Anatolij Karpov v umělém kómatu: domácí nehoda nebo útok na bývalého šachového šampiona nebo fáma ?

01.11.2022 06:00 | Zahraniční zprávy

V dnešním světě je těžké věřit každé zprávě, stejně jak je lehké jí nevěřit. Ale například chessbase informuje o zprávách, které mluví o napadení A.Karpova před ruskou Dumou a následné hospitalizaci na JIP.

V několika věcech se informace, které kolují internetem, rozcházejí. 

Například:

12. mistr světa a současný člen Dumy Anatolij Karpov (71) byl nalezen v bezvědomí  před budovou ruské Dumy. Jeho hladina alkoholu v krvi byla velmi zvýšená a byl převezen do nemocnice na jednotku intenzivní péče.

Některé dřívější zprávy tvrdily, že se stal obětí útoku a je v umělém kómatu 

To se například neobjevilo jen na chessbase news, ale třeba i na španělských stránkách MARCA...

 - Některé zdroje uvádějí, že nyní poslanec Jednotného Ruska byl napaden poblíž parlamentu.  

Bývalý mistr světa v šachu Anatoli Karpov (71) je po incidentu, o kterém existuje několik verzí , v umělém spánku. Podle jeho dcery Sofíe byl velký mistr nalezen v bezvědomí ve svém domě poté, co utrpěl domácí nehodu .


Podle podnikatele Andreje Kovaleva však Karpova našli v bezvědomí poblíž Státní dumy, ruského parlamentu a „pád“ byl ve skutečnosti útokem neznámých osob, jak napsal na svém kanálu Telegram. Třetí verze, která koluje ruskými médii a sociálními sítěmi, naznačuje, že se šampion opil poblíž parlamentu a nehodu utrpěl v opilosti . Karpov, navzdory své politické pozici - je poslancem Jednotného Ruska, strany Vladimira Putina - vždy cestuje bez doprovodu.

Jeho dcera verzi útoku popřela, což také naznačuje, že k útoku došlo minulou sobotu. A jeho manželka Natalya Bulanova dokonce pro sports.ru řekla, že: "To je vymyšlená zpráva, nevím, odkud se to vzalo. Jsem jen ohromena! Žádný útok, nic takového, úplný nesmysl." Je doma a všechno je v pořádku ." Zdroje blízké Karpovovi potvrdily MARCE , že šachista je v umělém kómatu a ve stabilizovaném stavu.


- Překlad: Šachista a poslanec Státní dumy z Jednotného Ruska Anatolij Karpov je hospitalizován v Moskvě. Byl nalezen zbitý a opilý v budově Státní dumy. Podnikatel a vůdce skupiny Pilgrim Andrej Kovalev řekl, že velmistr byl napaden. - 


Karpovův stav je podle Ruské šachové federace „důsledkem pádu“.

Karpov, 71, byl mistrem světa v letech 1975 až 1985, kdy ho porazil ruský kolega Garry Kasparov a v současnosti je poslancem Dumy, dolní komory ruského parlamentu.

Karpov je v současné době na jednotce intenzivní péče neurologického oddělení nemocnice Sklifosovski v Moskvě, jednoho z nejprestižnějších lékařských center v ruské metropoli. Prezident FIDE Arkadij Dvorkovič v Championat prohlásil, že stav bývalého šampióna „je stabilní“ , alespoň podle jeho informací.

Ruský telegramový kanál 112 také uvádí, že šachista byl minulou sobotu nalezen v bezvědomí vedle sídla ruské dumy a lékaři mu diagnostikovali poranění hlavy, zlomeninu pravé kyčle a silnou opilost .

Ruská agentura RIA Nóvosti potvrdila nemocničním zdrojům, že bývalý šachista je přijat ve vážném stavu, nicméně jako důvod uvedl popření šéfa public relations Ruské šachové federace Kirila Zangalise, který popřel, že by šlo o útok. "Informace, že Anatolij Karpov byl zbit, neodpovídá skutečnosti. Jsou to falešné zprávy ," řekl.

Podle Andreje Kovaljova, předsedy Všeruského hnutí podnikatelů, ve svém kanálu Telegram řekl, že Karpov byl po útoku neznámých lidí na jednotce intenzivní péče a byl uveden do umělého spánku.

Karpovův asistent to však popřel a řekl, že je v pořádku, nemá žádná zranění a je ve stabilizovaném stavu. Což vyvolává otázku, jak dobře mu může být, když je potřeba ostatní ujistit, že je ve „stabilizovaném stavu“. Vzhledem k tomu, že ruská média jsou pod velmi přísnou kontrolou ruského státu, je nemožné vědět, kde skutečně leží pravda.

Informace se stále hrnou a je otázkou, zda dokážou uvést tento příběh na pravou míru.  Karpovova dcera Sofia potvrdila, že byl ve stavu indukovaného kómatu po zranění hlavy, které bylo způsobeno pádem, nikoli útokem. Podle ní je v rekonvalescenci na Neurochirurgické klinice ve Sklifosovsky Research Institute.

