Den bez třešničky

03.06.2017 13:38 | Mistrovství Evropy jednotlivců 2017

Ve 4. kole ME se naši nejvýše postavení účastníci museli spokojit s remízami. Celková bilance naší celkem početné výpravy je za tento den mírně záporná, a hlavně chybí třešnička v podobě alespoň jedné výhry.

Ale kdo hledá, třešničku si najde. Do Minsku se na ME mužů vypravil i Štěpán Hrbek (foto web turnaje), náš letošní přeborník do 12 let. V mraveništi hracího sálu sice skoro není vidět, ale ve výsledkové listině už tak přehlédnutelný není. V tomto kole si na své konto připsal již třetí remízu proti hráčům zcela jiné kategorie, a s dosavadním perfo na úrovni 2342 je z mého pohledu nejpříjemnějším překvapením turnaje. Jeho partiová tvorba bohužel zůstává utajena, na onlinovou stovku šachovnic jeho výkon ještě nestačí, a na další stoly už zřejmě zájem pořadatelů nesahá, ale podle očitých pozorovatelů zatím hraje velmi dobře.
Mezi "neviditelnými" zřejmě zůstane i několik našich dalších reprezentantů. Čtrnáctiletý Dominik Očko uhrál sice zatím jen jedinou remízu, ale i tento drobeček mu zatím stačí na udržení svého ratingu. Odvahu na studijní pobyt našla i Natálie Kaňáková, tři soupeři nad 2400 byli sice zatím nad její síly, ale zkušenosti se určitě hodit budou a Natálka ke svému 1 bodu jistě ještě nějaké přidá. Andrei Matsenko zatím asi se ziskem pouhého 1 bodu spokojený není, jeho ambice jistě stojí poněkud výše.
Zbývající pětici našich reprezentantů  můžeme sledovat na onlinu, včera jim ale moc nepomohly ani bílé figury. David Navara se marně snažil probít svého soupeře, jednu slibnou možnost ale nevyužil.

-
. kolo -
Povinný tlak v roli favorita si vytvořil i Zbyněk Hráček, ale soupeř kladl urputný odpor a nakonec uhájil remízu. Opět jsem našel jen jediný moment, kdy snad mohl náš reprezentant soupeři více zatopit. 

-
. kolo -

Vojtěch Plát si znovu ověřil, že na svém repertoáru zahájení ještě musí hodně zapracovat. Zvolil bílými hodně okrajovou variantu, která ratingově silnějšímu soupeři nenadělala žádné problémy. Už to skoro začínalo vypadat, že černý převezme iniciativu, to už ale Vojta zapojil své přednosti, obětoval šikovně pěšce a hru řádně zamotal. Soupeř trochu přibrzdil a pozice se vyrovnala, ovšem až moc, a remíza byla maximem pro obě strany. 

Peter Michalík nenašel v úvodu turnaje optimální herní pohodu, jeho pokus přehrát černými ratingově slabšího soupeře překročil mez únosného rizika, a druhá prohra černými figurami ho odsunula do spodní poloviny tabulky. Je co napravovat, ale věřím, že Peter ještě ukáže své kvality.

Nejblíže k výhře měl benjamínek naší reprezentace Nguyen Thai Dai Van, který ukázal výbornou přípravu a vítězství v teoretickém souboji mu přineslo slibnou materiální převahu. Jeho zkušený soupeř mačkal ze své kompenzace maximum, Van ale chladnokrevně zvyšoval svou převahu. Krátce před časovou tísní se však Van rozhodl jen pro bezpečné vyrovnání a remízu.


-
. kolo -
8x 5397x Marek Vokáč
Fotogalerie
Komentáře (8) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Petr Boleslav
Giocozo: :)). Že by ho šel Sergej na zítra připravit?
+0 /-0 | 04.06.2017 11:23

giocozo
A je to tady. Je dost možné, že Vojta dnes dostane od Sergeje Movsesjana, taktéž tréningovou lekci zdarma. :-)
+0 /-0 | 04.06.2017 10:10

capjar

Samozřejně myšleno výsledkově u našich hráčů ... Jinak edice od Honzy Hučína bezva!

+0 /-0 | 03.06.2017 23:49

xdavx x
Honza Hučín. Skvělé!
+0 /-0 | 03.06.2017 21:53

Poutnik

Hučín: yes za speciální edici. Pěkný, fakt.

+0 /-0 | 03.06.2017 18:26

capjar

Katastrofa ...

+0 /-0 | 03.06.2017 18:22

Honza Hučín

Ovšem Van je dnes princ Drsoň :-o

+0 /-0 | 03.06.2017 15:48

Honza Hučín
+0 /-0 | 03.06.2017 15:02