1. Novoborský ŠK “B“ – Sokol Plzeň – Letná 4,5:3,5

15.03.2009 20:51 | 1. liga západ 2008/2009

Podnadpis k tomuto zápasu by mohl znít francouzský den. Už dlouho jsem totiž nezažil zápas, ve kterém by se hned třikrát hrála tarraschova varianta francouzské a navíc s ní černí získali hned 2,5 bodu. Začněme ale postupně – my j...

Podnadpis k tomuto zápasu by mohl znít francouzský den. Už dlouho jsem totiž nezažil zápas, ve kterém by se hned třikrát hrála tarraschova varianta francouzské a navíc s ní černí získali hned 2,5 bodu. Začněme ale postupně – my jsme nastoupili už takřka v tradiční sestavě. Ne snad že bychom takto nastupovali pravidelně, ale více hráčů jsme prostě k dispozici neměli. I hosté měli s naplněním povinného počtu hráčů problémy, ale i jim se nakonec velmi konkurenceschopná sestava dohromady dát podařila.

Celý bod za hosty zaznamenali Luboš Falout (2205)...

Ani ne po 10 minutách skončila má partie remízou. Mně již 4. den není zrovna nejlépe a soupeř se díky černým figurám a horšímu ratingu naštěstí o vyhrání partie nepokoušel – 0,5:0,5. Hned druhá skončená partie byla pro vývoj celého zápasu klíčová. Správně by partie Jirásek,P – Kučera,P st. měla skončit remízou. Péťa se totiž bránil dobře a veškeré útočné ambice bílého vždy eliminoval možností přejít do trochu horší, avšak remízové koncovky. Pavel Jirásek se však s tímto smířit nechtěl, zahleděl se do ambiciózního útočného postupu, který však měl díru v tom, že přehlédl nekrytou věž – 1,5:0,5. Péťa Kučera ml. se po výborném startu poslední dobou trochu trápí. Důvod vidím naprosto jednoznačný – časové tísně. I dnes Péťa nezaložil partii špatně, když díky Faloutovu nepříliš ambiciózně pojatému zahájení (výměnný caro-kann bez c4) získal prakticky pozici, kterou sám hrává bílými. V určitý okamžik se zdálo, že Péťa ztratil nit a nemohl najít správný plán. Tím bezpochyby nebylo natažení g6, což dalo bílému zcela jasný plán hry na královském křídle. A protože si Péťa nedokázal vytvořit protihru v centru, ani na křídle opačném, bylo záhy jasné, jak partie skončí – 1,5:1,5. Podruhé černými a podruhé vcelku pěkná výhra. I když nutno objektivně přiznat, že tentokrát Bolkovi jeho soupeř Petr Janočko vydatně pomohl. Nešlo snad ani tak o to, že hrál téměř rapid tempem, ale zvláště v koncovce rozhodně před našeho hráče nenastražil všechny možné překážky. Každopádně nutno přiznat, že Bolkovy výjezdy a následné analýzy s extraligovým družstvem vyloženě sedí – 2,5:1,5.

... a Milan Blecha (2164)

To už jsme v časových tísních – Honza Vrána má o malinko lepší pozici, ovšem k jejímu udržení je zapotřebí ještě několik přesných tahů. Honza si sice v časových tísních počíná dobře, přesto však minuta proti 12 při zbývajících 20 tazích znamená velmi rizikovou situaci. Pro mě dost nepochopitelně v tento okamžik přichází Trmotova nabídka remízy, kterou jsme po rychlém zhlédnutí situace Honzovi doporučili přijmout – 3:2. Touto remízou soupeř prakticky rezignoval, protože toto byla jediná partie, která mohla ještě změnit ráz utkání, na všech ostatních stolech již bylo jasno. V tento okamžik bych pochopil nabídku remízy v soutěži jednotlivců, ovšem v soutěži družstev je toto takřka neomluvitelné. Přesto se soupeři ještě podařilo vyrovnat – Honza Oreský optimisticky obětoval v hlavní variantě francouzské pěšce a i když to vypadalo velmi nadějně, tak po „těžkém háku“ v podobě 21...Sxh2+ bylo jasné, že celý plán nebyl korektní. Vedle velkých materiálních ztrát bylo nejhorší, že došlo i k velkému zjednodušení, takže zde už nebyl příliš prostor pro další komplikace – 3:3. Soňa Pertlová sehrála korektní partii – černými se ji v alapinovi podařilo vyrovnat, více však kvůli velkému zjednodušení z pozice získat nedokázala. Opět se tak ukázalo, že když bílý nemá příliš velké vítězné ambice, tak se černému výhoda získává jen obtížně – 3,5:3,5. Výsledek zápasu tak určila partie Tomáše Kulhánka s Robertem Fialou. Hrála se italská, ze které krátce po zahájení vznikla neskutečná bramboračka. Robert totiž za rozbití Tomášova královského krytu obětoval kvalitu a pěšce, a tak záhy bylo jasné, že partie skončí buď matem, nebo výhrou Tomáše. Postupem času a po provedení důležitých obranných tahů jsem stále více věřil našemu hráči, což průběh partie potvrdil, když Robert byl donucen v útoku pokračovat už hodně křečovitými tahy. Výsledkem byla materiálně velmi výhodná koncovka a jednoznačná výhra Tomáše – 4,5:3,5.

Poslední domácí zápas sezony se nám tedy vydařil, což zároveň se zaváháními hned čtyř (!) dalších čelních týmů znamená vyhoupnutí se na stříbrnou příčku. K jejímu udržení však ještě budeme muset bodovat v těžkém zápase v Hradci Králové, protože naši pronásledovatelé, pražské týmy z Vršovic a Vyšehradu, hrají v 11. kole vzájemný zápas.

Partie

3x 2645x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
20.03.2009 10:21 | Autor neznámý

Imouse: Chvilku mi to trvalo, ale pochopil jsem:-) Za špatně uvedené jméno se omlouvám.

20.03.2009 10:14 | Autor neznámý

No nebude to jediné jmeno co se "špatně" čte - příbramský matador Trmal totiž určitě nabídku remízy nedal, ještě nečte, jak jste mu to tu nadali :-)

15.03.2009 22:09 | Autor neznámý

Gratulace! Kolega Falout promine, ale velmi špatně se mi v článku čte jeho jméno, furt mi naskakuje anglické fó-laut:-).