Česká extraliga 5. a 6. kolo

28.01.2020 06:40 | Domácí zprávy

Máme za sebou 5. a 6. kolo české nejvyšší soutěže. Urodilo se několik překvapivých výsledků. Pojďme se podívat na jednotlivé zápasy.

5.kolo

Zde byl pro Duras Brno existenční souboj se Zikudou Turnov. Duras (konečně!) nastoupil s legionáři a vyhrál důležitý zápas 5:3.  


Boris Gelfand remizoval se Sergejem Movsesjanem (fotogalerie od Vladimíra Jagra)


Velmi dramatický byl boj mezi Slavii Brno a Pardubicemi. Navíc prestižní boj "o bednu", protože oba celky by jistě chtěly skončit hned za Novým Borem. Zápas nakonec skončil 4:4. Ale jak uvidíte z videa, rozhodla docela dost kuriózní partie na poslední šachovnici. Nutno napsat, že na oba zápasy nastoupil za Slavii Brno legendární Boris Gelfand! Což je ohromná čest pro naší nejvyšší soutěž. Jen tak dále.

Slavoj Poruba doma hostila Unichess z Prahy. Zápas (start 10,00 ráno) dopadl pro porubáky žalostně, protože prohra 5,5:2,5 byla naprosto zasloužená.

Klíčový boj se odehrál ve stejné hrací místnosti v Bílovci od 14,00. Kdy proti sobě nastoupili domácí Labortech Ostrava s ŠK Dopravním podnikem. To měl být "existenční boj". Bohužel pro ostravský celek to dopadlo špatně a Dopravní podnik vyhrál 5:3. Domácí Labortech nevyužil pár svých šancí a bylo vymalováno.


Hodnocení kapitána Nového Boru Petra Boleslava: „Trochu se opakoval scénář prosincového víkendu. V sobotu jsme se zahřívali a kdyby se v jeden moment byly pozice dány k odhadu, patrně bychom pouze remizovali. V dalším průběhu jsme ale zápas strhli na svou stranu. Do nedělní zápas jsme nastoupili již plně rozjetí. Bodový přísun odstartoval Mateusz Bartel, k žádným komplikacím nedošlo.


Předposlední zápas se rozhořel mezi domácím Novým Borem a Slavii Kroměřížem. Nový Bor si napravuje reputaci z minulého ročníku (jen třetí místo) a všechno drtí na prach. Slavia bojovala statečně, ale na super heroes to nestačilo. Bor vyhrál 5,5:2,5. Za zmínku stojí, že na prohru stál bílými Harikrišna s Gondou.

A poslední zápas hráli domácí Lysá nad Labem s Frýdkem Místkem. Pro F-M je každý zápas důležitý (boj o život) a tento boj se jim podařil dokonale. Porazili Lysou 4,5:3,5! Za zmínku určitě stojí souboj Lumír Mrázek - Alexej Kislinký. Partii ukazuji ve videu a určitě se máte na co těšit, protože málokdy se na šachovnici vidí... (více ve videu :-) )

6.kolo

Pardubice se střetly s Durasem Brno. Po velmi tuhém boji nakonec vyhráli pardubičtí nejtěsněji 4,5:3,5. Jinak určitě za přehrání stojí výhra Sergeje Movsesjana na první šachovnici v Valentinem Dragnevem.

Turnov porazil také nejtěsněji 4,5:3,5 Moravskou Slavii Brno. Rozhodly poslední dvě šachovnice. Nejdříve Lukáš Vlasák ve velkém stylu porazil Petra Piska a pak zbytečně prohrál Bronislav Vymazal. Pro něj to byl hodně krutý víkend. Ale šachy prostě někdo dokážou - jako život - být dost nemilosrdné.

