TJ ŠO Chrudim – 1. Novoborský ŠK “B“ 3:5

18.01.2009 20:32 | 1. liga západ 2008/2009

V prvním utkání letošního roku nás čekal po plzeňském zápase druhý nejdelší výjezd, tentokráte do Chrudimi. Vzhledem ke kolizi s německými soutěžemi, pracovním povinnostem a také zdravotním obtížím nás ze 16 hráčů na soupi...

V prvním utkání letošního roku nás čekal po plzeňském zápase druhý nejdelší výjezd, tentokráte do Chrudimi. Vzhledem ke kolizi s německými soutěžemi, pracovním povinnostem a také zdravotním obtížím nás ze 16 hráčů na soupisce mohlo právě 8, což by mohlo ukazovat na určitě oslabení. Ratingově to dokonce znamenalo poměrně výraznou převahu domácích (6:2 na šachovnicích, na průměr pak 2234:2204), ovšem všichni naši náhradníci již několikrát dokázali, že na 1. ligu mají. 10:23 doplněno o partie.

Nejúspěšnějším hráčem Chrudimi v této sezoně je zatím Robert Hlaváček (4,5/6)

Zpočátku se mi zápas příliš nelíbil – podivně stál Honza Oreský, Bolek a netradičně také Tomáš Kulhánek, který troufalým zahájením dosáhl velmi podezřelé pozice. Když k tomu připočteme ještě klasické problémy s časem u Péti Kučery ml., tak rozhodně na příliš dobrý výsledek zaděláno nebylo. Okolo časových tísní se však karta začala obracet – nejprve spolehlivě udržela černé figury Lucka Jínová proti Robertu Hlaváčkovi, když v zavřené hře (dámským pěšcem) správně zahrála c5 a poté, co bílý prosadil e4, zjednodušila pozici v centru, čímž bez větších problémů vyrovnala – 0,5:0,5. Já jsem se ve francouzské obával přípravy na poslední dobou častěji hranou variantu 9...Dxf6 (a to naprosto oprávněně, protože loni jsem právě v Chrudimi tuto variantu ošklivě prohrál), a tak jsem zvolil klasické pokračování. Zvolená varianta by objektivně měla vést k drobné výhodě bílého, avšak Radek Bujnoch se po 20 tahu rozhodl spoléhat spíše na taktiku, což vedlo k zajímavé zápletce. Při správném pokračování zřejmě partie měla skončit věčným šachem bílého, ovšem po několika nepřesnostech soupeře jsem mohl odevzdat kvalitu za nebezpečný útok, který nakonec vyvrcholil matovým obrazcem – 0,5:1,5.

Nejvyšší šachovnici chrudimského oddílu již druhou sezonu hájí Jiří Tůma

Prakticky vzápětí připsal důležitou výhru nad Honzou Šťastným i Honza Vrána, který už v průběhu partie překypoval optimismem a v podstatě krátce po zahájení mi nahlásil, že rozhodne útkem na královském křídle. A jak slíbil, tak splnil – jako kapitán si na takovýto přístup nemohu stěžovat – 0,5:2,5. Vyhrát se povedlo i Petrovi Kučerovi st., ovšem nutno přiznat, že mu k tomu pomohl Marián Sabol svým neopatrným vzetím pěšce a4, čímž umožnil pěkný skok jezdce na zdánlivě pokryté pole b5, čímž získal dámu za věž a lehkou figuru. Vzhledem k velkému zablokování pozice však cesta k výhře nebylo jednoduchá – klíčové bylo, že se Péťovi podařilo obsadit jediný volný sloupec. Marián se rozhodl nečekat na pomalou smrt a pokusil se překvapit obětí a následným útokem na královském křídle. K více než několika málo krytelným hrozbám to však nevedlo – 0,5:3,5. Jistotu alespoň jednoho zápasového bodu nám přinesl Tomáš Kulhánek, i když si nejsem jistý, zda svoje zahájení (b6, Sb7, Jf6, c5, cxd4, Jc6, Jb4...) ještě někdy zopakuje. Kvůli nezahrání e6 totiž dovolil obrat Sxf7+ s následným Jg5+, po čemž byl materiál i nadále vyrovnaný, ale o souhře Tomášových figur hovořit rozhodně nemůžeme (král na g8, obě věže a 1 střelec v základním postavení). Naštěstí se Tomášovi podařilo výrazně pozici zjednodušit a koncovka poté skončila remízou – 1:4.

