Co se skrývá pod pokličkou šachových řádů

27.12.2018 07:10 | Turnaje

Milí čtenáři, pojďme spolu před koncem roku trošinku nahlédnout pod pokličku šachových řádů. Inspirací k tomu nám budiž jeden reálný příběh, který se odehrál kdesi v jedné nejmenované soutěži družstev:

Známe to všichni. Za stavu 3,5:3,5 se hraje poslední partie zápasu. Napětí by se dalo krájet. Za šachovnicí sedí zpocení, nervózní hráči a každý z nich má k dispozici pouze 30 sekundový bonus za tah. Každá chybička teď může znamenat definitivní konec a ztrátu nejen této partie, ale i celého zápasu. Všechno snažení hráče, ale i ostatních kolegů, se může v jednom okamžiku ocitnout v troskách. Kolem partie se tlačí spousta zvědavců, kteří chtějí vidět rozuzlení této zápletky. Co se však nestalo - vůdce černých figur (domácí) udělá nemožný tah, bere ho však zpět, rozboří při tom několik figurek a v téměř poslední sekundě udělá řádný tah. Bílý (host) při všem psychickém vypětí okamžiku na to nijak nereaguje a snaží se hrát normálně dál. To však nezvládá kapitán hostí, vzkypí v něm saze a se slovy „takhle to dál nejde, přece nemožný tah! Zastavte hodiny!“ opravdu zastaví hodiny a snaží se zavolat rozhodčího…

Jak vše nakonec dopadlo, ponechme nyní stranou, slíbil jsem vám totiž malý výlet do oblasti šachových řádů. Pro úvod si připomeňme, že zasahování diváků, i když je to třeba kapitán družstva, je dle pravidel nepřípustné! Položme si však otázku, jaké možnosti má nyní rozhodčí, aby nějak potrestal toto nevhodné chování, které všem naprosto kazí krásný požitek z nádherné královské hry. Ano, hádáte správně – není toho moc. Maximem je vykázání z hrací místnosti. Je to však dostatečné?

Kapitán domácích se domnívá, že ne. Vždyť se jedná o narušení hry, které hrubě ovlivnilo konečný výsledek zápasu! Asi nikdo nechce, aby k podobným incidentům docházelo i někdy v budoucnosti a proto navrhuje doplnit do šachových řádů větu:

Pokud hráč v roli diváka jakkoliv nevhodně zasáhne do jiné probíhající partie, tak mu bude pozastavena činnost na ... utkání, podle míry provinění.“

A dále dodává, že je to inspirováno jinými sporty, hlavně fotbalem, kde známe institut žluté a červené karty a disciplinární potrestáni za jejich obdržení.

Zeptali jsme se, jak se na celou věc dívá v současné době asi jedna z nejpovolanějších osob u nás – spolutvůrce většiny porevolučních Soutěžních a Disciplinárních řádů pan Pavel Chrz:

Samozřejmě mne těší, že se veřejnost zajímá o tuto „bafuňárskou“ oblast, ale s návrhem si dovolím nesouhlasit. Vysvětlím i proč. Nejprve bych objasnill správný postup jak v podobné situaci reagovat. V této souvislosti bych vzpomenul i památku legendárního „učitele“ budoucích generací rozhodčích a soutěžních komisí, autora řádů v tehdejší knižní podobě, školitele v 70. až 90. letech RNDr. Vladimíra Doležala, který vždy na školeních i jinde tvrdil zásadní věc: „Co není v zápise, jako by se nestalo“.

Takže první krok je vždy vše zapsat do zápisu o utkání! Pokud se tak nestane, tak není vlastně co řešit a vše zůstane řečeno sportovní terminologií doma v šatně.

Druhým neméně důležitým krokem je podat písemně do 3 dnů od skončení zápasu námitku i třeba s návrhem na disciplinární řízení. Vše poslat řídícímu soutěže, v kopii soupeři, rozhodčímu a zaplatit poplatek (na úrovni KŠS 500 Kč, na úrovni vyšší 1.000 Kč, tento poplatek je vratný, pokud bylo i z části námitce vyhověno)

Pak už následuje stanovisko řídícího orgánu soutěže a možné předání do disciplinárního řízení nebo v případě podezření z pochybení rozhodčího k předání do komise rozhodčích.

