David Navara oslavil 39. narozeniny

28.03.2024 06:12 | Domácí zprávy

Běží to. Jsem jeden z těch "pamětníků", co si pamatují malého Davídka, který ačkoliv vypadal tak křehce a nevinně, dokázal porážet přesvědčivě i ty nejsilnější hráče. A ještě stylem "jakoby nedával pozor" a pak to byl "šejd za šejdem", rána za ránou.

 Ne nadarmo má David tolik "brutálních" partií, kde soupeře neporáží, ale přímo "vraždí". Omlouvám se za takové výrazy, ale jak jinak to napsat? David sehrál velké množství brilantních partií, patří mezi nejzajímavější hráče vůbec.

Hrát s Davidem bylo pro mě těžké, protože jsem měl vždycky u partie nepříjemný pocit, že mě přepočítá, vždy a ve všem. Bylo to skoro, jak když odsouzenec jde na smrt. Když teď na to vzpomínám, stále cítím ten pocit beznaděje co se týkalo počítání variant v partii s Davidem. S jakýmkoliv jiným hráčem jsem tento pocit neměl, protože tam jsem si věřil, že "mohu něco vidět více". Ne však s Davidem.

Je to moc pesimistické? Možná ano, ale zažili jste někdy analýzu s Davidem? Hráli jste s ním partie? Třeba jen bleskovky? Hlavně ta analýza byla "drsná podívaná". Vždycky jsem měl psinu z toho, jak David jel varianty v analýze frrr, frrr a jak přihlížející diváci koukali. Neměli vůbec šanci postřehnout která bije, protože i velmistr měl docela problém udržet "směr" toho všeho, co David ukazoval.

Pamatuji si také na jedno soustředění reprezentace mužů. Byl tam tehdy jako přednášející Michal Konopka. Michal dával k řešení různé studie. Frustrující bylo, že v momentě, kdy jsem si "tak nějak uvědomil jak to vlastně stojí" a kdo by měl asi hrát na výhru/remízu, utíkal David za Michalem se sešitem. Samozřejmě vždycky dobře. Tehdy se na Davida nechytal zdaleka ani Viktor.

Davide, 39 let není málo, ale není to ani hodně. Třeba Viktor Lvovič ještě ani pořádně nenakoukl do 70.let. Přeji Ti ať Tě šachy baví a naplňují Tě a ať se Ti daří nejenom ve světě 64 polí.

Rozhodl jsem se zavzpomínat na naše souboje ve vážných partiích - s Davidem (jsou to partie z megadatabáze, hrál jsem ještě jednu v 1.lize a prohrál). Ani nekomentuji partie, spíše se tak trochu nostalgicky dívám, kolik už vody uběhlo... . 

První partie
To už je hodně dávno. Partie se hrála v roce 1997 na turnaji v Plzni, kdy jsem měl 18 let a David měl tehdy 12 let. Bylo to poprvé a naposledy kdy a) jsem byl favoritem b) chtěl jsem vyhrát. To už se nikdy po této partii nestalo :-) Bylo to frustrující, ale David mě vůbec k ničemu nepustil, ačkoliv jsem hrál svoji pozici a byl jsem velký elový favorit (měl jsem o více jak 300 větší elo) . Tehdy to vyhrál výborně hrající Jiří Štoček.  

-
. kolo -

Druhá partie

To byl tehdy nádherný přebor ČR v Kunžaku (vesnice, jižní Čechy, rok 2001), možná jeden z nejlepších vůbec. Hrálo se v krásné přírodě, kousek od vody. Opékalo se sele, jezdilo se na koních, na loďkách. Tehdy to organizoval Ludvík Steinhauser, na kterého velmi rád vzpomínám, stejně jako na celou jeho rodinu. Kdysi jsem tam relativně často jezdíval, byly to krásné časy. David měl tehdy 16 let a hrál už "sakra dobře".

Myslel jsem si, že turnaj vyhraje David, ale prohrál nečekaně bílými ze zahájení s Ladislavem Dobrovolským a bylo z toho "jen" dělené druhé místo. vyhrál to tehdy výborně hrající Eda Meduna. Já jsem s Davidem remizoval a byl jsem za remízu moc rád.


-
. kolo -
Třetí partie

To byl další velmi památný turnaj, MČR mužů v Karlových Varech (2005). Tehdy jsme o tom s Lukášem Klímou napsali knihu (Lukáš tam hrál také) a troufnu si napsat, velmi dobrou. David byl v té době zabiják. Hrál jsem s ním hned v prvním kole. Věřil jsem, že udělám někde remízu, protože pozice byla docela dost plochá (jenom ne propočet!), ale David hrál příliš silně.

Někde jsem se zamotal a už jsem se nevymotal. V analýze jsem pochopil, že soupeř toho viděl asi 10x více. Minimálně. David tehdy turnaj vyhrál před výborně hrajícím Jirkou Štočkem, který měl stejný počet bodů.


-
. kolo -
Čtvrtá partie

Se hrála na MČR v Koutech nad Desnou (2012). Hrál jsem tam i přes docela "dost nepříjemné zdravotní problémy". Přesto (možná proto?) se mi celkem dařilo. S Davidem jsem hrál v 5.kole a podařilo se mi získat pěšce, sice neuplatnitelného, ale byl tam :-)

Docela jsem si užil příjemný pocit, zkoušet tak silného hráče, ale samozřejmě remíza byla zákonitým výsledkem.

Tehdy vyhrál David, ale hlavní hvězdou byl Alexej Kislinsky, který hrál neuvěřitelně silně a s neuvěřitelnou lehkostí. Měl stejný počet bodů jako David.


-
. kolo -
Pátá partie

To byl přebor MČR v Ledči nad Sázavou (2013). Na to nerad vzpomínám. Protože během turnaje mi umřel otec. Když jsem ale jel na turnaj, nevypadlo to, že se něco takového stane... . Turnaj jsem samozřejmě nedokončil a odjel jsem po zdrcující zprávě.

Nutno napsat, že jsem v té době hrál šachy se strašnou nechutí a koketoval jsem s úplným ukončením šachu. Nicméně David sehrál partii skvěle a dokonale využil všech mých chyb. Navíc to byla přesně výhra v jeho stylu.


-
. kolo -

S Davidem jsem sehrál také nějaké rapidy. Podařilo se mi jeden rapid vyhrát (ostatní partie prohrát :-) ). Bylo to tehdy v Praze, turnaj Salo Flohra. Tehdy se mi přímo zázračně dařilo a přestože tam hrál David, Viktor a Zbyněk, turnaj jsem vyhrál! Dokonce jsem porazil i Viktora.

Jojo, je to už asi miliarda let. Stalo se to vůbec?


Robert Cvek
5x 2685x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
usacek

S Davidem jsem se utkal jen 2x v simultánce, v roce 2004 jako s vycházející hvězdou a v roce 2023 jako již se slavným velmistrem. Obě partie skončily remízou, hrány v Brně. V případě zájmu rád poskytnu partie. Taky přeju vše nejlepší a hodně dalších úspěchů!

+0 /-0 | 01.04.2024 03:05

usacek
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+0 /-0 | 01.04.2024 03:02

usacek
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+0 /-0 | 01.04.2024 03:01

Hapina

Přeji všechno nejlepší k narozeninám, ať se daří v posledních kolech blížící se extraligy.

+1 /-0 | 28.03.2024 11:37

lubomir1959

Davidovi přeju hodně zdraví a štěstí, ať i šachově je dlouho na výši a poráží i světové velmistry.

+3 /-0 | 28.03.2024 07:32