TJ Pankrác – 1. Novoborský ŠK “B“ 2,5:5,5

01.11.2009 18:55 | 1. liga – západ 2009/2010

21:45 doplněno o partie. K utkání druhého kola první ligy západ jsme zavítali na půdu pražské Pankráce, která stejně jako my v úvodním kole zvítězila 4,5:3,5. Oba týmy postavily takřka nejsilnější možné sestavy – domácím ch...

21:45 doplněno o partie. K utkání druhého kola první ligy západ jsme zavítali na půdu pražské Pankráce, která stejně jako my v úvodním kole zvítězila 4,5:3,5. Oba týmy postavily takřka nejsilnější možné sestavy – domácím chyběl pouze IM Polášek (2295), nám zase čerstvý mistr Čech v kategorii H16 Marek Braun, který celý turnaj dohrával s nachlazením. Přesto si bez sebemenších problémů zajistil postup na březnové MČR mládeže, k čemuž mu samozřejmě gratulujeme. Jeho absence jsme využili k postavení Viktora Novotného, který tak jako poslední z redakce nss.cz okusil prvoligovou atmosféru.

Prvoligová premiéra se Viktoru Novotnému nepovedla

Podle očekávání skončila nejdříve partie na první šachovnici, kde se oba velmistři již po 16 tazích rozhodli jeden druhého dále nepokoušet – 0,5:0,5. Časové kontroly jsme se nedočkali ani v partiích Vaculík – Svoboda a Řezníček – Jínová, ale vzhledem k výsledku nám to nikterak nevadilo. Já jsem se v první lize již čtvrtou sezonu v řadě (!) v utkání proti Pankráci střetnul se Svatoplukem Svobodou. Hrála se nestandardní varianta francouzské, ve které se mi podařilo využít soupeřova váhání s rošádou. Po uvíznutí černého krále v centru se nabízela celá řada taktických obratů a jeden z nich partii nakonec i rozhodl – 0,5:1,5. Prakticky vzápětí naplno bodovala i Lucka Jínová, která černými v tarraschově variantě francouzské bez problémů prosadila e5, čímž nejenže uvolnila diagonály pro své střelce, ale zároveň odstranila klíčového obránce bílého krále v podobě jezdce na f3. Jednoduché sestavení baterie vedlo k zisku pěšce, což při pokračujícím útoku nemohlo skončit jinak než Lucčinou výhrou – 0,5:2,5.

O čestný úspěch Pankráce se zasloužil Jan Vokoun

I třetí francouzská skončila v náš prospěch – Péťa Kučera starší proti hostu z Frýdku-Místku Tomáši Dvořákovi stál v nimcovičově variantě stísněně a zřejmě i trochu hůře. Soupeř si však nechal odchytit jezdce na poli h4, což ho donutilo k poměrně zoufalé oběti. Na první pohled se vzniklé hrozby mohly zdát nebezpečné, ale i podle toho, co jsem viděl v popartiové analýze, stihl černý během několika tahů všechny nepříjemnosti vykrýt a postupnými výměnami dojít do vyhrané koncovky – 0,5:3,5. Stejně povedený start jako v loňské sezoně (2/2) Honzy Oreského nám zajistil i dnešní zápasovou výhru. Proti Pešoutově obehrané skandinávské získal Honza perspektivní pozici, jejíž hodnocení však několika pochybnými tahy v řadě dokázal totálně otočit. Naštěstí Pešout nezahrál taktický obrat, na kterém velkou část partie založil, čímž se ošidil o možnost hrát na výhru koncovku s dámou proti věži s jezdcem, a následně se kvůli slabému králi dostal do problémů, které mohl vyřešit pouze přechodem do prohrané pěšcovky – 0,5:4,5. Zkorigovat se domácím povedlo na poslední šachovnici, kde se Viktor v zablokované pozici zorientoval hůře než Jan Vokoun, a přestože se poté pokoušel klást před svého soupeře překážky formou taktických hrozeb, výsledek to změnit nepomohlo – 1,5:4,5.

Tradičně dlouhé partie hrají naši mladíci – Honza Vrána si proti Doležalově skandinávské udržoval miniaturní výhodu. Pozice byla nicméně velmi komplikovaná, což ilustrovala i následná analýza, ve které se dobrat k jednoznačnému závěru nebylo vůbec jednoduché. Ostatně i závěrečná pozice, ve které bílý místo přechodu do střelcové koncovky vynutil opakování tahů, mohla skončit prakticky jakkoli – 2:5. Odklad oběda o dobrou hodinu pak způsobila partie Schula – Kučera ml. V ní nejprve Péťa v drakovi téměř vyrovnal, poté však Michal i s Péťovým přispěním získal věžovku s pěšcem více, kterou mohl zkoušet velmi dlouho. Ta byla zřejmě po celý čas remízová, i přestože Péťa v některých momentech nepokračoval úplně nejpřesněji, ale nakonec se mu podařilo najít spolehlivou pevnost – 2,5:5,5.

Pankrác 2,5 – 5,5 1. Novoborský ŠK “B“
Jirovský Miloš (2482) ½ Vokáč Marek (2479)
Doležal Radoslav (2393) ½ Vrána Jan (2298)
Dvořák Tomáš (2296) 0 – 1 Kučera Petr (2346)
Svoboda Svatopluk (2286) 0 – 1 Vaculík Martin (2299)
Schula Michal (2275) ½ Kučera Petr (2156)
Pešout Jan (2248) 0 – 1 Oreský Jan (2133)
Řezníček Tomáš (2272) 0 – 1 Jínová Lucie (2149)
Vokoun Jan (2208) 1 – 0 Novotný Viktor (2097)

Partie

Odkazy

databáze ŠSČR
1x 850x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
01.11.2009 20:50 | Autor neznámý

Pohled z druhé strany: pansach.cz/liga1.php