Alexander Griščuk alias ocelový muž z Ruska

24.02.2018 06:00 | Turnaj kandidátů 2018

Alexander Igorevich Griščuk, narozen v Moskvě 31. října 1983. Šampión Ruska v roce 2009, třikrát se stal mistrem světa v bleskovém šachu (2006, 2012 a 2015).

Alexander Griščák sehrál první (vážnou) partii v roce 2017 s IM Danielem Sadzikowskim (nyní je už velmistr). Partie se hrála patnáctého ledna 2017 v druhé německé bundeslize. Venku panoval velký mráz a zmrzla i šachovnice po 30. tahu remízou. Ani takový hráč nic nesvedl s mladým polským mistrem.

Partie jako by ukazovala v jakém "stavu" se super velmistr v té době nacházel. Griščuk měl elo rating 2752 a už "delší" dobu nepatřil do elitní desítky. V únoru se již značně otepluje a roztává i neplodné období ruského borce. FIDE Grand Prix (únor, hráno v Sharjahu) vyjde Griščukovi skvěle, když neprohrává ani jednu partii, dvě vyhrává a dělí první místo. Další vážné partie hraje až v květnu(!!), kdy skvěle hraje ruskou ligu a dělá fenomenálních +4 ze šesti partií.  A hned za čtyři dny usedá k další vážné partii. Proti němu sedí GM Salem. Griščuk po jedenácti černými tazích remizuje. Šetří se na další kola. A je to velmi důležitý turnaj. Jedná se o další FIDE Grand Prix (květen, hráno v Moskvě). Griščuk dělí 3-9 místo(!) se ziskem +1, když ani jednou neokusuje hořkost porážky (tehdy tam vítězí Ding Liren). Turnaje Grand Prix má rozehrány perfektně. 
Poslední klíčový turnaj pro Griščuka je FIDE Grand Prix v Ženevě, hráno v červenci. Turnaj mu vychází skvěle. Dělí druhé a třetí místo s +2 (5,5 z 9) a opět neprohrává ani jednu jedinou partii! To je neuvěřitelná odolnost. 

Můžeme se vrátit (na chvíli) na začátek roku 2017. Co Griščuk udělal, že se tak jeho hra zlepšila? Opět mohu jenom spekulovat, ale musel prodělat velkou práci. Protože není náhoda, aby tak dobře hrál všechny tři klíčové turnaje Grand Prix. A jeho velmi dobrá hra pokračovala i v zápase s Čínou (Čína x Rusko, červenec) kde ve čtyřech partiích poráží super velmistra Yu Yangyiho 3:1! To je nebývalý výkon. Griščuk v Čině zůstává, když ještě hraje jejich ligu. Dělá 3,5 ze 4 partiích, kdy s ním remizuje jenom jejich jednička, čínský super velmistr Ding Liren... V srpnu si znovu odskočí do Číny a znovu dělá výsledek 3,5 ze 4 partií, nyní ho odpůlil další čínský zázrak, Wei Yi.


Zlatý ruský tým z Olympiády v Bledu 2002:
(zleva) GM Alexander Khalifman, GM Sergei Rublevsky, GM Peter Svidler, GM Alexander Grischuk, GM Garry Kasparov a GM Alexander Morozevich 

FIDE World Cup (hráno v září) mu ale už tak dobře nevychází. Ve třetím kole doslova zázrakem přechází přes Davida Navaru (kdy dokáže zachránit zcela prohranou pozici), nicméně ve čtvrtém kole dostal stopku od super velmistra Vachiera-Lagraveho.

Grischuk pak hraje Pohár (říjen), má v té době elo rating 2785(!) Nicméně Pohár mu vůbec nevychází a dělá jen 50% bodů, kdy jednu partii vyhraje, jednu prohraje (fantastická partie s Mamedyarovem) a zbytek remizuje. Rok končí čínskou ligou, kde dělá "jen" 2,5 ze čtyř partií. Tedy jakoby mu došel "pohon" a rok zakončil tento vynikající šachista na půl plynu.

