušit pozici, což bílému přes volný e-sloupec umožnilo aktivizovat věže a zlikvidovat pěšce na dámském křídle, tedy poslední potenciální hrozbu – 4:2. Honza Vrána získal proti Honzovi Turnerovi mírnou výhodu, jenže uplatňovat se jí rozhodl příliš závaznou cestou, načež se hodnocení kompletně otočilo. K obtížné pozici se navíc přidala i časová tíseň, ve které Honza ztratil klíčového centrálního pěšce, a poté bylo vše již jen věcí techniky – 4:3. To už nás ale nikterak mrzet nemuselo, protože Bolek na poslední šachovnici již hrál věžovku, kterou v žádném případě nemohl prohrát. Přitom zahájení se mu až tak nepovedlo, když Radek Turner získal drobnou výhodu v podobě lepší pěšcové struktury. Během dalších výměn se ale Bolkovi povedlo ovládnout pro pozici klíčové centrální sloupce, což následně kladlo nároky na přesnou hru bílého. Radek však útočné možnosti černého po druhé, resp. třetí řadě nedocenil a Bolek si už vyhranou věžovku nenechal utéct – vítězíme tedy 5:3.

Další zápas nás čeká opět za 14 dní na půdě Poštovní spořitelny, která po těsné úvodní porážce s Hradci Králové dnes jednoznačně porazila další pražský tým z Pankráce.

Fotogalerie

Před zahájením partie na 1. šachovnici to na velký boj nevypadalo. (autor: V. Novotný, zdroj: nss.cz)

V partii s Váchalem zachycen také jednou autor článku. (autor: V. Novotný, zdroj: nss.cz)

Jan Turner dokázal nepříznivý vývoj partie s Janem Vránou otočit. (autor: V. Novotný, zdroj: nss.cz)

Radek Turner také točil, tentokrát k radosti domácích. (autor: V. Novotný, zdroj: nss.cz)

Partie

Odkazy

databáze ŠSČR
0x 2109x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat