Česko proti Slovensku, aneb jak to dopadlo

13.04.2020 07:00 | Zprávy

142 hráčů, 142 partií a výsledek zápasu 96 -48. Čísla mluví jasně. Česko vyhrává první neoficiální měření sil amatérských šachistů na internetu. Čísla neříkají ale vše. Neumí popsat atmosféru, pohodu a pěkný šachový podvečer šachových přátel.

Každá pořádná šachová akce by se dnes neměla obejít bez kvalitního komentovaného přímého přenosu na internetu. Můžete se mnou souhlasit a nebo se přít. Ale říkám, že internet je svět, kde šachy mají neomezené možnosti a bez internetu nebudou jednou šachy. Svět je rychlejší, život je plný chytrých technologií a internet věcí klepe na dveře. Dýchá na nás budoucnost ve formě umělé technologie, chytrých ledniček, aut bez řidičů a možná garantovaný příjem, tedy peníze bez práce. Šachy na internetu budou sílit a rozpínat se a hlavně, šachy na internetu budou bavit lidi! 
Tento přenos komentoval Michal Vrba a Dušan Schwarz a koukněte na toto video. Je to neuvěřitelná jízda těchto dvou komentátorů! Je to radost a je to dávka šachové energie. Možná se zeptáte, proč tento přenos komentoval youtube kanál BŠA? Odpověď je upřímná. Chtěli jsme podpořit touto akcí nejen amatérské šachy, ale i šachový život na Slovenském youtube. Jsme dvě země, ale i přes hranice jsme jedna velká rodina. Šachy je další věc, která nás spojuje.


Někteří borci hráli své partie v národních dresech. Atmosféra před zápasem se nesla výkřiky: Češi do toho! Slováci do toho! A nejdůležitější byla ta pohoda. To vše okolo. Nemrzela Vás žádná prohra. Těšila Vás každá remíza. Každý bod byl důležitý a fandilo se posledním šachovnicím, stejně jak těm prvním. Nejsme reprezentanti a nikdy nebudeme. Ale bavíme se touto hrou a přináší nám radost. To jsou šachy, které máme rádi.


Na internetu máme založené dva týmy. Ten český má dnes už 161 hráčů a ten Slovenský má 125 hráčů! Kdyby na odvetu přišli všichni, pak můžeme hrát zápas na 125 šachovnicích! 

Mluvím o odvetě, ale než se k ní dostanu, pak nabídnu nějaké partie. Na první šachovnici na České straně hrál Kryštof Mikuláš Trávníček a nabízím jednu z jeho partií:


-
. kolo -
Na druhé šachovnici hrál FM Michal Novotný. Tady si musím ohřát polévku a jeho žáci vyzvali na zápas Vlky z Vlčnova a připravujeme zápas Vlků s ovečkami. No, říkám ovečky a může to znít jako pozdní večeře. Ale ty ovečky budou junioři co vedou první ligu mládeže, některým není ani deset let a Vlci s průměrným věkem přes 40 let a váhou přes 90 kilo to nebudou mít vůbec jednoduché. 

-
. kolo -

Závěrem tohoto článku Vám nabídku odkaz na turnaj, kde si můžete přehrát partie: https://www.chess.com/club/matches/live/czech-youtube-chess-team/7652

A chci poděkovat lidem, kteří tuto akci pro Vás připravili. Kamil Michalík zajistil registrace a zaslouží si velké poděkování. Valerián Valášek připravil vše na chess.com. Nastavil turnaje, vyladil  a nastudoval vše co umím tato stránka a díky němu proběhl turnaj hladce a dobře. Proto díky Kamilovi a Valeriánovi! 

Budeme hrát odvetu, kdo si chce zahrát, tak si zapište do kalendáře datum: 19.4.2020 a od 17:00 bude registrace spuštěna. Od 18:00 se bude hrát. Odkaz najdete během týdne na Facebooku těchto stránek a nebo na Facebooku RaP šachy. Těšíme se na Vás!

0x 3000x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat