Čtvrtý den volna

20.04.2023 06:00 | Zahraniční zprávy

Tento zápas nenechává nikoho (šachisty) chladným. I lidé, co nejsou zapálenými šachisty, se rádi podívají na tento zápas. Začínají sledovat partie a roste zájem o šachy. Což, před tímto zápasem, se zdálo naprosto nemyslitelné.

Zápas je v polovině a Nepo vede o jeden bod. Asi každý čeká "se zatajeným dechem" jak bude probíhat osmá partie. My se nyní tak trochu podíváme na pár zajímavostí zápasu.

Jak je možné, že při zhruba vyrovnaných soupeřích, čtyři partie po sobě neskončily remízou (!) Dokonce černé figury 4x po sobě dostaly nakládačku a to ještě nevíme, zda to nebude po páté. 

Můžu samozřejmě napsat něco jako, to je náhoda. V jiném vesmíru to byly samé remízy atd. Ale pojďme se podívat trochu podrobněji. Nutno říci, že oba borci velmi umně dokázali postavit pozice (bílé figury), které soupeři neseděly. Například prohry Nepa. Ve 4. partii se dostal do nepříjemné pozice, která mu evidentně neseděla a zhroutil se. V šesté partii Nepo dostal snad ještě horší pozici. Přestože byl Nepo velmi zdeptaný po partii, tak dokázal ještě vymyslet zajímavou protihru, ale Ding ho už nepustil. Podobně Nepo staví pozice, které Dingovi nesedí a také Ding ztrácí dost času. Sedmá partie byla pak mistrovským kouskem Nepa na "prakticismus v šachu". Udělal dost rozhodnutí, aby se pak soupeř "ztratil v lese možností" a ještě nestihl za světla dojít (čas) domů... .

Oba soupeři dokáží mistrně bílými figurami dostat soupeře kam chtějí a kam on nechce. Jsem hodně zvědav na osmou partií. Podaří se to znovu Dingovi? Jaké zahájení bude hrát a co Nepo?

Jenom malá poznámka k 8. partii. Nemyslím si, že Nepo bude hrát na remízu, tedy solidně. Naopak, jde ale jen o můj tip, si myslím, že Nepo půjde do komplikací a bude hrát tvrdě. Protože, jednak tam je Ding zranitelný, pak možná ještě nebude úplně ready a kdyby Nepo urval druhý bod, bylo by možná po zápase. Uvidíme. 

Další zajímavostí tohoto zápasu jsou zahájení. Viděli jsme (už) několik - na mistrovství světa - nezvyklých zahájení. V sedmé partii to byla Francie. Francouzská obrana se přece jenom moc často v bojích o mistra světa nevyskytovala. Ding Liren objasnil její volbu: "Během procházky s Richardem v Chang-čou jsem mu řekl, že bych mohl hrát francouzskou obranu, ale bylo to napůl vtip a napůl vážně a on to vzal vážně. Dnes trval (RC - 7.partie) na tom, že bych mohl zkusit francouzskou obranu, abych soupeře překvapil a dal jsem na jeho radu. Na tuto partii jsem se hodně připravoval."

A ještě bych upozornil na jinou zajímavost a tou je až neskutečná bojovnost. Viděli jsme jen jednu jedinou "kratší remízu". A myslím si, že vysoký stupeň bojovnosti bude trvat nadále. Pokud si vezmeme poslední zápasy Magnuse Carlsena (co asi Magnus říká na tento zápas? :-) ), tak tam se také bojovalo, ale stupeň byl menší. Partie byly takové...no neměly tolik šťávy. Možná se vrací doba Kasparova, Topalova a dalších "draků", kdy šachy byly velmi atraktivní a divák se rozhodně nenudil.


Robert Cvek

- foto chess.com - 

odkazy: 

oficiální stránky mistrovství
On-line přenos 
Video rozbory na Youtube
Video rozbory na Streamu

3x 2907x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
lubomir1959

Byť moje elo je ve srovnání s většinou diskutujících nejspíš hodně nízké, tak snad se mohu dopustit nějakého názoru. Můj hlavní sport byl a je zatím fotbal, tomu se věnuju cca 55 let, šachy jsem kdysi, za dob studia hrával korespondenčně, kdysi jsem hrál čtvrtfinále MR, ale to je už strašně dávno, cca 40 let, elo v praktickém šachu jsem tehdy měl o dost vyšší než teď. Kvůli náročné práci jsem řadu let šachy moc nehrával, nebyl čas. Jsem rád za každé video od R+P, já si rád nechám od lepších hráčů poradit, jak hrát šachy líp, jistě, mohl bych nechat partii(e) analyzovat Fritzem, stockfishem, ale ti mi pouze spočítají variantu, ale to mě nepřivede k tomu, proč hrát právě tak. Nikdy jsem se nedřel varianty nazpaměť, určitě je lepší pozici rozumět. Proto jsou analýzy a poznámky lepších hráčů pro mě cenné, abych pochopil, proč se hrálo tak, jak se hrálo nebo jak se hrát mělo. Nikdy jsem neměl trenéra, který by mě vedl k chápání pozic, co umím, naučil jsem se nějak sám. Ale sleduju naše reprezentanty, fandím jim, a přál bych si, aby za naši zemi hrálo to nejlepší, co tu máme. A pochopitelně, aby naši hráči vyhrávali.

+1 /-0 | 20.04.2023 10:04

Kamil Mihálik
V pohode z ELO si nerobte ťažkú hlavu. Rozhodujúce je skôr zanietenie. Ja nemám tiež veľmi dobre ELO, lebo mám zdravotné problémy a hrajú sa šachy ťažko. Nehral som už asi 4 roky aj kvôli zdravotným problémom a tiež aj kvôli tomu, že v okolí neboli turnaje. Som si istý, že keby bol v okolí turnaj, tak by som išiel rád na neho. Šach je v prvom rade o zábave. Potom neskôr je to aj o učení sa. Neviem no ja som si urobil šachový repertoár s vlastnými poznámkami, ale prišiel som o neho, lebo sa mi úplne zrútil notebook. Teraz rok sa musím snažiť ho napísať a potom dúfať, že budem môcť hrať. Teraz by nebola hra príjemná. Musím sa trochu poliečiť a potom skúsiť...
+0 /-0 | 21.04.2023 09:52

ddf

Tak dneska to Ding domrvil. Nezahrat Dxd8. Bohuzel. Jsem si jistej, ze Nepo by to zahral bez mrknuti oka.

+0 /-0 | 20.04.2023 15:13