Jestli najdete aktuální informace, prosím pište je do komentářů. Možná společně zjistíme, kde je pravda. 

Petr Koutný

 - odkazy:

chess base news,  Marca 

30x 4909x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (30) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
slavista
Nejnáchylnějším tvorem na manipulaci je ten, který si myslí, jak prohlédl, že mu všichni lžou.
+4 /-4 | 01.11.2022 17:21

HumphreyvanWeiden

Máte už Tečku za očkováním ?  

+2 /-1 | 01.11.2022 20:16

xdavx x
A kolik že máš těch dávek? Protože přece musíš mít aspoň 4 abys neumrel. A jedna dávka už zabrání abys dokonce onemocněl. Nebo že by to snad byla lež?
+3 /-3 | 01.11.2022 17:47

slavista
Podle těch, co tvrdili, jak nám o očkování lžou, bych měl být správně už desetkrát mrtvý. Tak nevím, kde se stala chyba.
+4 /-3 | 01.11.2022 17:57

Pavel Capek

Lež dvakrát oběhne svět, než si pravda obuje boty...

+1 /-0 | 02.11.2022 11:42

Misorfan

Co se přesně přihodilo A. Karpovovi je nejasné. Docela věrohodné se mi ale jeví vyjádření dcery Sofie, že k jeho zranění došlo při pádu ze schodů. Tyto úrazy (zejména v opilosti) mají často i fatální následky.

+1 /-0 | 01.11.2022 22:27

ThePot
Podle posledních informací je Anatolij Jevgenievič při vědomí a za několik dní bude z nemocnice propuštěn.
+3 /-0 | 01.11.2022 20:29

Tomáš Klimecký
Vložte obsah
+0 /-0 | 01.11.2022 17:37

giocozo
Otázka na Rádio Jerevan: „Naši politici tvrdí, že v blízké budoucnosti předeženeme Spojené státy. Zároveň se v novinách stále píše, že USA míří mílovými kroky do propasti. Můžete se vyjádřit k tomuto protimluvu?” Odpověď: „Náš vysílací čas je bohužel u konce.”
+6 /-1 | 01.11.2022 06:33

Petr Koutný

Je to zvláštní svět. Dříve snad i platilo, že co bylo v televizi, byla pravda. Dnes aby člověk pravdu pohledal. 

+3 /-3 | 01.11.2022 06:35

lubomir1959

Já bych byl mnohem obecnější. Je to tak, jak to v písničce "Soudili se" zpívá Jahelka: ...Každý jen tu svou pravdu má...Já dodávám: Každý vykládá jen to, co se mu hodí do krámu, viz naši politici: Jedna strana plive na Babiše nebo Okamuru nebo oba, druhá zase na pětikolku - každý jen tu svou pravdu má...přitom je to jedna verbež horší než druhá, nemají si co vyčítat, mohou si podat ruce ("kradnú všetci!"). A média? Čí chleba jíš, toho píseň zpívej, tak to bylo vždycky, tak je tomu dnes a tak to vždycky bude, média, zejména ta "veřejnoprávní", budou vždycky hlásat to, co si přeje vládnoucí garnitura...

+0 /-2 | 01.11.2022 15:08

Nemo6

No, spíš se domnívám, že v televizi se pravda neříkala nikdy - viz třeba naše éra socialismu nebo i stejná éra na druhé straně v tzv. Svobodném světě. Televize je zkrátka masové médium, které se přímo nabízí k manipulaci a formování názorů lidí vládnoucí garniturou, tak to prostě je. Ostatně naše současná situace v ČR je toho jasným důkazem, bohužel.

+5 /-2 | 01.11.2022 07:57

Teofil Horáček

Neodbytně se vtírá myšlenka, že Karpova dohnaly jeho odporné skutky, když se zařadil mezi hlasité podporovatele ruské agrese a válečných zločinů na Ukrajině. 

+5 /-6 | 01.11.2022 08:36

HumphreyvanWeiden

Teofile, být tebou, začínám se bát. Až tebe doženou zlé skutky...

+3 /-3 | 01.11.2022 13:13

xdavx x

me bavi hrdinove co kritizuji ty, co se v totalite boji postavit systemu... zvlast od naroda co tady 40let v totalite zil a nemel na to se ji zbavit to sedi... ale radit to umime skvele... 

+5 /-2 | 01.11.2022 08:47

patmat
Už je o tom niečo aj v slovenských médiách:

https://standard.sk/270552/byvaleho-majstra-sveta-v-sachu-karpova-nasli-v-bezvedomi-pred-statnou-dumou-v-moskve/

https://sport.pravda.sk/ostatne-sporty/clanok/645572-napadli-ho-alebo-sa-opil-sachovy-velmajster-karpov-je-v-umelej-kome/

Zaujímavý rozhovor s Karpovom v Reflexe z minulého roka: https://www.reflex.cz/clanek/rozhovory/37585/za-sssr-bylo-lip-kasparov-je-jiny-rika-legendarni-sachista-karpov-ktery-slavi-70-narozeniny.html Zaujímavé otázky z článku:

Jak se vám líbí dnešní Rusko? Je demokratické?

