1. Novoborský ŠK “B“ – Holdia Praha "B" 4:4

19.10.2008 23:10 | 1. liga západ 2008/2009

Víceméně šťastnou remízou pro nás skončil úvodní zápas v sezoně 1. ligy západ. Vzhledem k tomu, že termín nekolidoval s německými ligami, tak oba týmy nastoupily v poměrně silných sestavách, takže nezbývá než si postesknout, ...

Víceméně šťastnou remízou pro nás skončil úvodní zápas v sezoně 1. ligy západ. Vzhledem k tomu, že termín nekolidoval s německými ligami, tak oba týmy nastoupily v poměrně silných sestavách, takže nezbývá než si postesknout, že je Bolek zrovna v Řecku a nemohli jsme Vám tedy nabídnout online přenos. V příštích domácích zápasech už samozřejmě chybět nebude.

Z útoku zůstal jen náznak, Kulhánek – Přibyl ½

Ratingově se mělo jednat o vyrovnané utkání – na 4 šachovnicích ukazovalo ELO na naši, na zbylých čtyřech na soupeřovu stranu. Přesto to byla Holdia, kdo s výslednou remízou odjížděl zklamán, protože i přes 2 horší pozice se nám podařilo dotáhnout ztrátu 2,5:3,5. Začněme ale postupně. Jako první remizoval Tomáš Kulhánek – bílými proti Josefu Přibylovi ze zahájení nic nezískal, časově na tom také nebyl nejlépe, co bylo ovšem nejdůležitější – ve vzniklé pozici se příliš necítil, a tak by odmítnutí nabízené remízy zřejmě nebylo příliš dobrým krokem – 0,5:0,5. Korektní remíza proběhla na 2. šachovnici. Ivan Hausner do partie zřejmě s vyššími ambicemi ani nešel a přesně tomuto cíli podřídil i netradiční volbu zahájení (1.e4 e5 2.Jf3 Jc6 3.c3). Jiří Jirka vcelku pohodlně vyrovnal, jenže hledání aktivních možností ho stálo možná až příliš mnoho času, který by při snaze hrát na výhru mohl chybět – 1:1.

Zápletky po 15.Se3 De5 16.Vxf7 vyzněly pro Honzu Votavu

V tu chvíli už ovšem bylo jasné, že na jedničce prohraje Marek Vokáč – do Honzy Votavy se pustil útokem, ovšem v klíčové fázi partie ho zradil propočet, což ve velmistrovských partiích znamená jediné – 1:2. Jednou z mála partií, která se vyvíjela v náš prospěch, se hrála na poslední šachovnici, kde Míra Boreš proti mladému Bednářovi pěkně rozehrál svou dvojici střelců. Z aktivního postavení ovšem nic nevytěžil, naopak se začal figurami vracet a v koncovce poté neuvěřitelně rychle odešel. Tato partie nás mohla mrzet... – 1:3. Naštěstí ještě před časovou kontrolou dokázal snížit Péťa Kučera mladší, který se v méně často hrané variantě gründfeldky nechal nejprve sevřít, aby v pravý okamžik vyrazil k protiútoku a rychle rozvinutým útokem po g-sloupci soupeře zaskočil – 2:3. Jeho Strýc Petr Kučera starší sehrál z družstva zřejmě nejpovedenější partii. Sharashenidzeho, Gruzínce nyní již vedeného na české FIDE listině, v caro-kannu přehrál, získal lepší koncovku, ta pak ale kvůli pošramocené pěšcové struktuře ani s pěšcem více vyhrát nešla. Zajímavá pasáž při různých přechodech do koncovky byla poté nejanalyzovanějším okamžikem utkání, ani zde se ale jednoznačná cesta k výhře nenašla – 2,5:3,5.

Zde už jsem z nejhoršího venku, aneb vše na černé

Já jsem se v partii s Pavlem Freislerem prakticky po celý průběh bránil. Příčinou byl špatný propočet zápletek v centru, které vedly ke ztrátě pěšce. Tak trochu ze zoufalství jsem raději zvolil oběť dámy za věž a střelce s cílem vystavit pevnost po černých polích. To se mi nakonec možná i trochu se štěstím povedlo, když soupeř v průběhu své časové tísně nehrál nejpřesněji a po časové kontrole už základy budoucí pevnosti stály – 3:4. Vše tak zůstalo na Honzovi Vránovi. Ten ze zahájení získal poměrně perspektivní pozici, kterou stále vylepšoval. Ovšem ve své časové tísni nezahrál posledních pár přesných tahů (bohatě stačilo např. 37...Vc2) a vše se rázem otočilo. V průběhu partie jsem si myslel, že Gregor partii snad začal hrát i na výhru, ovšem příliš jednoduchých cest v obtížné pozici k remíze nevedlo. V každém případě se mu nepovedlo najít vhodné pole pro jezdce (na d7 stojí rozhodně lépe než na f6), načež vše korunoval hrubou chybou 44.Vc6, po které už byl výsledek zápasu v podstatě dán – 4:4.

Za 14 dní jedeme na půdu Sokola Plzeň I, který dnes jen nejtěsnějším rozdílem prohrál s hvězdnou sestavou Lysé n/L. Já se tak tímto omlouvám svým spoluhráčům, které jsem špatným nastudováním našeho harmonogramu uvedl v omyl:-)

Vokáč Marek (2451) 0-1 Votava Jan (2542)
Jirka Jiří (2448) ½ Hausner Ivan (2392)
Kulhánek Tomáš (2409) ½ Přibyl Josef (2343)
Kučera Petr (2305) ½ Sharashenidze Akaki (2295)
Vaculík Martin (2288) ½ Freisler Pavel (2310)
Vrána Jan (2219) 1-0 Gregor Jiří (2277)
Kučera Petr (2143) 1-0 Adámek Zdeněk (2184)
Boreš Miroslav (2205) 0-1 Bednář Marcel (2117)

Partie

Odkazy

Svazová databáze
2x 2622x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
20.10.2008 14:52 | Autor neznámý

Soupeř stál skutečně lépe, ale partii uspěchal, 20...Va-d8 je asi chyba, po Jxb2 bych měl těžkou pozici. Myslím, že rychle prohrál proto, že mu chyběla souhra figur a koncovka po Jxa7 se asi už udržet nedala.

20.10.2008 08:16 | Autor neznámý

Díky za hezký komentář. Vítězství Honzy Vrány je pro mne příjemným překvapením. Po 42. tahu bílého jsem odešel domů domnívajíc se, že zápas nedopadne pro Bor dobře. Mrzí mne, že jsem nezůstal do konce.