Danailov viděl dvě remízy

25.09.2013 06:33 | Novoborská šachová Corrida 2013

Do Nového Boru na Corridu zavítal president Evropské šachové unie Silvio Danailov (foto V. Jagr), dlouholetý manažer Veselina Topalova. Byl svědkem bojovných remíz v obou partiích 5. kola

President ECU Silvio Danailov přijel do České republiky propagovat Evropský projekt Šachy do škol. Navštívil za doprovodu předsedy ŠSČR Viktora Novotného a generálního sekretáře ŠSČR Petra Piska prvního náměstka ministra školství PhDr. Jindřicha Fryče.

Jejich další cesta vedla pochopitelně do Nového Boru. Silvio Danailov dlouhá léta spolupracuje s Veselinem Topalovem jako jeho manažer a nenechal si ujít příležitost povzbudit svého favorita. Poskytl také rozhovor pro posluchače živého přenosu.Slavnostní výkop 5. kola. (foto Vladimír Jagr)IM Pavel Šimáček zpovídá presidenta ECU Silvio Danailova (foto Vladimír Jagr).

Po předcházejících pohnutých teoretických soubojích si Viktor Láznička pro své poslední vystoupení černými figurami vybral svému naturelu bližší solidní Slovanskou obranu Dámského gambitu. Zvolil sice opatrně verzi, kterou dosud ještě nikdy nehrál, ale s důvěrně známými strategickými manévry. Topalov poměrně záhy souhlasil s výměnou dam a snažil se svou prostorovou převahu využít k dlouhému obléhání, aniž by musel příliš riskovat své vedení v zápase. Láznička ale vtipným způsobem vykouzlil potřebnou protihru a opakování tahů se stalo nevyhnutelným.
Oleg Romanišin černými figurami zvolil další ze svých oblíbených odnoží Španělské hry, a opět  se musel utkat s domácí přípravou svého mladého soupeře. Dokázal sice nalézt únik z připravených cestiček, ale určité problémy mu ze zahájení zůstaly. Následovalo dlouhé složité manévrování v typické hře na obou křídlech, které ukrajovalo slušné porce času na obou hodinách. Krátce před začátkem časové tísně Romanišin nesprávně zhodnotil následky otevření hry na dámském křídle a Tadeáš Kriebel získal výraznou výhodu. Unáhlil se však hledáním forsírované výhry a o veškerou výhodu rychle přišel. Vzniklou koncovku však díky aktivitě své věže dokázal rychle dovést do remízy. 
Komentáře partií 5. kola uveřejníme v poledne. Komentátorský tým začíná trpět únavou a nedostatkem spánku. 
7x 6380x Marek Vokáč
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Tobi

S tím se dá jenom souhlasit. Je super, že Viktor drží krok. A vlastně nejen drží, klidně to totiž mohlo být obráceně a  bodovou ztrátu mohl dohánět mistr Topalov. Viktor musí mít jistě radost ze svého výkonu a k poslední partii nastoupí v pohodičce. Škoda, že už Coridda končí. Je to skvělá akce s nejlépe technicky zvládnutým přenosem, která se u nás pořádá.

Jen ten Krtek se hodí spíš pro kluka než pro holčičku tedy, asi ta modrá kšiltovka na stranu za to může

+0 /-0 | 25.09.2013 12:44

Foma

Velký obdiv a uznání všem komentátorům. Jejich výkon nemá chybičku a připravili mi krásný zážitek. Více takových akcí. Taky mě překvapil Viktor, jak se předváděnou hrou vyrovnává světové extratřídě. Škoda jeho časových tísní, ale aspoň má co zlepšovat.

+0 /-0 | 25.09.2013 12:24

Zdeněk Janda

pawel : Škoda každého dne,kdy jsme se nezasmáli yessmiley

+0 /-0 | 25.09.2013 10:32

Tobi

Věta byla doplněna, článek jsem četla samozřejmě celý. Opravila bych sama, ale nevěděla jsem, co měl(a) autork(a) na mysli.  Je fakt, že hra černými mě mohla napadnout.

+0 /-0 | 25.09.2013 09:31

pawel

Co tu to proboha zatloukáte tou obrovskou vrtnou soupravou, ptá se Svěrák furt šetřivého režiséra ve filmu Trhák. No, tady píšete "..stojí zaražený pilot.." . Ale to musíte otočit stránku a věta pokračuje ... "a říká":...

+0 /-0 | 25.09.2013 09:27

oldsoft

Inu, ta věta pokračuje, ještě dvě slova stačilo přečíst... "pro své poslední vystoupení černými figurami". wink

+0 /-0 | 25.09.2013 09:12

Tobi

Proč poslední vystoupení? Dnes se ještě hraje ne?

+0 /-0 | 25.09.2013 08:53