V Bílovecké herně se zase děly věci... Slavoj Poruba nastoupil proti Dopravnímu podniku a už konečně chtěl Slavoj nabrat nějaké body. Zápas byl ostrý jako břitva. Nejdříve Artur Frolov úplně zničil Kryštofa Jakubowského (tu partii si přehrajte!) a pak David Kaňovský s Ivanem Hausnerem tak nešťastně uplatňoval převahu pěšce, až musel "obětovat dámu" (ve skutečnosti si ji soupeř postavil za věž). Respektive Ivan to zahrál moc mazaně. Opravdu neznám hodnocení oné pozice, ale byl jsem za výslednou remízu rád, coby kapitán týmu. Pak jsme měli (Poruba) štěstí na první desce, kdy vyhrál Robert Kempinski s Kubou Půlpánem. 
Nakonec osud rozhodl tak, že zápas skončil 4:4. Nicméně Tomáš Markowski měl asi  plus nekonečno (hodnocení pozice) s Honzou Miesbaurem, ale udělal takovou hrubku, co se asi vidí normálně na přeboru do 3 let... Partii ukazuji ve videu.

Unichess raboval Ostravu (ačkoliv z Bílovce :-) ) . Odnesl to Labortech, ale bohužel musím napsat, že to byl jednoznačný zápas. Kde Unichess zcela po zásluze vyhrál 5,5:2,5. Labortech už má skutečně jen teoretickou šanci na záchranu.

Frýdek Místek bojoval se super heroes Novým Borem. Bor vyhrál 6:2. Pro F-M ještě přijatelný výsledek. Prostě Nový Bor je strašidelně silný.

Zajímavý boj se rozpoutal mezi Slavii Kroměřížem a Lysou nad Labem. Lysá nakonec vyhrála 5,5:2,5. Nicméně ten zápas nebyl tak jednoznačný. Štěstí měl Vojta Plát s Viktorem Gažíkem, nicméně štěstí přeje připraveným a v šachu to platí dokonale.
Obě partie vyhrál nestárnoucí velmistr Vlastimil Jansa! A patří se 4,5 body ze 6 partií k hlavnímu tahounovi týmu Lysé (stejně bodů má i Alex Kislinský, ale se slabšími soupeři).

Takže tak. Když se podíváte na tabulku, tak pár věcí je jasných. Nový Bor uletěl někam do jiné dimenze. Budeme mít  tvrdý boj o bednu. Zatím to mají nejlépe rozjeté Pardubice.

Celky s 10 body mohou být v klidu z hlediska udržení. Dost nečekaně je tam Dopravní podnik Praha (!) Kdo by to před začátkem extraligy řekl?

No a zbytek bude bojovat o život. Labortech, jak by řekla moje dcera, má jenom jeden život. Ještě jedna prohra s kandidátem na sestup a je konec. Šance na záchranu je velmi malá. Bohužel.


Týmové foto Slavia Kroměříž v hrací místnosti Nového Boru (foto Miroslav Kašík)


Z hlediska záchrany to mají asi nejlepší (myslím týmy pod deset bodů) Slavoj Poruba ( ale... po tom co se nám všechno děje na šachovnicích...) a Slavia Kroměříž. Ale ten náskok se může hned změnit po jednom kole(!) Navíc Slavia bude hrát s brněnskými týmy, stejně jako ostravské týmy. Máme se tedy na co těšit...

PDružstvoHSZ+=-BSkV
11. Novoborský šachový klub66001836.526
2GASCO Pardubice64111326.014
3Siesta Solution Unichess63121027.014
4Výstaviště Lysá nad Labem63121025.514
5ŠK Zikuda Turnov63121025.012
6Moravská Slavia Brno63121024.514
7ŠK Dopravní podnik Praha63121024.512
8ŠK Slavoj Poruba6213722.58
9Slavia Kroměříž6204620.57
10ŠK Duras BVK6114420.08
11BŠŠ Frýdek-Místek6114420.06
12Labortech Ostrava6015116.04
PDružstvoHSZ+=-BSkV

* Fotky a popisky videí byly použity z https://www.chess.cz/novoborsti-navysili-naskok/

* Video bylo nahráno pro kanál RP šachy a nss.cz 

0x 3695x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat