QCC České Budějovice – 1. Novoborský ŠK “B“ 3,5:4,5

07.03.2010 19:41 | 1. liga – západ 2009/2010

Už jsem si při včerejším sledování večerních zpráv, konkrétně několika hromadných bouračkách na R10 a D1, říkal, že letos nám bezproblémová cesta do Českých Budějovic není přána. Naštěstí při kalamitním termínu 10. le...

Už jsem si při včerejším sledování večerních zpráv, konkrétně několika hromadných bouračkách na R10 a D1, říkal, že letos nám bezproblémová cesta do Českých Budějovic není přána. Naštěstí při kalamitním termínu 10. ledna nám soupeř vyšel s žádostí o odložení vstříc (za což ještě jednou děkujeme) a i počasí se ještě během sobotní noci umoudřilo, takže naše nedělní cesta proběhla bez sebemenšího zádrhele.

Jiří Blažek si výhrou udržel stoprocentní bilanci 3/3

Sestavy, ve kterých domácím chyběla zejména dvojice Cífka – Tupý a nám oproti normálu Braun s Jínovou, dávaly tušit velmi vyrovnaný zápas, což se také do posledního okamžiku potvrdilo. Velmi záhy skončila partie na první šachovnici, kde se Havlík s Vokáčem dohodli na remíze krátce po rozehrání gurgenidzeho carro-kanu. Před časovými kontrolami skončila ještě partie na šachovnici poslední, kde v grand-prix útoku zahrál Bolek obětní f5 v nepříliš vhodný moment a Jiří Blažek jej za to poměrně spolehlivě potrestal – 1,5:0,5. Prakticky od počátku jsem věřil ve výhru Honzy Oreského, protože František Bostl v sicilských čtyřech jezdcích zvolil pořadí tah tak nevhodné, že Honzovi dovolil opevnit střelce na klíčovém poli d6. Když potom proti jeho malé rošádě přišla rošáda opačná a útočný tah g4, visel ve vzduchu rychlý závěr v podobě matového útoku. Vše se ale trošku zkomplikovalo kombinačním Jd5, čímž se překryla dráha pro krytí střelce na d6, a protože ani další vzniklé komplikace se Honzovi nepodařilo vyřešit nejlépe, musel nakonec v koncovce nestejnopolných střelců vynutit remízu – 2:1.

Vaculík,M – Cuhra,M po 30...Vh6

Další partie, která se otočila v náš neprospěch, byla ta má. Martin Cuhra totiž po dobře sehraném zahájení udělal hrubou chybu, která ho stála čistého pěšce. Jedinou nepříjemností mohly být jeho figury, které byly sice prozatím nekoordinované, ale vesměs všechny mířily na mého krále. Volil jsem proto pokračování, která by soupeři žádnou kompenzaci nenaskytly. Martin Cuhra však vynalézavě hezký motiv objevil (přiložený diagram, na kterém by se po 31.hxg4?? na šachovnici objevil nádherný mat 31...Jxg3) a já jsem s nedostatkem času nedokázal reagovat správně. Přitom po 31.Dh2 Dg6 32.f5 je pozice jednoduše vyhraná. V partii jsem však zahrál 31.Kh2, což po 31...Jf6 32.f5 Vh5 33.Jxe6 Vxh3+! vedlo k věčnému šachu – 2,5:1,5. Navíc v časové tísni obtížnou pozici s Eliškou Richtrovou nedokázal ubránit Petr Kučera mladší, když jako klíčové se ukázalo, že vzhledem ke králi v centru nedokázal až do konce partie propojit své věže – 3,5:1,5.

Druhou výhru domácích přidala domácí kapitánka Eliška Richtrová

Naštěstí ve zbylých partiích jsme tahali již za delší konec. Nejmarkantnější to bylo v partii Vrána – Šimek, kde se Honzovi vydařila příprava proti aljechinově obraně, čímž Honza snad poprvé v sezoně zažil časovku z druhé strany. Ještě podstatnější ale byla pohodlná pozice, kterou se domácí hráč rozhodl vyřešit obětí kvality, nicméně kompenzace v podobě dvojice střelců ani zdaleka nebyla dostatečná – 3,5:2,5. Partie Zdeňka Völfla přešla ze sicilské do francouzské, nicméně přestože se nejedná o Zdeňkovo obehrané zahájení, sehrál jej proti Vladimíru Rajnyšovi dobře. Ve vhodný moment zahrál f6 a minimálně vyrovnal. Klíčová fáze se odehrála před 40. tahem, kdy se v časové tísni Zdeněk zorientoval lépe, získal kvalitu a přestože měl před králem posledního pěšce ze svého krytu, žádné komplikace nepřipustil. Realizaci převahy navíc hned po časové kontrole urychlil zvedákem, po kterém následovalo již jen několik málo tahů – 3,5:3,5. Rozhodnutí tak muselo přijít na třetí šachovnici, kdy Péťa Kučera stál proti Zdeňkovi Vybíralovi v benoni stále jako černý (tedy trochu hůře). Bílý se však stále nedokázal rozhoupat k nějakému agresivnějšímu postupu (minimálně f4 by se do této pozice vyloženě hodilo), čímž umožnil Péťovi natahat své pěšce královského křídla vpřed. V časové tísni byla tím pádem pozice chvílemi nepřehledná, nicméně hned po jejím skončení a prakticky současně s úderem Zdeňka Völfla na šachovnici sedmé přišel pěkný taktický obrat i zde a Zdeněk Vybíral musel odevzdat dámu za věž – v důležitém záchranářském zápase tak vítězíme 4,5:3,5, čímž svému soupeři přenecháváme desáté, na konci soutěže sestupové místo.

QCC České Budějovice 3,5 – 4,5 1. Novoborský ŠK “B“
Jan Havlík (2320) ½ Marek Vokáč (2479)
Petr Šimek (2341) 0 – 1 Jan Vrána (2298)
Zdeněk Vybíral (2260) 0 – 1 Petr Kučera (2346)
Martin Cuhra (2141) ½ Martin Vaculík (2299)
Eliška Richtrová (2233) 1 – 0 Petr Kučera (2156)
František Bostl (2188) ½ Jan Oreský (2133)
Vladimír Rajnyš (2056) 0 – 1 Zdeněk Völfl (2259)
Jiří Blažek (2204) 1 – 0 Petr Boleslav (2096)

Odkazy

databáze ŠSČR
1x 963x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
07.03.2010 21:31 | Autor neznámý

Bu bu bu, tady VEVLAD! No dobře, není...