Kapitán domácích Pavel Němec zaznamenal jedinou chrudimskou výhru

Ze 3 partií tak stačila jediná remíza a povedlo se to hned v prvním případě. Bolek rozehrál bílými netradiční francouzskou (3.e5 c5 4.Jc3), na což David Komárek zareagoval typicky francouzským rozbíjením centra v podobě f6. Zajímavý průběh nakonec rezultoval v situaci, kdy měl černý v podstatě pěšce více, protože Bolkova dvojpěšce na sloupci „a“ nemůže při otevřeném vedlejším sloupci počítat za dva. Náplastí bílému byla alespoň možnost aktivní hry a protože ji bezezbytku využil, mohl nedlouho po časové kontrole zaknihovat důležitou půlku – 1,5:4,5. V partii Jarábek – Kučera nebyl vyměněn ještě ani jediný pěšec a Péťa už byl v časové tísni. Zápletkami v nestandardní holandské prošel i s touto nepříjemností bez vážnější újmy, i když vzniklou koncovku bylo k vyrovnání potřeba hrát velmi přesně. To se Péťovi i přes druhou časovku nakonec povedlo, čímž jistě nejen mě mile překvapil, protože takováto pozice se s nedostatkem času hraje skutečně velmi obtížně – 2:5. Čestnou výhru domácích zaznamenal Pavel Němec, který využil několika nepřesností Honzy Oreského. Ten totiž v ostré variantě sicilské s opačnými rošádami věděl, že oběť pěšce je při jezdci na d7 plně korektní, v partii se však jezdec dostal na h5. I přes tuto „drobnou“ změnu se Honza k oběti odhodlal a ani zde nebyl bez šancí. Oběť sice k očekávanému útoku nevedla, černý však nemohl své figury nijak rozehrát. Obětoval tudíž pěšce zpět, očekávaná remíza ale nepřišla. Pavel Němec totiž Honzu postupně přehrál a dokonce dvakrát ho donutil k zoufalé oběti kvality. Získanou převahu pak neměl sebemenší problém uplatnit – 3:5.

Chrudim tak i nadále zůstává naším oblíbeným soupeřem, když i v naší čtvrté prvoligové sezoně s ní získáváme 3 body. V tabulce nám tento zisk pomohl udržet 3. místo a v dalším kole se za 14 dní doma utkáme s průběžně vedoucími Polabinami.

Partie

Odkazy

databáze ŠSČR
5x 3033x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat
19.01.2009 18:32 | Autor neznámý

Asi trošku jo,přeci jenom ta oběť kvality nebyla tak úplně nutná.Ale jak říkám,ten plán s prosazováním c3 by byl asi nejlepší,což jsem původně chtěl,ale když mě donutil k b3,tak jsem si říkal,že to c3 už neni tak dobrý.

19.01.2009 10:30 | Autor neznámý

Duck: Tak po přehrání partií koukám, že zrovna u té tvé partie jsem byl s komentářem totálně mimo mísu:-) Otázkou tedy zůstává, jestli jsi svou pozici tak trochu nepřecenil...

19.01.2009 08:42 | Autor neznámý

Blahopřeji béčku k cennému vítězství. Mám radost, že v týmu bylo hned pět novoborských odchovanců a sl. Jínová z českolipské líhně. Martin Vaculík se aktivně účastní klubového života, proto jej lze též považovat za místního.

18.01.2009 22:58 | Autor neznámý

Honza: Díky za doplnění - určitě máš pravdu:-) Já to totiž viděl jen z rychlíku, protože jsem místo sledování klíčové fáze tvojí partie radši analyzoval tu svoji:-)

18.01.2009 22:53 | Autor neznámý

Martine,dovolím se s tebou polemizovat:-)K první oběti kvality jsem donucen nebyl,ale obětoval jsem jí dobrovolně,protože jsem si myslel,že je to moje jediná šance ,jak hrát na výhru.Jinak co se týče tý druhý oběti,tak tam už jsem trochu donucenej byl,ale stejně si myslim,že kdybych pak po Ve3 zahrál Sf4 místo Sf2,tak tam jsou nemalé šance na remis.Jinak po dobrání pěšce zpět vedl asi k získání výhody plán Sc4(místo Sd3)pak b3 a c3.A ta oběť pěšce není za útok ale spíš za dvojku střelců a za špatnou souhru figur soupeře.Toť vše:-)