Nyní mnohé možná překvapím, ale disciplinární řád v nynější podobě už možnost pozastavení činnosti obsahuje! Trestem může být podmíněné, nepodmíněné zastavení činnosti, zastavení činnosti kapitána či jiné tresty dle disciplinárního řádu. Tyto však ukládá jen disciplinární komise a to po důkladném šetření s oslovením dotčených. Nikomu nemůže být pozastavena činnost bez projednání na disciplinární komisi. Ta vše vyhodnocuje s ohledem na: zda šlo o "sprostý" úmysl za účelem vítězství v zápase, o úmyslné poškození, o neznalost pravidel, o nedbalost, nechtěné vyrušení z důvodu třeba zdravotního hendikepu, atd., atd. Také co vše ovlivnilo, jak závažné bylo, zda je to recidivista či 70letý gentleman, kterému omylem poprvé něco v jeho letech ujelo, a hned se omlouval. Prostě se v úvahu bere spousta různých okolností…

Pokud se vrátíme k podobě navrhované věty od domácího kapitána, tak je v ní zásadní problém ve slovíčku „jakkoliv“. Samozřejmě, že disciplinární řád neobsahuje žádné konkrétní situace, ale dle mého názoru je to jedině tak správně. Představte si, že několikrát do roka bude zasedat disciplinární komise, projednávat a rozhodovat o postizích v situacích, které se mohou kdykoliv běžně stát jako např.: dohravší hráč s mobilem v kapse hlasitě u ucha vyruší zvoněním hráče s pár sekundami, udělá úmyslně nějaký rámus v místnosti, aby vyrušil soupeře v časovce, u dveří polohlasně řekne, aby šel hráč jezdcem na maty, apod. Jistě by i čtenáři byli schopni najít další desítky podobných situací. To opravdu nemůže být takto uvedeno v disciplinárním řádu. 

Jsem přesvědčen, že nynější šachové řády jsou opravdu nastaveny správně a zcela dostatečně. Zvídavé čtenáře bych odkázal na web šachového svazu, kde mohou hned v první záložce nalézt odkaz na veškerou platnou legislativu. Např. disciplinární řád je zde:

https://www.chess.cz/wp-content/uploads/2018/07/DisciplinarniRad_2018-09-01.pdf

Závěrem bych všem chtěl popřát co nejvíce radosti ze šachu! S přáním vzájemného gentlemanského jednání, hodně zdraví a úspěchů do nového roku přeje
Pavel Chrz, člen STK ŠSČR


Pro novoborský šachový server s laskavým svolením pana Chrze sepsal
Martin Mužík 

19x 5564x
Fotogalerie
Komentáře (19) Aktualizovat
Smutný pesimista
Tvoja pravda neexistuje. Existuje len PRAVDA. A pravda sa nemusí javiť ako skutočnosť. Pretože zákony a pravidlá slúžia na to, aby konsenzuálnu realitu, rozumej každodennú skutočnosť, udržiavali v spoločensky akceptovateľnom stave. Najvtipnejšie príhody na tieto témy píše sám život. Šachisti bývajú svojrázni ľudia, často zvláštni, ale viac ko...ov som spoznal predsa len inde. PF 2019
+0 /-0 | 31.12.2018 19:25

pawel

Wlk, 2:2 na zápasy v DC v tenise jako 3,5:3,5 v šachu.

Také v tenise je jedno, jestli 3:2 nebo 5:0.

Ale pojďme raději slavit Silvestra v SR i v ČR.