V Rusku nikdy demokracie nebyla. Náš národ pojetí tohoto slova nechápe. Svobodu v sobě nemá zakořeněnou. Neměli jsme si ji jak osvojit. Za cara? Za Stalina, za Brežněva? A dnes? Není možné vybudovat demokratický stát za pár let. Možná by si lidé v Rusku něco takového přáli, ale v krvi to nemají. Ta mentální změna bude trvat ještě několik generací. Dejte nám čas.

Největším problémem Ruska je korupce, kterou naopak lidé v krvi mají. To se taky změní časem?

Korupce je problémem každé země světa. Ve větší či menší míře. V evropských zemích se ale objevuje výhradně na nejvyšší úrovni, například v případě velkých veřejných zakázek. Ruská forma korupce je ale strašná v tom, že se dotýká celé společnosti. Ovlivňuje život každého člověka. Pomocí úplatků se v Rusku řeší jakýkoli problém, žádost na úřadě. Lidé si myslí, že tak je to přirozené. Začíná to drobným úplatkem dopravnímu policistovi, úředníkovi za přepážkou a končí to miliony dolarů pro náměstka.

Dáváte úplatky?

Ne. Nikdy.

Proč v době Sovětského svazu stát tak silně podporoval šachy?

Je to velmi levný sport. Potřebujete pouze šachovnici, nic víc. Po bolševické revoluci v roce 1917 přišla naše zem o spoustu vzdělaných, inteligentních lidí. Objevila se najednou masa negramotných a šachy byly jedním z nástrojů, jak s negramotností bojovat. Už Lenin říkal, že šachy jsou nejlepší gymnastikou mozku.

Dnes patříte mezi sto největších sběratelů na světě. Jaké jsou vaše poklady?

Především mám velmi cennou kolekci známek Belgického Konga. Mám také unikátní sérii s šachovou tematikou. Zanedlouho vydám knížku o sběratelství známek a mincí právě na téma šachy. Měla vyjít už před třemi lety, ale ukradli mi rukopis.

+3 /-1 | 01.11.2022 12:52

Petr Koutný

Díky za doplnění, ale tak tipuji že budeme prvním, kdo o tom v ČR nebo SVK informoval. Možná se za chviličku probudí seznam a idnes...

+3 /-0 | 01.11.2022 12:52

Teofil Horáček

Volodymyr Hubenko píše: "Všechno je v pořádku... A svědomí? Svědomí jak? Není to zraněné? Nebo nemůže trpět něco, co chybí?" 

 

+2 /-5 | 01.11.2022 08:50

lubomir1959

Je mnoho názorů a postojů, ve kterých se s prezidentem Zemanem rozcházím. V jedné věci má ale, bohužel, pravdu. V tom, že nejpitomější tvor na zeměkouli je novinář, Zeman tedy tvrdil, že český, ale já myslím, že to platí obecně. Čest zářivým výjimkám. Třeba se časem dozvíme, kde je nebo kde byla pravda, na tytto hrrr zprávy já nedám.

 

+6 /-2 | 01.11.2022 07:19

Petr Koutný

To není hrrr zpráva, jen ukázka, jak se točí svět. Mimochodem, asi už není debata, že je/byl Karpov v komatu. Ale jestli byl napadedn, spadnul nebo malinko přebral. Protože to je šachová legenda, tato zpráva sem určitě patří. Nebo-li, když o tom může psát chessbase, pak nevím proč třeba my ne...Ale to je jiný příběh. 

+2 /-1 | 01.11.2022 07:32

istr

Tohle je zrovna průnik šachu, politiky a bulváru, který sem určitě patří. Možná se někdy pravdu dozvíme, určitě jí nevypátráme. Je to téma, na rozdíl od debaty ‘o rouškách’.

+5 /-1 | 01.11.2022 07:43

lubomir1959

Pane Koutný, nepochopil jste mě, to nebyla kritika na vás, vy jste tu zprávu jen předal těm, kteří  ji třeba odjinud neslyšeli nebo nečetli. Nakonec k tomu tento server je, asi každý nemá čas, aby bloumal všude možně po netu a zjišťoval, co kde kdo tvrdí....  

+5 /-1 | 01.11.2022 07:36

sarmatam

..... VÁLKA .....nejvíc na tom rýžuje Indie a Čína .....a Afrika je uš plná čínských TOVÁREN ....gdesi jsem to slyšel .....co ten Karpov ? .....víte něgdo něco ? .....já zatím nič .....Je možné že se ožral ....ani bych se NEDIVIL ? :-) ......

+0 /-1 | 01.11.2022 06:39