Nyní je Griščuk s elem 2767 top 12. Pro mě je Griščuk tak trochu záhadou...kdysi jsem četl nějaký jeho rozhovor, kde se hlásil ke "stalinismu", pokud si to ale dobře pamatuji. I proto jsem tedy nazval článek, jak jsem ho nazval :-) (stalin = ocel).

Můj první impuls byl, že Griščuk bude otloukánek a skončí poslední, nebo někde ke konci tabulky.  Ale když jsem se na chvíli zamyslel...tak už to tak (jasně) nevidím. Možná sami víte, že mnoho nechybělo a hrál by on zápas s Anandem o mistra světa (ve finále prohrál s Borisem Gelfandem). Tehdy mu skvěle vycházela příprava "remízové smrti". Všechno zapůlit a rozhodnout v bleskovkách, kde je Griščuk vynikající.

Griščuk je ve 34 letech veteránem světového šachu. Myslíte si, že si půjde turnaj užít, prostě si zahrát dobrý turnaj, vzít prize money a venku si v klidu zapálit cigaretu. Nebo se nyní svědomitě a pořádně připravuje na turnaj kandidátů?

Silné + slabé stránky:

Silné stránky jsou i tak trochu slabé stránky, proto to zde výjimečně spojuji. Podle mě to je psychika. Já vůbec netuším jak vážně bere Griščuk přípravu na turnaj kandidátů a nakolik v sobě ještě živí sen, že bude mistr světa, nebo alespoň o titul bojovat. Co si myslíte vy? Protože pokud Griščuk opravdu cítí šanci a maká na sobě (se svým týmem), pak může být velmi tvrdý protivník. Má skvělé nervy. Už několikrát jsem měl možnost tohoto vynikajícího šachistu vidět v akci a byl to zážitek. Ale pokud mu o tolik nepůjde, pak nemá šanci. Podle mě rozhodující pro něj je, jak turnaj bere a tím pádem i přípravu (šachovou, psychickou a fyzickou).

Silná stránka je docela dobrá znalost zahájení (na absolutní špičce) a pak údernost. Griščuk dokáže udeřit a má velmi dobrý cit pro iniciativu a útok. Také velmi dobře počítá. Ale právě to může být i jeho slabina - nebude natolik připraven, bude se dostávat do časových tísních a neudrží o něco horší pozice. Uvidíme jakou strategii Griščuk použije. Je docela možné, že bude hrát "na remízu" a čekat se, kdo to nevydrží a přepískne to.

TIP:

Griščuk skončí v mínusu.


GM Robert Cvek


ANKETA

6x 5327x
Fotogalerie
Komentáře (6) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
ELOminator

Jo, ale psal bych to dohromady - supervelmistr.

A ten tip že skončí v minusu - povíme si po konci turnaje devil

+0 /-0 | 25.02.2018 19:41

igors
Trochu to doplním - Griščuk hral vlani v októbri aj Európsky pohár a neskôr aj ME družstiev. Na EP spravil plus 1, 50 precent mal práve na ME, kde aj prehral spomínanú skvelú partiu s Mamedjarovom.
+0 /-0 | 24.02.2018 14:53

Playboy

V moderním pojetí šachu jsou Super GM chápáni hráči přes 2700+ elo, natož pak 2750+. Osobně tipuji Grischuka na střed tabulky a hůře, jelikož si nemyslím, že má ambice být MS.

+0 /-0 | 24.02.2018 11:07

exot

Na šachistu je to celkem ucházející stalinista. :-)

+0 /-0 | 24.02.2018 10:21

Michal M.

Super článek!yes

 

+0 /-0 | 24.02.2018 09:04

Poutnik
Super velmistr je nový titul? Kdo je a kdo není super velmistr?
+0 /-0 | 24.02.2018 08:00