Bent Larsen 4.díl

15.03.2024 06:31 | Historie

Jak jsme si psali minule, byly zápasy Benta Larsena s Talem a Gellerem vstupenkou do vrcholového šachu. Od té doby Bent patřil mezi úplnou šachovou elitu (top 10).

Larsen od druhé poloviny 60. let patřil mezi nejlepší turnajové hráče. Často končil před nejlepšími sovětskými hráči tehdejší doby. Například v roce 1967 vyhrál čtyři silné turnaje! V Havaně před Tajmanovem, Smyslovem a Polugaevským. Winnipeg před Spasským a Keresem. Mezipásmový turnaj Sousse před GelleremKorčnýmŠtejnem a dalšími a Mallorcu před Smyslovem, Botvinnikem atd.

To byla neuvěřitelná síla!


-
. kolo -
V roce 1971 dosáhl Bent třetího nejlepšího elového hodnocení na světě, když měl elo 2660. Před ním byli jen Fischer a Spasský.

Další pouť o titul započal Ben výhrou na turnaji v Sousse. Ve čtvrtfinále porazil silného velmistra Portische 5,5:4,5. Prohrál ale semifinále s Borisem Spasským 5,5:2,5. Nutno ale napsat, že v této době hrál Boris Spasský neuvěřitelně silně a porazil "všechny" s přehledem. V boji o třetí místo Larsen porazil Tala drtivě 5,5:2,5! To byla pořádná pomsta!

V roce 1970 se koná jedna z nejznámějších akcí vůbec. Zápas mezi sovětským svazem a zbytkem světa. Tehdy měl hrát na první šachovnici za svět Bobby Fischer, nicméně Larsen chtěl hrát první šachovnici a argumentoval (logicky), že zatímco Fischer nehraje, on vyhrává turnaje. Kapitán světa Max Euwe šel "tuto novinu" sdělit Bobbymi na hotelový pokoj. Bobby aniž by se na Euweho podíval (měl obličej zabořený v polštáři), souhlasil. Později to ale svedl na "pomatení", že s tímto souhlasil. Nicméně asi s Borisem hrát nechtěl :-) Larsen tehdy prohrál slavnou partii po 1.b3 s Borisem, ale dokázal se revanšovat a v poslední partii porazil Štejna.  


-
. kolo -
V roce 1970 hrál mezipásmový (postupový) turnaj v Palmě de Mallorce. Tehdy vyhrál jasně Bobby Fischer s náskokem 3,5 bodů. Larsen dělil 2. a 4. místo, ale vítěze porazil! Otřesený Bobby přerušil úplně prohranou pozici s Bentem Larsenem. Dokonce Vasjukov prohlásil: "Fischerem neúspěch v této partii natolik otřásl, že propásl vhodný moment na čestnou kapitulaci". 

Bent postoupil do zápasu kandidátů, kde ve čtvrtfinále v roce 1971 porazil Uhlmanna 5,5:3,5. V semifinále ho čekal Bobby Fischer, na kterého si Bent věřil... .

-
. kolo -
V roce 1970 Bent prohlásil: "...jsem si jist, že zápasy kandidátů vyhraji... věřím, že v roce 1972 získám titul mistra světa....Fischer se vyjádřil, že je nejsilnějším hráčem světa, nesouhlasím. Nejlepším hráčem světa je nyní Larsen..."  

Zdroj: Garry Kasparov Moji předchůdci 4.díl a https://en.wikipedia.org/wiki/Bent_Larsen
1x 1396x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Rubinus

Kasparov ovšem tamtéž napsal něco jako "Larsen si vždy stěžoval, že v turnaji kandidátů je mnoho sovětských velmistrů, ale on by stejně hrál vždy jen s jedním". A také píše, jak se v Sojuzu běžně dělaly analýzy možných soupeřů. Jeden takový úkol dostal i Korčnoj, který se dle Kasparova již tehdy vyjádřil, že na základě důkladného rozboru partií obou těchto hráčů považuje za nebezpečného pouze Fischera, že prý Larsen je o třídu slabší. Patrně to trefil.

+1 /-0 | 15.03.2024 07:06