+0 /-0 | 31.12.2018 15:35

wlk
Pawel, vybrali ste výborný príklad, ktorý len potvrdzuje moju pravdu. Že v individuálnom športe rozhoduje výkon každého jednotlivca a nie, že sa spolieham, že na vedľajšom kurte to niekto za mňa vybaví. A to je nielen najobjektívnejšie, ale vlastne jediné objektívne, lebo v pravidlách šachu máte už v prvom odstavci napísané, že cieľom hry je dať mat kráľovi súpera. A nie vyhrať zápas 4,5-3,5, čo je samozrejme oveľa hodnotnejšie ako vyhrať 8-0. Ak chceme mať krivé pravidlá, tak sa nedivme, že bude viac protestov a hádok. Obracať sa na nikoho nebudem, lebo či sa hrá tak alebo onak, je mi to jedno, aj tak si budem hrať po svojom.
+0 /-0 | 31.12.2018 11:50

ELOminator

No v prvé řadě si myslím, že hodnocení na skore není tak objektivní jako zápasové body. Prostě fakt, že frustrovaný soupeř nebo soupeř bez motivace pustí pár gólů (v tomto případě partií) navíc, by neměl rozhodovat o pořadí (tedy když tak až po zápasových bodech).

+0 /-0 | 31.12.2018 09:06

pawel

Wlku, tak nehrajte družstva, když na to nemáte nervy, nechte to jinejm, které to malé drama, co můžeme v šachu prožít, mají za své. Obraťte se na svůj SR svaz, proč skore zrušili, měli jste ho v 90.letech.

 

Tenis je také individuální sport. V Davis cupu se hrají poslední míčky za stavu 2:2 na zápasy, 2:2 na sety, 6:6 na game. Tak tam vlítnětněte vysvětlovat, že není spravedlivé, aby se teď vďaka jednotlivci rozhodlo, že celý národní tým půjde do čtvrfinále nebo do boje o záchranu.

Bodka nebodka, já Vás na tom kurtu zachraňovat nebuduwink

+0 /-0 | 31.12.2018 07:46

wlk
pawel: na riešenie podvodov je na zápase rozhodca a následne aj ďalšie orgány zväzu. ELOminator: máte pocit, že dohodnúť 8-0 je jednoduchšie ako 4-4? Morphynista: pre nepozorných čitateľov zopakujem: Šach je individuálny šport a bodka (viď. zákon o športe 440/2015 Z. z. SR).
+0 /-0 | 30.12.2018 23:23

Achjo

pawel : jestli by nebylo lepší aspon za 4:4 dávat dva body, přece jen za bojovný výkon , dostat 1 bod je blbý. Zase na druhou stranu, aby se více nedomlouvaly zápasy na 4:4, ale věřím, že by to bylo minimum.

+0 /-0 | 28.12.2018 17:26

ELOminator

No tak hlavně by mu měli odebrat rozhodcovskou licenci. Ale bylo to v jiném okrese, tam prej maj jinou morálku cheeky

+0 /-0 | 28.12.2018 11:24

morboj

ELOminator: Pokud někdo někomu radí u partie, tak by se to mělo dát zápisu. Zastavení činnosti nebo aspoň ostuda je dostatečný trest.

+0 /-0 | 28.12.2018 11:14

Morphynista

Já vidím daleko víc důvodů proti tomuhle systému než pro něj. Kromě už uvedených i ten, že tým, který by všechny zápasy vyhrál, by přesto nemusel obsadit první místo.

+0 /-0 | 28.12.2018 11:11

ELOminator

Tak jasně že by se tam více podvádělo (u bodování na skore), zvláště v českých zemích. I tak je to leckdy na hraně (nebo za hranou). Ale co se týče toho incidentu, nebyl jsem u toho, ale nemyslím, že by to mělo mít zásadní vliv na výsledek partie. To zásadnější vliv mělo, když onehdy rozhodčí radil svému hráči (synovi) tahy a protesty nepřipustil.

+0 /-0 | 28.12.2018 10:49

pawel

wlk: Tak ten poslední vagon nepřipojujte, když nejíce odnese nehoduwink.

Optejte u vás na Slovensku, zrušili jste to, měli jste to. Když v 1.lize porazí poslední Horňáci třeba páté Dolňáky 8:0 a skočí o 4 místa výše za záchranou.

Nebo ze 4. na první postupové.

Navíc, to už by ty šachy, jako sport, byly o ničem, kdyby alespoň takové malé drama za stavu 4:3, 3,5:3,5, 3:4 ubylo. 

+0 /-0 | 28.12.2018 10:32

Achjo
Wlk u nás je taky tříbodový systém
+0 /-0 | 28.12.2018 09:41

wlk
Predovšetkým treba predchádzať zbytočným stresovým situáciám a konečne zmeniť súťažný poriadok. Šach je individuálny šport a bodka (viď. zákon o športe 440/2015 Z. z. SR). Takže váha výsledku jednotlivca za stavu 3,5-3,5 nemá byť 0-1-2 (a na Slovači ešte uletenejšie 0-1-3!). Ak by sa hralo o body na šachovnici, tak sa bavíme o max. 1/8 zápasového zisku (teda o -hovne) a 90% protestov by ani nebolo. Každý je zodpovedný sám za seba a svoju hru. Osvedčené 25-ročnou praxou v Rakúsku, bez jediného podobného protestu.
+0 /-0 | 28.12.2018 09:38

chess64geek

Ad mobily: máme 2 kategorie: MČR a Extraliga (úplný zákaz mobilů: na profesionální úrovni nutné) a všechny ostatní soutěže, kde je podle článku 11.3.2.1 nutné vypnutý mobil uložit do tašky, které se hráč vůbec fyzicky nedotýká, ale má ji v hrací místnosti. Tedy dávat ho rozhodčímu je zbytečné a pravdila to nepřikazují. 

Ke kauze: zde kapitán nic moc neuděl,  protože opravit si nepřípustný tah před zmáčknutím hodin může beztrestně každý, asi kapitánovi ruply nervy a za to bych ho jako rozhodčí vykázal z hrací místnosti a to by si myslím pro něj byl dostatečný trest. 

 

+0 /-0 | 27.12.2018 19:55

Druid.Panoramix

Petan - dost dobrý, ale představte si toho rozhodčího, že má u sebe 22 mobilů od hráčů a jak dlouho by pak trvalo takové vystřídání - než by našel správný mobil, tak by mohl být i konec zápasu. :o))

+0 /-0 | 27.12.2018 18:01

Petan

A teď si představte, že byste místo šachů hráli třeba fotbal a museli běhat s mobilem po hřišti.

+0 /-0 | 27.12.2018 17:32

Druid.Panoramix

Zdravím, šachové řády jsou jedna věc, přístup rozhodčího je druhá věc ( pokud je rozhodčí nehrající, tak to je ideální stav) a přístup hráčů samotných i přítomných diváků je třetí strana trojúhelníku, podle mě by mělo rozhodovat jednoduché " co sám nemám rád, to nečiním ostatním" a možná tak málo by stačilo, jen obyčejný lidský respekt k soupeři a rázem by se šachové řády staly platné a aktuální jen pro ty, kteří je porušují a ne z nich dělat "klacek" a čím větší, tím lepší". Více netřeba.

to David Bražina - taky to tak dělávám, ale předtím se dohodnu s rozhodčím a soupeřem, že to ani jednomu z nich nebude vadit, byla doba, kdy jsem měl služební mobil pro neočekávané případy. A k Vašemu případu - já bych si na Vašem místě došel k rozhodčímu, aby napsal do zápisu, že mi odebral ze stolu vypnutý mobil a že za jeho neporušenost a pozdější funkčnost nese odpovědnost okamžikem, kdy si ho dal k sobě na stůl. Je to člověk kovaný v Pravidlech, určitě by Vám vyhověl.Ta odpovědnost je asi stanovena přesně tak jak o ní píši.

Zajímavě napsaný článek, děkuji za něj.

+0 /-0 | 27.12.2018 12:40

xdavx x
K mobilu. Před partii jsem mobil vypl, položil vedle šachovnice at je všem na očích. Přišel rozhodčí, telefon mi vzal a položil k sobě na stůl. Když jdu z prace na šachy, fakt ho musím mít sebou. Na druhou stranu apple xs stojí 43tisic, s10 bude stát kolem 40tisic taky. Vážně jsou pravidla nastavena dobře? Co když se u rozhodčího s tím telefonem něco stane? Nebo co když jako podvodník osočim rozhodčího ze mi s tím něco udělal? Že jsou mezi šachisty vychcanci snad nebude popírat nikdo. Myslím že mobil vedle šachovnice je lepší řešení než sejfy, nebo zákazy, nebo hromadné odevzdavani někomu cizímu.
+0 /-0 | 27.12.2018 10:27